Skocz do zawartości

Jak szybko i tanio zrobić uchwyt do lornetki


zayzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

koszt materiałów to ok. 5 zł

potrzebujemy "gazrurkie 1/2' :lol: , nakrętkę plastykową 1/2' np: Gardena , śrubę i nakrętkę motylkową.

Narzędzia: duże imadło, duży młotek, piłka do metalu, pilniki i wiertarka.

Środki ochrony: gruby kombinezon, okulary ochronne, grube rękawice, apteczka i telefon pod ręką. :lol:

No i możemy się już bawić w "Sąsiadów"

:smoke:

Uchwyt 3.jpg

 

Uchwyt 2.jpg

 

Uchwyt 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypiłowane wycięcie aby nie podrapać osi lornetki :?

dobrze jest włożyć kawałek gumy np. uszczelka z wnętrza nakrętki Gardena

Od góry jest nakrętka plastykowa więc spoko 8)

Od spodu uchwytu podkładka i nakrętka motylkowa M6

(można odwrotnie) :lol:

Długość rurki ok 20 cm i zgięcie o kąt ok 120 stopni

umożliwia w miarę wygodne :wink:

obserwacje w okolicach zenitu z normalnego statywu.

Uchwyt 6.jpg

 

Uchwyt 7.jpg

 

Uchwyt 8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

O raju, prawdziwy z Ciebie Adam Słodowy ale mam obawy że przy tak wysokiej złączce wystąpi duże ramię siły w pozycji lornetka w zenit do pionu i statyw może się wywrócić, uważaj Zayzik, szkoda sprzetu :roll:

Całe szczęscie naszą firmową złaczkę "trochę" lepiej dopracowaliśmy jeszcze na etapie projektu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O raju, prawdziwy z Ciebie Adam Słodowy ale mam obawy że przy tak wysokiej złączce wystąpi duże ramię siły w pozycji lornetka w zenit do pionu i statyw może się wywrócić, uważaj Zayzik, szkoda sprzetu :roll:  

Całe szczęscie naszą firmową złaczkę "trochę" lepiej dopracowaliśmy jeszcze na etapie projektu  8)

Janusz wszystko zależy od tego jak szeroko rozstawione sa nogi statywu, jak wysoko wyciągnięta jest kolumna i jak bardzo wychylona lornetka.

Jak zapewne wiesz:

Środek ciężkości powinien być pomiędzy punktami podparcia

(w rzucie pionowym) 8)

 

W Jodłowie widziałem jak Kronos 26x70 chyba na Poruczniku zarył okularami w trawę :shock: gdy jego właściciel potraktował statyw jak oparcie :lol:

Mam nadzieję że się nie obrazi że to wspomniałem.

:wink:

Nadal twierdzę że dłuższa rurka (tak max te 20 cm) to większa wygoda przy obserwacjach w zenicie.

Pozdrawiam

:smoke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Problem raczej nie w stabilności samego statywu, co raczej głowicy, bo bedzie miała tendencję do zadzierania nosa :wink:, co nie jest zbyt praktyczne. Ja swoją złączkę wykonałem z płaskownika Al grubości 5mm. Z tym,że zaprzyjaźniony majster wykonał mi śrubkę i otwór z gwintem "statywowym" 1/4"-20 [dla niezorientowanych: to ten calowy gwint jest w glowicach statywów i stopkach aparatów; gniazdo do L-adaptera statywowego w lornetkach nierosyjskich również posiada ten gwint calowy, a nie metryczny]. U mnie odległość lornetki od głowicy wynosiła z 15cm, potem skróciłem i chyba ma ze 12cm. Problem z wsadzaniem twarzy w statyw jest istotny, ale można go rozwiązać wysuwając maksymalnie kolumnę samego statywu, bo tak na prawdę przeszkadza w podejściu głownie trójnóg. To 20cm ramię będzie troche przeszkadzało, destabilizując blokadę głowicy. Poza tym przy dużej zmianie elewacji trzeba będzie regulować wysokość statywu, bo okulary będą b. silnie przemieszczać sie w pionie. Podoba mi się za to pomysł z zastosowaniem przelotowej śruby do mocowania złączki do statywu - ma to sens przy ciężkich lornetach [ta ze zdjęć to pewnie 26x70?], bo zwykle oryginalny gwint jest krótki. Przy niezbyt cięzkich sprzętach pozostałbym przy oryginalnej śrubie statywu - to z kolei wymaga poszukania warsztatu, gdzie mają gwintownik 1/4". Ten sam problem wystąpi, gdy nie mamy dostępu do osi łączącej połówki lornety jak w rosyjskich 20x60 i 26x70. Jeszcze gorzej, gdy nie mamy też w lornetce gwintu do L-adaptera. Można wtedy spróbować zrobić zacisk na jeden z tubusów, może ktoś widział jakąś gotową klamrę , np. ścisk sprężynowy odp. rozmiarów? Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.