Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

kolejny Marsik z wczorajszego wieczora...

 

Mars-23.01.2010-a.jpg

 

Wiem, że takie Marsy to ludzie strzelali już w 2003. Pewnie zaraz z czymś wystrzeli Astrokosmo, Łysy, Oberon lub Matt i pozamiatają, ale jak na sztukowanego na power 3x Soligora, Syntę na dobsonie z wyciągiem Rack&Pinion ( dla niewtajemniczonych - precyzyjna kolimacja takiego zestawu opiera się na oko i na modlitwie, by wyciąg się sam ustawił dobrze w osi podczas ustawiania ostrości, bo buja się an boki jak łajba na morzu ) uważam że wyszło nieźle. Po prostu potrzebny barlow 5x, precyzyjny wyciąg i lepsza kamerka - co z czasem pewnie nastąpi ;D.

A chwilowo mam satysfakcję, że i tak warto było wczoraj marznąć.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle , ja wczoraj też katowałem swój organizm i Syncię 8" na lekkim mrozie (ze 20*mogło być :), a seeing paskudny , nawet taki dobry telepik jak mój nie dał rady, efekt poniżej, ogniskowa 6m .

 

SCT 8" , DBK. pierwsza fotka Ir-Pass ok 23 , druga Ir-Cut ok 5:00 , jak widac seeing się nie polepszył a raczej pogorszył.

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro,

Świetnie wyszło! :astronom: Właśnie taki wczoraj widziałem.

 

Co najciekawsze... przez 2 godziny na balkonie tak nie zmarzłem tak przez 10 minut zabawy w wizuala - może dlatego, że dla wizuala musiałem łeb wystawić zza węgła i dosięgnął mnie wiatr... a potem zwijając sprzęt chwyciłem gołą ręką trzpień od platformy paralaktycznej i pierwszy raz w życiu tak oparzyłem się zimnem.

 

Swoją drogą przy Marsie pomarańczowy filtr i Moon&SkyGlow żądzą, szczególnie ten pierwszy. W moim odczuciu wizual dawał więcej szczegółów niż fotka.

 

Sorki za off-topic

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy w życiu zarejestrowany Mars. W sumie to nie miałem w zamiarze nagrywania planety gdyż była godzina ok 20. Mars był bardzo nisko. Zdjęcie przedstawia wynik z ogniska 2,8m. Resize 200%

mars1_crop.jpg

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdjęcia nie zamieszczę, ale muszę podzielić się z Wami moim podekscytowaniem po dzisiejszej obserwacji Marsa. Mimo, że używałem 10mm kitowego okularu od Synty 8" (niestety nie wyrobię się z zakupem czegoś konkretnego na tegoroczną opozycję), to po raz pierwszy udało mi się dostrzec szczegóły Czerwonej Planety. Atmosfera się chwilowo uspokajała i widać było na prawdę sporo. Nie mogłem oderwać wzroku od teleskopu przez dobrą godzinę. Coś niesamowitego.

PS. Tuż po zachodzie słońca podobnie zahipnotyzował mnie księżyc - wpatrywałem się w niego przez dobre dwie godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki piękne marsy (Kurzy - jak na pierwszy raz to niezła fotka!).

U mnie niestety wrodzone lenistwo odezwało się boleśnie - na tarasie mam 50cm zmrożonego

na kość śniegu i nie mam jak wystawić teleskopu :). W dodatku takie ładne niebo!

 

Potwierdzam::yes:. Marsy sa coraz ladniejsze i lepsze - wynik niestrudzonej pracy co niektorych.

A ty Lysy biez prosze kilof w garsc, przebijaj sie i sypnij ladnymi marsikami - w koncu lada dzien

opozycja :astronom:

 

U nas pogoda, az sie plakac chce. Tak chmurzastego stycznia juz dluuugo nie bylo. Przedwczoraj wreszcie

po tygodniach najpierw blekit a potem gwiazdki i ksiezyc - szok! Odkurzylem teleskop, zkolimowalem i nagralem

co nieco. Seeing byl znosny ale nie wybitny, sprobowalem jednak 2,5-barlowem i jakos tam wyszlo - nawet lepiej

niz sie spodziewalem...

 

Mars2601100001_LRGB.jpg

 

Dzisiaj znow normalka: chmury, chmury, chmury jak okiem siegnac... Jestem spokojny...

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przebrane klatki i up...ojna żmudna obróbka na zimnym materiale smile.gif.

Nie mam niestety pewności czy nie podbiłem kilku artefaktów dekonvolve i gaussem

w fitswork. Główna zmiana to starannie dobrane fotki i trochę zabawy z wyostrzaniem

ciemnych partii obrazu oraz zmiana poziomów rgb (materiał z z 05.01.10).

poprawka 05012009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:friends:

i pozamiatane

człowiek siedzi godzinami na mrozie (potem odchoruje), a wreszcie godzinami obrabia zebrany materiał ... i po co? Nie ma czym się pochwalić bo Lysy cyknie fotkę jak z orbity ... nieosiągalną dla reszty ludzkości :notworthy:

 

pozdrawiam

 

 

Oj sorry w takim razie :g:

Pamiętajcie że miałem wyjątkowy rewelacyjny seeing i jednak lumenera to 10bit w dodatku dość niskie szumy własne.

Nie ukrywam również że namachałem się z obróbką materiału.

 

WIECEJ JUŻ NIE BĘDĘ (?) :astronomer2:

 

Chłopaki to nie wyścigi, to zabawa a satysfakcja z własnoręcznie zrobionej fotki jest większa

niż profesjonalne fotki z orbiterów Marsa :) Także DO ROBOTY! :Salut:

Dzięki za miłe słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesliczny Marsik Andrzeju, ja chce tez takiego :notworthy:

 

Zawody to to nie sa, ale wymiatasz naprawde i mamy sie na czym wzorcowac B)

Rob dalej i pokazu, bo Twoje aktualne fotki to czysta frajda!

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S. Moze jednak mala uwaga: na moim monitorze jest Twoj Mars troche blady,

ciutke wiecej czerwieni?

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

W ostatni dzień stycznia 2010 również ja postanowiłem pierdyknąć do Marsa. Jest to w zasadzie pierwsze światło SW MCT 180/2700.

 

Setup: SW 180 f/15, + TV barlow x2 + Philips 900NC

Zdjęcie to suma 600 klatek

 

mars201001312.jpg

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

W ostatni dzień stycznia 2010 również ja postanowiłem pierdyknąć do Marsa. Jest to w zasadzie pierwsze światło SW MCT 180/2700.

 

Setup: SW 180 f/15, + TV barlow x2 + Philips 900NC

Zdjęcie to suma 600 klatek

 

Lotar

Bardzo fajnie wyszło! Kontrastowo.

Pozwól się Lotar namówić na wycelowanie w Marsa ED120 ;)

Oby pogoda była...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól się Lotar namówić na wycelowanie w Marsa ED120 ;)

Oby pogoda była...

Pozdr.

 

Pozwalam. Powiem więcej, iż oba telepy były na stanowisku bojowym w dniu 31-01-2010, ale zabrakło pogody na ed120.

 

Poniżej Mars nieco poprawiony, bowiem pojawiły się głosy, iż był ździebko ciemny.

 

mars201001312.jpg

Edytowane przez Lotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr zepchnął tumany pyłu nad czape polarną ;)

 

Ciutke lepiej widac to tutaj: http://astrosurf.com...ormonmarsii.jpg

 

Pozdr.,

Maciek

 

Edit: wlasnie zauwazylem, ze to zdjecie jest dzisiaj na stronie APOD, czyli ze to juz kazdy zna.

 

W takim razei dodam jako program kontrastowy dwa moje nieudaczniki :szczerbaty: z 01.02.

 

Mars0102100001LRGB_gross_blau_andere_serie.jpg

Niebieski kanal zapozyczony z innej seri, dlatego taki kolor

 

Mars0102100002LRGB_gross_b_Zwiebel.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.