Skocz do zawartości

Nowy teleskop


borkoszczuk11

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

DO planet lepszy jest refraktor, ale nie w tej klasie cenowej. Reflektor 130/900 bedzie dobry do planet. Refraktor 90/900 rowniez, z tym ze 130/900 ma wiecej mozliwosci na DS. Refraktor 90/900 jest czesciej polecany do ksiezyca i planet ale na podmiejskie niebo. Jak masz ciemne niebo bierz 130/900. Ostatecznie refraktorek 90/900 na plenetki i ksiezyc wystarczy, ale sadze ze potem bedziesz maial ochote na wiecej a tu 130 mm lustra da znacznie wiecej niz 90mm soczewki. Ale montaz EQ2 jest lepszy do ogladanie nieba niz AZ3. Poprostu AZ ma problemy z Zenitem(sam sprawdzalem). Sa modyfikacje ale po co sie w to bawic. EQ2 tez nie jest mistrzostwem swiata ale w tej cenie i tak niczego innego nie chwycisz. Co do doradzania koledze coraz to wiekszych sprzetow. Jak nie ma kasy to po co tak doradzac. No jasne 150 na Dobsonie jest lepsza, tak samo jak Mak 180 na HEQ5(super do planet) Ale w tym budzecie 130/900 EQ2 bedzie moim zdaniem najlepszym wyborem. Co do lornetki- nie nadaje sie do Planet zupelnie. A i Ksiezyca dokladnie nie postudiujesz wiec w twoim wypadku jest to niezbyt dobry wybor. Bierz 130/900, ostatecznie jak sie uprzesz na refraktor to 90/900 i tyle.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No nie przesadzaj. Widzialem to w akcji. No nie ma szans by maly wiatr tym poruszal. . A jak silnie wieje to sie z telepem nie stoi bo i tobie to przeszkasza. A na malym wietrze to sie nic takiego nie dzieje. Jakby bylo takie dupiate to by nikt tego nie polecal poczatkujacym. Owszem, sa ludzie ktorzy to odradzaja ale wiesz, tak to mozna niczego nie kupic. Bo np. w dobsonach jak dla mnie szukacze sa nie wygodnie umiejscowione, i co mialbym nie kupic. Akurat to jest niezly sprzet. Jest jeszcze wersja z krotsza Tuba 130/650. To wez sobie ta, jesli boisz sie wersji 900. Jest lzejsza, ale trudniej bedzie na planetkach z nia. Ale jak sie boisz telepania to mozesz ja rozwazyc.

Z tego co slyszalem wersja 900 ma lustro sferyczne a 650 paraboliczne. Ale zapytaj sie bardziej doswiadczonych jak to sie ma do wizuala w takim sprzecie

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26107&st=0&p=336711&hl=lepszy&fromsearch=1entry336711

 

Może tu znajdziesz jakieś interesujące cię informacje.

 

A jak bym była pewna, że nie uzbieram więcej kasy to wybrałabym ten 130/900 z resztą byłam już zdecydowana, ale postanowiłam zbierac dalej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :rolleyes: A czy np. w sklepie internetowym delta optical trzeba kupowac cos do tego teleskopu oddzielnie(SK1309EQ2)?

Jak taki teleskop trzeba przygotowac zanim zacznie sie obserwacje?

w zestawie bedziesz miał, dwa okularki 25 i 10mm plossl soczewke barlowa 2x. czyli wszystko co potrzebujesz by rozpoczac obserwacje nocnego nieba. na poczatek mozesz dokupic (tak jak juz wczesniej pisałem) filtr słoneczny nd-5 o wymiarach 10x10cm. za 10 zł. jest to kawalek foli który umieszczasz w przygotowanej przez Ciebie obudowie z tektóry i nakladasz na otówr znajdujacy sie na wieku od teleskopu(ps moge presłać zdjecie jak to wygląda). a co do rozpoczecia obserwacji, skrec teleskop ustaw go na podwórku zorientuj sie gdzie jest polnoc poludnie, i szukaj pierwszysch obiektów np ksiezyc jowisz. i tak jak kolega wczesniej mówił to program stellarium duzo pomoze:) pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy soczewki i okularki trzeba często wymieniac? Czy ten program stellarium się ściąga?

