Skocz do zawartości

Mars 2009/2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, wkurzają mnie półkoliste artefakty na obrazie planety - patrzcie lewa stona tego Marsa - składanego w Registaxie 5. Ta fotka to złożenie 900 klatek z 2500, filtr zielony, z lepszym obrazem 400kl ir pass. Czy to wynika z waveletów? G robiłem dl1 0-30-30-30, reszta suwaków 0, IR dl1 10 i 4 kolejne suwaki na 15.

Składacie w czyms innym? g.gif

Matt, notworthy.gif nawet nieudaczniki są dla mnie ładne!

 

Pozdrawiam!

Mars0013 10-02-09 20-18-33 G dl1 0-30-30-20.jpg

Mars0010 10-02-09 20-10-41 IR dl1 10-15x4.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, wkurzają mnie półkoliste artefakty na obrazie planety - patrzcie lewa stona tego Marsa - składanego w Registaxie 5. Ta fotka to złożenie 900 klatek z 2500, filtr zielony.

Składacie w czyms innym? g.gif

Matt, notworthy.gif nawet nieudaczniki są dla mnie ładne!

 

Dziekuje Oberonie: :D

 

Jesli chcesz sie pozbyc tych artefaktow, to musisz nietety takze zrezygnowac z najwyzszej raty fps.

Przy DMK21 oznacza to ograniczenie na max. 30 fps i analogicznie w przypadku DMK31 max. 15 fps.

 

Problem w tym, ze czip ICX098 jest wlasciwie tylko przy max. 1/30 przystosowany do wyczytywania w

"progressive scan". 1/60 zostaje wyczytywane w tzw. "monitoring scan" - to jest jedynie polowa rzadkow

w skokach co dwa rzadki!! Zobacz tutaj na stronie 9, o co chodzi.

 

To "odkrycie" jest dosyc nowe ale potwierdzone w testach w warunkach domowych i na niebie.

Ponizej porownanie z moja DMK31 na Marsie przy 1/30 i 1/15. Przy 15fps artefakt zanika calkiem!

 

Artefakt jest zawsze w tym samym miejscu, ~12piks. w kierunku x - porownaj na Twoich zdjeciach.

 

Mars0102100001_Vergleich_f10_f15.gif

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa szybka odpowiedź! Dziękuję. Przy Księżycu tego nie widać, artefakt ginie wśród szczegółów. Tu nagrywałem jakieś 29,5 klatki na sek. przy DMK31 i proszę - kicha. Mam Lumenerę 2-0, ale do Księżyca nie uzywam, bo za mały chip (połowa pikseli DMK31) i za duże komórki.

Czy sądzisz, że Lumenera też robi takie numery?

Opozycja się kończy i taki kwiatek zobaczyłem na koniec (przedtem pogoda nie pozwalała zobaczyć nawet artefaktów szczerbaty.gif )

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia. Swoja drogą, nie wiem nawet gdzie przestawić DMK na 15/sek. I nagrywałem na fragmencie klatki - ROI, czyli mogłem użyć Lumenery fool.gif

Aby było w temacie - Marsik z 9 lutego. Albo G - synteza 50/50%. Albo bardziej jadowity - prawdziwy RGB.

Mars 20100209 2010 UT.jpg

Obrazek5.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa szybka odpowiedź! Dziękuję. Przy Księżycu tego nie widać, artefakt ginie wśród szczegółów. Tu nagrywałem jakieś 29,5 klatki na sek. przy DMK31 i proszę - kicha. Mam Lumenerę 2-0, ale do Księżyca nie uzywam, bo za mały chip (połowa pikseli DMK31) i za duże komórki.

Czy sądzisz, że Lumenera też robi takie numery?

Opozycja się kończy i taki kwiatek zobaczyłem na koniec (przedtem pogoda nie pozwalała zobaczyć nawet artefaktów szczerbaty.gif )

Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia. Swoja drogą, nie wiem nawet gdzie przestawić DMK na 15/sek. I nagrywałem na fragmencie klatki - ROI, czyli mogłem użyć Lumenery fool.gif

Aby było w temacie - Marsik z 9 lutego. Albo G - synteza 50/50%. Albo bardziej jadowity - prawdziwy RGB.

 

Nie wiem jakim softem operujesz przy nagrywaniu jeżeli to Registax to pewnie tak jak dla lumenery można zassać odpowiedni sterownik

i wtedy pojawi się okienko z mozliwością wyboru "migawki".

