Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

A jakiej wielkości jest tarcza w takiej Syncie 6" z największym powiększeniem (korzystając z okularu, który wchodzi w zestaw z Syntą 6"?). Może to dziwne porównanie ale u mnie Jowisz na powiększeniu 90x jest wielkości kółeczka pokazującego postęp filmu na you-tube. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

 

 

A oto mój Mars jakiego popełniłem debiutancko:) Meade LPI+ kolos Mak 90mm+ barlow x 2. Wyszedł mi jakiś taki świecący i choć widać czapę lodu to nic więcej. A w okularze wyraźnie majaczyły ciemniejsze i jasniejsze obszary planety. Na Waszych fotkach widac je bardzo wyraźnie :rolleyes:

marsicek.jpg

 

A moze zła obróbka materiału....Hmmm tego też nie moge wykluczyć na poziomie mojej wiedzy i doswiadczenia:)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Dnia Kobiet (chyba) było dziś super widać. Jak poskładam to wrzucę kolor, póki co - IR-pass Marsika. Mam nadzieję, że inni jeszcze focą. A jaki byłby Księżyc przy takim seeingu -dysku w komputerze by znów zabrakło.

 

Pozdrawiam miłośników i miłośniczki

 

Ostatnio nieczęsto zaglądam na forum (aż wstyd) ale dziś zobaczyłem Twoja fotkę. GRATULACJE!

Znakomita robota, szczegół na bardzo wysokim poziomie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Chce krotko powrocic do tej dyskusji o artefaktach zwanych "ringami".

 

Bardzo by mnie ciekawilo, jakie sa Wasze doswiadczenia w tej kwestii i uwaznie przeczytalem odpowiedzi Andrzeja i Janusza.

W moich eksperymentach na niebie i na sucho w pokoju z koralikiem jako planeta :rolleyes: potwierdza sie teoria nie uzywania najwyzszej

raty fps. Ale to tylko moj sprzet i ta kombinacja nie musi oznaczac "swietej prawdy". Dlatego prosze: probujcie i pokuzujcie wyniki!

 

Tak przy okazji chcialbym Wam zaproponowac alternatywe do ICCapture firmy TIS: FireCapture kolegi Torstena Edelmanna. Mialem

te przyjemnosc wspolpracy w beta-fazie softu i moge go tylko polecic! Program pracuje jak na razie z kamerkami TIS-u i ToU-Cam.

Najciekawsze funkcje to Auto-Align juz podczas nagrywania, Live-Histogramm, nagrywanie klatek od danej jasnosci (ISS) , zapis kanalu

klatek w nazwie, zapis parametrow nagrywania jako txt.-plik. Program jest po angielsku, ewentualne pytania odpowiem chetnie.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Hej Maćku ja również przetestowałem ten program jest bardzo fajny , również walczę z ringami na i poza planetą , nie wiem czy to kwestia seeingu czy jest jakiś odblask , abo jest coś nie osiowo zamontowane ale takie kółka też mi się pojawiają.

Teleskop był ostatnio kolimowany więc jak byś-cie mieli jakieś pomysły co to może być będę wdzięczny.

 

Jeśli pogoda pozwoli dziś użję w celach porównawczych kamerki Philipsa , oraz filtra polaryzacyjnego , zobaczymy czy bedzie to samo , a tu marsiki z dzisiekszej nocki , sprzęt : SCT8",Barlowy 3x TV i 5x TV Powermate Ir-Pass, Ir-Catt, Registax.

 

Ps. Maćku na czym polega to prowadzenie planetki bo rzeczywiście stoi w miejscu , oczywiście do pewnego momentu bo jeśli mont nie ma gauidingu to po jakimś czasie planetka się przesuwa i zaczynają sie problemy , ale pomysł fajny , jak on działa co robi że stoi w jednym miejscu?

MARS.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo, niestety nie jestem tak bardzo w temacie żebym mógl ci dać zadowolająca odpowiedz, co do tego, jak dokładnie FireCapture to robi. Ale pomysł jest taki, że planeta musi być utrzymana pośród tych czterech czerwonych kropek. Jeśli nie za bardzo wędruje i nie wyjdzie za ten przez te kropki wyznaczony kwadrat, to obraz planety zostanie zapisany w aviku w jednym miejscu. Ale wysłałem do Torstena już maila i czekam na dokładniejszą odpowiedz...

 

Ja z moją konfiguracją już problemów z ringami nie mam. Spróbuj nagrać z 30fps zamiast 60 i wypełnij histogram podczas nagrań na co najmniej 50%

 

Wesołych Świąt,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamerkach Imaging Source na pewno nie można używać maksymalnych prędkości (60 fps dla modeli 21) bo to gwarantuje artefakty. Co do FireCapture to program ten stosuje warstwę obróbki obraz w locie i to centrowanie planety powoduje przesunięcie kadru przed jego zapisem (pomocne przy składaniu automatem LRGB w Astra Image). Można tam też włączyć jakieś filtry preprocessingu i inne zabawki. Co fajne to doniesienia iż inni planeciarze też pracują nad własnymi softami :)

Dla dużych szybkości bez problemów to zostaje ethernet lub nowsze firewire. Basler Ace będzie chyba schodził chyba za 299 Euro - 1150PLN za kamerkę ethernetową ze znacznie lepszą matrycą od DMK21 (i Lumenery 2.0) o szybkości do 100FPS.

4347972_e4c905c7de.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

.... na czym polega to prowadzenie planetki bo rzeczywiście stoi w miejscu , oczywiście do pewnego momentu bo jeśli mont nie ma gauidingu to po jakimś czasie planetka się przesuwa i zaczynają sie problemy , ale pomysł fajny , jak on działa co robi że stoi w jednym miejscu?

 

Sorry za trochę opóznioną odpowiedz ale miałem ostatnio naprawdę bardzo mało czasu...

 

A oto przetłumaczona odpowiedz Torstena na powyższe pytanie:

 

"...Do AutoAlignu używam tak zwanego BlobDetection algorytmu. Nie musiałem go sam napisac a jedynie wpisać i lekko

zaadaptowacć do programu. To jest jak do tej pory jedyny algorytm, który znalazlem do Javy i który jest wystarczająco

szybki, aby opracowywać zdjecia "na żywo". Zasadniczo wyszukuje ten algorytm - wychodząc od danego progu -

przynależne jasne i ciemne regiony (Blobs) w obrazie. Próg zostaje ustalany w FireCapture w dialogu "Alignments Settings"

za pomocą przesuwaka "Treshold". Zostanie taki region odnaleziony (kwadrat wyznaczony przez czerwone punkty), mieży

ten algorytm jego przesunięcie wzgledem środka obrazu i koryguje jego pozycje (wycinanie i dośrodkowane wklejanie).

Ta korekta zostaje już zapisywana jako Avi.

 

Inne przesuwaki w dialogu slużą do ograniczenia możliwych kilku Blobow na ten jeden, glówny (za pomocą filtra max/min

wysokość/szerokość Bloba i jego dystans do krawędzi obrazu). Przy filmowaniu planet funkcjonuje BlobDetection bardzo

dobrze, z księżycem jest gorzej. Tutaj zdjęć wycinać i recentrowac się tak po prostu nie da, dlatego zostają one

przesuwane o daną różnicę (dlatego też są dwie metody alignmentu w dialogu).

 

Aktualnie nie polecam używania AutoAlignu na księżycu, ponieważ dobre ustawienie w zależnosci od seeingu, transparencji i

wyraznego detalu jest bardzo trudne albo wręcz nie możliwe..."

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam jeszcze trochę nie publikowanego materiału którego nie miałem czasu zamieścić , a ponieważ pogoda nie sprzyja obserwcjom postanowiłem się nim z wami podzielić.

 

Zadałem sobie nieco trudu aby pokazać wam możliwości mojej kamerki i teleskopu , wszystkie filmy i obróbka wykonane były jednakowo , to co je różniło to użycie filtrów i trybów nagrywania , seeing byłm wyjatkowo marny więc użyłem tylko barlowa 3x.

 

Takie były warunki http://www.youtube.com/watch?v=O_01dOUI6Yg

 

A taki efekt końcowy

 

1083_23_05_10_5_07_02.jpeg

 

Jak widać na powyższej fotce tryb raw oraz odpowiedni filtr typu Ir-Pass znacznie podnosi jakość fotki , w lepszych warunkach oczywiście było by jeszcze lepiej , gdyby użyć czulszej kamerki bw typu DMK (ta sama stajnia co kmoja DBK) fotka była by jeszcze lepsza.

Ten sam teleskop , ta sama kamerka , te same warunki , a ile można wyciągnąć dzięki trybowi raw i odpowiednim filtrom , brak filrów w mojej kamerce umożliwia mi również użycie innych filtrów do obiektów DS , wprawdzie to tylko 8 bit , kolor i mała rozdzielczość ale mozliwość ustawiania dłuższych czasów umożliwia pierwszą zabawę-naukę fotografi tych obiektów ,o tego typu podjętych prze zemnie również nie zapomnę poinformowac i podzielić się doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na DSy typu gromady kuliste to te kamerki się w miarę nadają. Robiłeś przy f/30 a to już raczej za dużo na te kamerki - mają zbyt niskie czułości i trzeba stosować długie ekspozycje, co generuje duży wpływ seeingu i rozmycie obrazu. Ci kupili już Flea 3 albo podmienili matrycę w D*K na ICX618 mają znacznie lepsze rezultaty :rolleyes: Zobaczymy co pokaże Ace i czy będą jakieś promocje ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.