P.S. Moglibyscie zamiescic podpisane zdjęcia księżyca planet i roznych DS-ów które bym widział przez SK1309EQ2?

(Chodzi mi o to jak bym widział te obiekty przez ten teleskop) :rolleyes:

Edytowane przez borkoszczuk11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop trzeba na kilkadziesiąt minut przed obserwacjami wynieść na dwór aby jego temperatura wyrównała się z temperaturą otoczenia. Inaczej będzie dawał kiepskie obrazy. Dla 130mm newtona to będzie ok. 30 min. na każde 10 st. różnicy pomiędzy temperaturą miejsca przechowywania teleskopu a temperaturą miejsca obserwacji.

 

p.s. tu możesz z grubsza porównywać obrazy http://teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

Wybierz możliwie podobny teleskop i okular oraz obiekt obserwacji i zobacz co widać.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

A po co chcesz soczewki/okularki wymieniac. Jak kupujesz nowe i lepsze to tak. Jesli chodzi o to czy sie niszcza to nie( no chyba ze mechanicznie zniszczysz ale to inna sprawa). Stellarium jest darmowym programem. Wpisujesz w google, wchodzisz na strone i sciagasz. Jest wersja Win, Linux i MacOS X.

Zdjec zamieszczac nie bedziemy bo to jest bez sensu. Zobacz sobie Katalog Messiera. I to nie foty, bo to tak nie wyglada. Obejrzyj szkice obserwacyjne.

planety widac wszystkie z US.

1. Merkury- mala tarczka z faza

2. Wenus- duza tarczka z faza

3. Mars- Mala tarcza z czapami polarnumi i ciemnymi miejscami

3. Jowisz- Duza kula z pasami, ksiezycami i widoczna Wielka Czerwona Plama- huragan. Mozna zaobserwowac takze tranzyty ksiezycow

4. Saturn- dosc spora tarcza z pierscieniami i czasami widocznymi zarysami chmor

5. Uran- malutka zielonkawa tarczka lub gwiazdka( w zaleznosci od powiekszenia)

6. Neptun- malenka niebieska tarczka lub gwiazdka( w zaleznosci od powiekszenia)

7. Ksiezyc- pieknie widoczne szczegoly powierzchni

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop jest wyposażony we wszystkie elementy które potrzebujesz by rozpocząc obserwacje. Jak dostaniesz teleskop to proponuje przeczytac instrukcję :D i myślę, że wtedy większośc spraw się rozjaśni. Jeśli jednak pojawią się problemy to można się zgłosic do szanownego grona znawców :szczerbaty: (nie do mnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leech10 czy moglbys mi napisac jak sie ten program dokładnie sciąga bo ja mam kłopoty :unsure:

Cześć.

Ściąga się go zwyczajnie tak jak inne programy.

Na stronie Stellariumklikasz w jedną z ikon po prawej stronie zależnie od tego jaki system operacyjny masz.Jeśli masz dla przykładu Windows'a to klikasz w tą ikonę i po chwili przejdziesz do następnej strony.Otworzy Ci się okno "otwieranie stellarium -0.10.2.exe(to jest tak zwany instalator),klikasz na "zapisz plik" i tyle.Dalej komputer będzie go sam ściągał a po zakończeniu na pulpicie wyskoczy Ci ikona od tego instalatora.Kliknij w nią dwa razy i program powinien ruszyć,dalej będziesz postępował za wskazówkami programu.To wszystko.

Myślę,że wystarczająco jasno opisałem,pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mozna kupic jeszcze do teleskopu aby lepiej bylo przez niego widac(cos taniego)?

 

Nie moge sie powstrzymać...

 

szerszy teleskop :szczerbaty:

 

ps. oczywiście jakiś filtr do DS i do planet. ale to by kosztowało drugie tyle co teleskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Filtru mglawicowego to nie kupuj. Masz mala apertura. Jak masz ciemne niebo to sensu najmniejszego nie ma. Filtr sloneczny tak. Zadnych tanich i fajnycgh akcesoriow narazie nie kupuj. Bo okaze sie ze beda tanie ale niezbyt fajne. Szerokokatny okular jest fajny ale juz drogi. Zostaw na pozniej sobie ta przyjemnosc.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.