Skocz do zawartości

M33 ... pierwsze astrofoto


maurer-m1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W końcu udało mi się poskładać okablowanie w obserwatorium do kupy. W ramach testów guide i oprogramowania popełniłem takie oto zdjecie ... Jest to pierwsza moja próba sił w astrofotografii, więc wybaczcie dry.gif . Materiał zbierał się w ostatnią sobotę od godz. 21.00 wiec sami wiecie jak Księżyc walił po oczach, no i M33 tylko 15o od niego - wiec w sumie to taki efekt uboczny testów czy działa wszystko poprawnie biggrin.gif .

 

M33 - 400dMod/6x600s/ISO800 ed80/WOIIIFF guide:SW80/400+OrionSSAG

 

m33maly.jpg

 

 

Przy okazji chciałbym się zapytać mądrzejszych ode mnie - zrobiłem flata i pokazał on w sumie chyba dziwny rozkład pola - jakby ścięty od dołu. Przecież matryca Canona znajduje się idealnie w centrum wyciągu, a tu jakby nie. Sprawdziłem jednak i wszystko wygląda ok. Czy może to być problem kolimacji?? Szczerze mówiąc WOIII flattener zdziwił mnie nie najlepszym obrazem gwiazd na brzegach kadru - znacznie gorzej to u mnie wyglada (kształt gwiazdek) w porównaniu z zamieszczonymi już na tym forum testami z podobnego zestawu. W zasadzie obraz gwiaz jest wyprostowany tylko w 50% pola, a n a samych brzegach kadru to gwiazdki w zasadzie są do d... niczego nie podobne...

 

Master_Flat 1_3906x2602_Bin1x1_Temp800C_ExpTime10ms.jpg

 

Sam nie wiem. Mam nadzieje że ktoś z Was mi coś podpowie.

Edytowane przez maurer-m1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flatem sie nie przejmuj, chociaż czyszczenie matrycy chyba by się już przydało ;)

jeżeli zastosowałeś funkcję podnoszenia lustra przed ekspozycją, to po prostu migawka się nie wyrabia przy takiej krótkiej expozycji, jaką jest flat i stąd taki efekt

dla pewności, możesz sprawdzić kolimację, ale już na gwiazdach, programem CCDInspector: http://www.ccdware.com/products/ccdinspector/ (trial zdaje się miesiąc)

 

i jak na pierwszą próbę w astrofoto to wyszło naprawdę świetnie, może odrobinę tło za bardzo wycięte, może jeszcze gwiazdki mogły by być ostrzejsze, ale już jest naprawdę na co patrzeć :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie rzeczywiście bardzo ładne, jak na pierwsze astrofoto...

Mam dwa pytania, jedno proste i jedno złożone :) :

1. Jaki montaż?

2. Zawsze się zastanawiam, jak widzę takie fotki - a gdyby zrobić wyostrzanie obrazu choćby i w OrfanView?

Wydaje mi się, że zdjęcie zyskuje szczegółów po takim zabiegu, a przecież to nic trudnego... Nie

znam na tym specjalnie, i pewnie to jest kaleczenie materiału niedopuszczalne,

no ale ja tylko mówię o własnych, subiektywnych odczuciach wizualnych :)

Poniżej - przed i po operacji 'szarpen':

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie rzeczywiście bardzo ładne, jak na pierwsze astrofoto...

Mam dwa pytania, jedno proste i jedno złożone :) :

1. Jaki montaż?

2. Zawsze się zastanawiam, jak widzę takie fotki - a gdyby zrobić wyostrzanie obrazu choćby i w OrfanView?

Wydaje mi się, że zdjęcie zyskuje szczegółów po takim zabiegu, a przecież to nic trudnego... Nie

znam na tym specjalnie, i pewnie to jest kaleczenie materiału niedopuszczalne,

no ale ja tylko mówię o własnych, subiektywnych odczuciach wizualnych :)

Poniżej - przed i po operacji 'szarpen':

 

 

Dzięki za dobre słowo:-)

 

 

Montaż to HEQ5Pro.

 

Jeśli chodzi o wyostrzanie (Sharpen, Maska wyostrzająca w PS itp) to nie do końca podoba mi się efekt tych funkcji - wypłaszcza jakby detal. Przyznam się że te nie ostre gwiazdki to wina mojej nieudolnej jeszcze obróbki - musiałem gdzieś po drodze usuwając szum rozmyć nie to co trzeba  :angry:, a po dłuższym glapieniu się w monitor pewne rzeczy umykają.

 

 

 

i jak na pierwszą próbę w astrofoto to wyszło naprawdę świetnie, może odrobinę tło za bardzo wycięte, może jeszcze gwiazdki mogły by być ostrzejsze

 

 

 

 

Masz rację, może tak będzie lepiej? Mniej agresywna obróbka. