Skocz do zawartości

Pierwsza lornetka


jareksmolski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od roku interesuje się astronomią przeczytałem pare książek o astronomii i to co mogłem zobaczyć gołym okiem chyba zobaczyłem. Teraz przyszedł czas na pierwszą lornetke. Widziałem ostatnio lornetke Bresser 10*50 w Media Markt oraz Leo 10-30*60 i Leo 7*50 w Carefourze, obie poniżej stówy. Co byście wybrali ? A i jeszcze uprzedze że nie chce wydawać za dużo bo wkrótce planuje zakup teleskopu.

 

Co moge się po tych lornetkach spodziewać. Co zobaczę ? Czy np. bedę mogł zobaczyć którąś z galaktyk (np m42) ? Czy kupno takich tanich lornetek wogole ma sens ? Czy lepiej odrazu uzbierać i kupic teleskop?

 

Wielkie dzięki.

Edytowane przez jareksmolski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto mieć porządnej jakości lornetkę bo od tego zależy satysfakcja z obserwacji nieba. IMHO warto zainwestować w lornetkę serii Nikon Action VII, a najlepiej serii Nikon Action Ex. Te dwie serie lornetek zostały sprawdzone z powodzeniem przez obserwatorów nocnego nieba na całym świecie. Model 10x50 pozwoli nam na uzyskanie sporego zasięgu, a model 8x40 da duże pole widzenia i wyższy komfort obserwacji z ręki:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki

 

p.s. tu mini poradnik o lornetkach:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=5926

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki Bressera, mysle o tych tanich modelach, to shit -producent zaoszczedził na warstwach przeciwodblaskowych na czesci optyki, maja b. niską sprawność optyczną [transmisję światła] w stosunku do innych modeli o podobnej cenie. Po innymi wględami mogą być, sam zaczynałem od Bressera. Jeśli możesz, kup jednak coś porządnego -mam na myśli lepszą lornetkę.

Przez lornetki 10x50 można zobaczyć naprawde sporo, pod warunkiem ciemnego nieba. Poza wspomnianą mgławicą refleksyjną M42 najbardziej spektakularne są liczne gromady otwarte [duzo, nie wymieniam], z galaktyk M31, M33, M81/82 [dość trudna w 10x50] oraz trochę gromad kulistych na czele z M13, M22, M92, M4, M3 itp. -nastepne z tej kategorii moga być trudne do rozpoznania [szczególnie przy kiepskim niebie] z racji mocno gwiazdopodobnego wyglądu.

Raz na jakiś czas trafi się jasna kometa na niebie.

Teleskop zyskuje zdecydowana przewagę na lornetką, jeśli jest naprawde sporo [kilka razy] większy w sensie apertury [średnicy obiektywu] -przez jakies małe badziewie nie zobaczysz wiele wiecej, a obserwacje beda trudniejsze technicznie niż lornetką. sprawa sie komplikuje niestety, jeśli obserwacje będa głownie w mieście, a interesuje Cię Księżyc i planety -tu już bez teleskopu się nie obejdzie, ale też nie może być za mały.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Polecam www.celestia.pl i zamieszczone tam poradniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam po długim namyśle zdecydowałem się na lornetke firmy HAMA 10-30 zoom , 60 mm. http://cokupic.pl/opinie/Hama-Lornetka-HAMA-62077-ZOOM-10-30/f78c168ec6f928d5 Jutro zamierzam ja zakupić w media.

 

Zachęciło mnie 30 krotne powiekszenie ;) Ale powstaje pytanie czy przy 30 krotnym zoomie musze kupic sobie statyw ?

 

Wielkie dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz wielki błąd.

 

Jedna z najważniejszych zasad kupowania lornetek brzmi - unikać jak ognia tanich z zoomem.

 

Ta lornetka ma rubinowe powłoki antyodblaskowe (przynajmniej na zdjęciu).

 

Komentarze "zadowolonych użytkowników" to ściema. Użytkownik krakowianka12 bredzi.

 

zrzut_ekranu.png

 

Cyt: "lornetka renomowanej firmy Hama" (żadna tam renomowana, przynajmniej jeśli idzie o lornetki).

"można do niej dokupić różne dodatki, np. statyw" (do każdej porządnej można).

"obraz bardzo dobrej jakości" (bez komentarza)

"Użycie: do oglądania ptaków" (jaki patafian kupuje na ptaki lornetkę o aperturze 60 mm?)

i dalej

"w celach bezpieczeństwa" (????? Rozumiem, że tą panią zamykają czasem w pokoju bez klamek... może nawet ona go sobie nazywa "celą bezpieczeństwa" i bawi się w nim lornetką.)

"na łódce, jachcie" (a zawsze mi się wydawało, że parametry do takich zastosowań to 7x50...)

"Opisz siebie: okazjonalny, rekreacyjny" (to mówi w zasadzie wszystko...).

 

Nie popełniaj błędu. Poczytaj forum, napisano tu naprawdę wiele odnośnie zakupu pierwszej taniej lornetki. Wystarczy spędzić jeden wieczór i poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no to jestem w kropce... Przeczytałem przeszperałem forum prezczytałem poradnik ktory poradziles : http://www.optyczne.pl/12.2-artykuł-Jak_kupować_lornetkę__Kilka_zasad_ogólnych.html i faktycznie wyglada na to, że te rubinowe szkła to nic dobrego.

