Skocz do zawartości

Długi tranzyt na tle Księżyca


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek 7.08.2009r. o godz. 1h49m09s, będzie miał miejsce tranzyt Zhngxng 20LM Rocket (28083 2003-052- B) na tle tarczy Księżyca i tu najciekawsze - czas trwania 58.06s!!!

Prędkość kątowa = 0.5'/s a magnitude=8.6mag.

Powinno być zatem zauważalne i wizualnie jak i wszelkimi metodami fotograficznymi. Nawet Dobsonem można będzie swobodnie śledzić na dużym powerze.

 

moontransit.jpg

 

Jak się orientują ci, co próbowali kiedyś np. tranzytu ISS na tle Słońca, typowy czas to 1-2s. W tym przypadku tak długi czas wynika ze specyficznego kształtu orbity satelity, która jest mocno eliptyczna 147.8 x 12375.7 km.

 

Źródło: http://www.calsky.com/?Transitline=&showhome=&obs=56991000480866&tdt=2455050.49317278&sat=28083&interval=0.00011574&step=0.00000231&mainbody=10

Dotyczy: Wrocław i okolice.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że w innych rejonach Polski tranzyt nie będzie widoczny?

 

Niekoniecznie, sprawdziłem pobieżnie (nie potrafię tego zrobić globalnie dla całego kraju) i w pasie Szczecin, Poznań, Kraków, Krosno tranzyt będzie widoczny, Gdańsk, Warszawa, Rzeszów już nie. Po szczegóły (czas, efemerydy) odsyłam do CalSky -> Satellites -> Sun/Moon Crossers http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/16?

Edytowane przez szmarcin
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten satelita nie "ta satelita" kolego :-)

Pozdr. Artur

 

Nie jestem w tym za dobry <_<

 

 

Według CalSky.com jest to walec o wymiarach 8m x 3m. Jednak ze względu na dużą odległość bo prawie 15 tys. km, jej rozmiary kątowe podczas tranzytu wyniosą zaledwie 0,1" :wacko:

 

To coś nie za dobrze tak? :unsure: Będzie go widać w powerze około 50x? Choćby jako mała, malutka kropeczka? Czy trzeba będzie większego użyć?, bo się na tych rozmiarach kątowych za bardzo nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś nie za dobrze tak? :unsure: Będzie go widać w powerze około 50x? Choćby jako mała, malutka kropeczka? Czy trzeba będzie większego użyć?, bo się na tych rozmiarach kątowych za bardzo nie znam.

Dobrze nie jest, moja Synta 8" teoretycznie ma rozdzielczość 0.57", ale to bardzo teoretycznie. Przejrzałem "Księżycowe Zakamarki" i zejście poniżej 1" fotograficznie też już jest nie lada osiągnięciem dostępnym dla nielicznych. Zatem chyba wzbudziłem niepotrzebne zamieszanie tym postem, ale cóż... nie wie się wszystkiego. Pokładałbym jeszcze nadzieję w dużym kontraście między Księżycem a satelitą ( tym ;) ) i w tym, że obiekt jest w ruchu, co wg mnie powinno pomagać. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej. Postaram się sprawdzić w praktyce...

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo małego rozmiaru na pewno będzie tego satelitę widać na tle nieba.

więc w najgorszym razie będzie to widowisko podobne do zakrycia gwiazdy - zniknie, i za minutę znowu sie pojawi :)

ale może jednak będzie coś widać i na księżycu? ciekawe...

 

no i szkoda że akurat przy pełni :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy w ogóle cokolwiek widać by się dało. Tak mały obiekt na tle ekstremalnie jasnego obiektu (Księżyca) + turbulencje atmosfery.

 

Ponadto - coś jest nie teges z orbitą - 147 km w perygeum to chyba niemożliwa wartość - od razu to to chyba by wyhamowało i spaliło się w atmosferze. Może to jakieś 347 km??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto - coś jest nie teges z orbitą - 147 km w perygeum to chyba niemożliwa wartość - od razu to to chyba by wyhamowało i spaliło się w atmosferze. Może to jakieś 347 km??

no niby przez większość czasu jest o wiele dalej niż perygeum...

ciekawa historia orbity - apogeum sie zmniejsza ale perygeum nie. to normalne? :o

28083.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.