Skocz do zawartości

Wspólne obserwacje w Poznaniu


Rekomendowane odpowiedzi

BŁAGAM O POMOC!!!!!!!!

Mieszkam w Przeźmierowie koło Poznania i chciał bym poobserwować niebo z kimś bardziej zaawansowanym i też oczywiście więcej zobaczył.

Czy może ktoś z Was organicuje czy był, czy wie że coś takiego jest to błagam, odpiszcie.

Podobno są organizowane wspólne obserwacje w Poznaniu i okolicach.

Chodzi mi o kontakt z takimi osobami.

Mój adres lwojtyniak@op.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz już Ci kiedyś obiecałem, ze zabierzemy Cie na obserwacje nie bądź taki niecierpliwy. Od miesiąca obserwujemy tylko z domów bo jak jest ciemno to nie ma pogody, a jak jest pogoda to jest pełnia i jakikolwiek wyjazd za miasto nie ma sensu. Chciałem takze skrzyknąc dzisiaj trochę wiary na jakieś piwo wieczorem ale plany mi się pozmieniały będę starał się o spotkanie przy piwie w piątek 19.12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No..... Dzęki Mirek, tak właściwie to nie wiedziałem że Ty mi odpiszesz. Ale to dobrze że spotkaliśmy się na innym forum.

A tak na marginesie. Będziesz na tym spotkaniu PTMA w Krągu?

Bo coś będzie trzeba z tym siedzeniem poniedziałkowym zrobić.

ja też ostatnio obserwuję z domu, ale znowu pogody brak, choć coraz więcej jej jest ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Mirek a gdzie to piwo ma być?... :lol:

 

To piwo to już było w grudniu. Byłeś po chorobie i nie mogłeś pić. Ale może wybierzesz się z nami do Piły 31.01 na zakrycie brzegowe. Mozemy się takze spotkać w PTMA na Dmowskiego w poniedziałek 2 lutego o 17-tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz post Burzy o zakryciu. Wysłałem maila do Adama Z Piły czy nas przyjmie. czekam na odpowiedź. Data jest bardzo dobra noc z soboty na niedzielę powinna wszystkim pasować. 29 stycznia wracam z nart więc jak koledzy odpowiedzą to ustalimy wszystko jeszce przed moim wyjazdem na narty (19 styczeń). Kuba będzie miał dużo czasu na przygotowania (ma ferie) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi mogą przeszkodzić tylko narty lub pogoda.

Zastanawiam się skąd tak dokładnie wiadomo, że pomiedzy Leszkowem i Motylewem.

W Leszkowie jest stary cmentarz z I wojny i z ostatniej też bohaterów Zwiazku Radzieckiego.

Jaka jest pewność i dokładność.

 

No i prąd będzie pewnie potrzebny.

Muszę załatwić jakąś metę.

 

Może dało by radę na lotnisku w Ple?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam dla mnie prąd nie będzie konieczny (mam akumulatory i do teleskopu i do kamer). Pisałem do Burzy aby poszukał jakiejś mapki okolic Piły i mi ją przysłał. Zawsze jak prosiłem to mi przysyłał więc pewnie teraz też przyśle. On w poście pisze, że pas jest szeroki cyt." Jak wynika z załączonych profilów, ustawiając się do ok. 5 km na północ od wyznaczonej granicy, zaobserwujemy wielokrotne zjawiska zakryciowe - gwiazda będzie zakrywana i odkrywana przez poszczególne wzniesienia na Księżycu."

 

Tak więc zakrycie będzie chyba bardzo interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mapka. Skanowałem z duża rozdzielczoscią z atlasu samochodowego 1:200000 ze współrzędnymi GPS. Tu daje wycinek tylko, bo rozmiar jest ograniczony do 256kb (jak chcecie wiekszy wycinek na maila). Dokłądniejszej mapy papierowej nie mam :) Możecie kupić 1:100000 i nanieść współrzędne - to jest wskazane jeśli otrzymacie jakies wyniki, bo potem będzie trzeba dojść jakie mieliście wsp geo.

 

Na mapce macie zaznaczona granice zjawiska "0 km",.Wg profilu, zakrycia i odkrycia będa najładniej widoczne pomiędzy +1 km (czyli w dół od granicy) a -5 km, czyli w górę od granicy w kierunku Piły - czyli ustawiając sie pomiędzy tymi dwoma cienkimi liniami powinniśmy zaobserwować wielokrotne zjawiska zakryc/odkryć.

 

Popatrzcie na profil Ksieżyca z mojego poprzedniego postu dla południka 18E (potem mogę zrobić Wam profil na Piłę, jednak nie wiele on się zmieni od tego z 18E)- tam na nim po prawej stronie są własnie na osi pionowej kilometry- to są te odległości, które przekładają sie na teren. Czyli jak staniecie na 0 km w terenie to teoretycznie bedziecie widzieć takie zjawiska z tego profilu jaki on ma właśnie dla wpomnianych 0 km. Analogicznie z innymi odległościami. Może później wyjaśnie to dokładniej jak będą pytania.

 

Aha- moment centralny zjawiska dla tamtych okolic to 19:35 UT, czyli 20:35 czasu urzędowgo. Jak pokazuje profil należy zacząć 4 minuty wcześniej przez momentem centralnym i tyleż samo po nim skończyć obserwować (u Was bedzie taka górka po lewej stronie profilu, na ok -3 minucie od momentu centralnego czyli o ok 20:31-32 zacznie sie u Was cały spektakl....

piła31styczen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wybieramy sie 31 stycznia na zakrycie brzegowe do Piły. Ustalamy z Adamem co i jak? Kiedy wszystko ustalimy to ogłosimy nabór chętnych na wyjazd. Zjawisko będzie widoczne w okolicach Piły 31.01 o godzinie 20.35 naszego czasu. Jeżeli jesteś już chętny to zapraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Burza wyjaśnił wam wszystko na 100%.

Wiem, że nie macie służby czasu (choć Małek ma pewne informacje jak czasować zjawisko w bardzo prosty sposóB) ale jeśli się wam uda to nagrajcie zjawisko na web kamerkę. Bo jeśli by się gdzie indziej w Polsce udało to da się to zgrać z waszą obserwacją. Trzeba tylko znać dokłądną pozycję najlepiej z GPSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, Małku - Poznaniacy i inni brzegówkowicze.

 

Jeśli wam sie uda lub nawet nie to może srobniecie kilka słów do Materiałów SOPiZ (zakryciowa gazeta). Np. o tym dlaczego Was to interesuje lub jakie są Wasze pierwsze obserwacje, czy to ciekawe zjawiska te zakrycia czy coś w tym stylu.

 

Materiały prenumeruje coraz więcej młodych czy mało doświadczonych obserwatorów zakryć a taki artykuł pokazał by, że kazdy może się dzielić uwagami bo po to ta gazeta jest!

 

Ja juz załątwie by to się ukazało.............

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cel podstawowy tej brzegówki to jak najlepsze zarejestrowanie zjawiska. Myślę, że postaramy sie zarejestrować przynajmniej na dwa sposoby.Ze służbą czasu jest jeszcze trochę czasu :D może uda się coś wykombinować. Tylko oby pogoda dopisała bo jakoś pechowo z tymi brzegówkami. Może tym razem się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko oby pogoda dopisała bo  jakoś pechowo z tymi brzegówkami. Może tym razem się uda.

Mirek, nie tylko z brzegówkami jest zonk, ale ze wszystkim. Ja jeszcze nie widziałem w tym roku normalnej nocy i chyba znowu jej nie będzie szybko. A przed sylwestrem też było kiepściutko. Odpukać na 31 stycznia.

Kupiłe telepa i nic przez niego jeszcze nie widziałem a wczoraj był tydzień jak go mam. :Cry: :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Na webcamie ze spokojem można będzie to nagrać, tylko musiałby to byc jeden filmik bez przerwy przy maksymalnej liczbie fps. Moze pojawic sie problem z pamięcią HDD, ale cos sie wymysli :)

 

Sprobujemy tez sluzbe czasu skołować, jesli nie uda sie załatwic czegos "profesjonalnego" to zabierzemy radyjko i magnetofon i bedziemy sie nagrywac. :D

 

Widziałem tez na astro4u link do progsa ktory naklada na filmik z weba czas systemowy z komputera. Na chwile przed wyjazdem mozna by zsynchronizowac zegar kompa z jakims "wzorcem" z internetu, by chociaz pobieżnie mozna było okreslic momenty.

 

Szykuje się fajna impreza, mam nadzieje, że nie będzie tak jak ostatnio, gdy czekalismy u Mirka na pogode (zakrycie gwiazdki 6mag)...

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tez na astro4u link do progsa ktory naklada na filmik z weba czas systemowy z komputera. Na chwile przed wyjazdem mozna by zsynchronizowac zegar kompa z jakims "wzorcem" z internetu, by chociaz pobieżnie mozna było okreslic momenty.  

 

Ciekawi mnie jaka jest dokładność takiego czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.