 

Z tego co przeczytalem na forum najlepszym wyborem jest nikon action ale niestety na razie na nia nie moge sobie pozwolic ze wzgledu na cene. Mysłalem o wydaniu okolo 100 zł i od razu mowie nie jestem naiwny i nie oczekuje cudów. Ta lornetka ma byc tylko na pare misiecy bo latem kupuje teleskop.

 

Czy jest jakas lornetka w tej granicy cenowej ktora nie ma tych rubinowych powlok ?

 

Co sadzicie o tej ? http://www.teleskopy.pl/product_info.php?manufacturers_id=31&products_id=491&lunety=Lornetka_Optisan_7x50_LEO_III

 

Szkoda, że tej słynnej lidletki nie ma teraz bo bylaby idealna dla mnie...

 

Czy jest jakas lornetka w tej granicy cenowej ktora nie ma tych rubinowych powlok ?

Mozecie polecic jakies ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę z czystym sercem polecić to dać sobie na wstrzymanie i nie być w gorącej wodzie kąpanym. Możesz wydać tą stówę, ale będzie to stówa stracona. Jeśli zainwestujesz ją w lepszy okular do teleskopu, to latami będziesz się cieszył lepszymi obrazami a w razie czego odsprzedasz go z małą stratą. Trudno to powiedzieć o proponowanych lornetach.

 

I jeszcze jedno - z przyzwoitej jakości lornetki nie przestaniesz korzystać po zakupie teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich!

Podczepie sie pod ten post poniewaz takze chce sobie kupic pierwsza w zyciu lornetke :helo:

 

 

Otorz mam mentlik w glowie i nie mam pojecia jaka lornetke mam kupic :huh:

Przegladam sklep internetowy i jest tam do wyboru 1021 roznych lornetek !!

http://www.astroshop.de/fernglaeser/20

Na poczatku chcialem kupic , jakas dobra lornetke , w granicach do 200 EUR , jednak wyczytalem ze przy duzych lornetkach moga mi sie rece drgac , i ciezkie lornetki nie sa praktyczne.

 

Nie zabardzo sie takze orientuje jaka jest roznica pomiedzy lornetka ktora mozna robic zoom np.o parametrach 10-30x50

a lornetka ktora ma staly parametr np: 20x50. Logiczne sie wydaje ze lornetki z zoomem sa lepsze ???

 

I do tego wszystkiego nosze okulary i to dosc mocne , z minus 4 dioptrii i mam astygmatyzm :(

 

Na poczatku mialem chec na to:

http://www.amazon.de/Bresser-Fernglas-Astro-20x80-Stativ/dp/B002TJPNKW/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=ce-de&qid=1260046575&sr=1-3

jednak mysle ze jest to duzy i niepraktyczny kolos.

 

Wyszukalem taka:

http://www.militaria.pl/bushnell/lornetka_bushnell_vari_zoom_10-30x50_p2711.xml?cat=562

 

Szukam uniwersalnej lornetki , w miere najlepszej jakosci , zebym przez nia jak najwiecej widzial.

 

Sorry jestem przypadkowym amatorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Suknil!

Od razu na wstępie odpuść sobie wszelakiego rodzaju lornetki z zoomem. Do astro kompletnie nie przydatne.

Polecam Ci NIKONA EX 7X50 lub 10X50. Mają dużo zalet, w tym jedną dla ciebie istotną a mianowicie regulowane muszle oczne. Jest to ważne dla osób noszących okulary. Bardzo e ważne jest też pole widzenia. W tych Nikonach i innych normalnych lornetkach o podobnych parametrach jest jest ono dwukrotnie większe niż w tym Buschnell-u.

Możesz też wybrać coś z oferty Delta Optical.

Edytowane przez Irek k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Na poczatku chcialem kupic , jakas dobra lornetke , w granicach do 200 EUR , ...

Szukam uniwersalnej lornetki , w miere najlepszej jakosci , zebym przez nia jak najwiecej widzial.

Sorry jestem przypadkowym amatorem smile.gif

 

Tutaj masz odpowiedź:

http://astro-forum.o...showtopic=29738

Przepraszać nie musisz, miło nam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci NIKONA EX 7X50 lub 10X50. Mają dużo zalet, w tym jedną dla ciebie istotną a mianowicie regulowane muszle oczne. Jest to ważne dla osób noszących okulary.

 

Dziekuje za odpowiedz.

Mam jeszcze pytanie , przegladam owe modele:

1) Nikon Action EX 10x50 CF

2) Nikon Sporter 10x50 EX

3) Nikon Action VII 10x50 CF

 

Czy wszystkie te modele maja owe muszle oczne dla osob noszacych okulary ?

Roznica w cenie jest dosc spora ,model nr 1 jest najdrozszy.

A model 3 jest najtanszy i wlasnie nie wiem czy posiada owe muszle ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Te dwie pierwsze lornetki napewno mają regulowane muszle.

Co do trzeciej to nie wiem gdyż nie miałem jej w rękach.

Skoro Twój budżet jest ograniczony do 200 E to z czystym sumieniem polecam Nikon EX 10x50 lub 7X50 bez obaw o drgania obrazu, szczególnie w tej ostatniej.

Będziesz miał uniwersalny i solidny sprzęt na długie lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.