Artefakty nie zależą od kamerki moim zdaniem.

Jak dla mnie powstające ringi mają dwie główne przyczyny: składasz za dużo obrazów i są one za ciemne.

Registax stackując takie klatki uśrednia wynik i w ciemniejszym obszarze (nieco na prawo od terminatora) składa

je na zasadzie mozaiki ciemnych i jasnych półokręgów. Zdecydowanie lepiej jest wybrac mniejszą ilość najjaśniejszych klatek a najlepiej - jednakowo jasnych. Odrzucić wszystkie ciemniejsze - wystarczy minimalny cirrus a dla IRpass

następuje degradacja jasności i wzrost szumów.

Oczywiście avi z szybkością 15, 10 czy 5 fps rozwiąże przy IRpass ten problem na zasadzie uzyskiwania jaśniejszego obrazu

klatki, ale nagrywanie dla takich parametrów wymaga dobrego seeingu - klatka jest naświetlana na tyle długo że IRpass nie

pomoże wyeliminować wpływu seeingu. Spróbuj może po prostu dla prędkości 30f/ps podnieść jasność (softowo) oraz nieco gain

- artefakty powinny zniknąć (plus dobór mniejszej ilości i wyłącznie jasnych klatek).

 

Gratuluję chłopaki zdjęć są przepiękne!

Ja na razie wyjeździłem się na nartkach i oczywiście pogoda się zrąbała

od razu po przyjeździe :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym przejmować! Cerwona Planeta w czasie opozycji lubi płatać takie figle. :Boink:

Dzieje się tak szczególnie w przypadku tych co chcą jak najwięcej zaobserwować. Np. w roku 1877 Mars ukazał na swej tarczy zagatkową sieć kanałów. I widzieli je wszyscy, nawet zawodowcy w obserwatoriach wzięli się za szkice. Najwięcej talentu w ich wykonywaniu wykazał włoch Giovanni Schiaparelli. Sporządził je tak że nawet dzisiaj wyglądają przekonująco. :g:

1.jpg.kanalySchiparellego.jpg.Karte_Mars_Schiaparelli_MKL1888.png

http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl/astronomia/Lists/Aktualnoci/DispForm1.aspx?List=84ec33e7%2D4e3d%2D47ba%2D9020%2Da5780a9c6fd3&ID=16

http://almu.astronet.pl/wiedza/03mars2/

http://www.**********.pl/index.php?post=417

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82y_marsja%C5%84skie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszej nocki

...

150/750 Newton

Barlow 2x

DMK 21

Filtry RGB Baadera, Filtr IR Astronomik Pro Planet 742

Piotrek,

IMHO ten Marsik jest fajny ale :g: mały. Wyostrz go dużo bardziej zdecydowanie w RegiStax'ie a potem przeskaluj -tak z 200%!

Na tych i na wcześniejszych fotkach widać, że materiał z barlowem 2x jest bardzo dobry!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek,

IMHO ten Marsik jest fajny ale :g: mały. Wyostrz go dużo bardziej zdecydowanie w RegiStax'ie a potem przeskaluj -tak z 200%!

Na tych i na wcześniejszych fotkach widać, że materiał z barlowem 2x jest bardzo dobry!

 

Pozdrawiam.

 

Ze skalowaniem się jeszcze pobawię. Mam jeszcze Barlowa 5x, ale żeby coś z niego dobrego wyszło to muszą być lepsze warunki. Myślę też o 3x - nieco więcej, ale jeszcze tak nie wymagające do warunków, montażu i wiatru :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skalowaniem się jeszcze pobawię. Mam jeszcze Barlowa 5x, ale żeby coś z niego dobrego wyszło to muszą być lepsze warunki. Myślę też o 3x - nieco więcej, ale jeszcze tak nie wymagające do warunków, montażu i wiatru :D

IMHO lepiej przeskalować ostry obraz niż próbować wyostrzyć 'przepowerowany'.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory używałem RegiStax 3, a dzisiaj zainstalowałem sobie wersję 5

jest sporo dodatków, których jeszcze nie znam. Trzeba się będzie nauczyć nowego softu

pierwsza próba obróbki ostatnio prezentowanego materiału, resize 300% (poprzednio 200%)

 

marsik15v2+.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.