Jump to content

C/2002 T7 LINEAR - ustrzelona


localizer
 Share

Recommended Posts

No wreszcie trafiło się trochę ładnej pogody. Korzystając więc z chwili wolnego czasu zabrałem teleskop i na pole. Bardzo fajna pogoda. Było trochę chmur górnego piętra, ale < 1/8 pokrycia. Zero wiatru,

punkt rosy -5 przy 0 C, więc się nie rosiło. Odwiedził mnie patrol Policji więc chłopcy sobie mogli popatrzeć. " Co to za chmura wokół Saturna" - padło pytanie. "Czy można popatrzeć na Księżyc?" - no to ustawiłem teleskop w tryb wypalania siatkówki. Ale najważniejsze dwie rzeczy. Statyw soligora wypadł stabilniej niż przypuszczałem (po przeróbce oczywiście) i jest całkiem wygodny w manewrowaniu. Niewygodnie ustawia się oś biegunową, bo trzeba włazić pod teleskop. Poza tym gwint lunetki biegunowej jest trochę za luźny przez co lunetka trochę się rusza. Ale do wytrzymania. Najważniejsze, że całość się nie trzęsie. Do powiększenia 100x pełen komfort. I klasa, potem zaczyna już bujać.

Udało się też odnaleźć kometę C/2002 T7 LINEAR, choć ledwo, ledwo. Może gdybym wyjechał za Warszawę i Łysy by tak nie przeszkadzał ( nie chodzi o Andrzeja) to widok byłby ładniejszy. Ale widziałem. Niestety na jutro prognoza dla centralnej Polski jest marna i raczej nici z obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Localizer, robisz systematyczny błąd w obsłudze biegunowej, dokręca się ją do oporu i rusza całą osią polarną i nic wtedy nie goni 8)

Oczywiście głowicę ustawia się bez teleskopu dla wygody :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Januszu doprecyzujmy, czy jest to odbicie względem osi pionowej czy poziomej przy założeniu, że spoglądamy w lunetkę od spodu montażu patrząc przez lunetkę na gwiazdę polarną ?

Wracając do tematu komety, to na jakiej wysokości jest ona w tej chwili w godzinach wieczornych ?

Link to comment
Share on other sites

a) Praktycznie wszystkie lunetki biegunowe daja obraz odwrocony "astronomicznie" czyli zamienione gora/dol i prawo/lewo (zlozenie 2 symetri osiowych czyli obrot o 180 stopni lub symetria srodkowa). Polaris nalezy ustawic wiec symetrycznie wzgledem srodka lunetki.

 

B) Lunetka musi byc ustawiona na sztywno i skolimowana. Jezeli lunetka sie rusza, popelniasz blad losowy (bo bedzie ustawiona losowo) a nie systematyczny. Jedna z prostych rekomendacji to nawijanie na front lunetki tasmy elektroizolacyjnej az wypelni ona szczelnie przestrzen miedzy lunetka a obudowa - wtedy przod sie nie bedzie chwial a lunetke skolimujesz sobie srobami regulacyjnymi przy okularze.

 

c) Lunetka musi byc skolimowana - os optyczna zgodna z osia mechaniczna montazu w RA.

 

d) Do zastosowan wizualnych po prostu ustaw teleskop ogolnie w kiedunku Polaris - nawet kilka stopni odchylu nie bedzie przeszkadzac przy powiekszeniach 100 - 150x, po prostu co jakis czas bedziesz musial skorygowac nieco dryf w deklinacji.

 

(mowiac bardziej naukowo, jezeli montaz jest ustawiony np. o 5 stopni od bieguna, to dryf bedzie (w przyblizeniu) sinusoida o amplitudzie 5 stopni i okresie 23k 56m. Czyli max. szybkosc dryfu to okolo 3.8 arcmin/min - przy polu widzenia 30 arcmin (plossl 50deg, powiekszenie 100x) gwiazdka ucieknie ci z pola widzenia po okolo 8 minutach. Beda jednak momenty takie kiedy dryf bedzie 0).

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Brawo LLZ, tylko podaj jeszcze jej parametry: Jasność, średnicę, DC, i ewentualnie warkocz.

 

Jedyne co mogę o niej powiedzieć, to tylko tyle że tam była. Ale cholerka taka słabizna i jeszcze na zachodnim horyzoncie zaświetlonym przez Ursynów. Taka mgiełka średnicy ze trzy stopnie. O warkoczu to można sobie pomarzyć w takich warunkach. Za to położenie zgadzało się ze SkyMapp'em. :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.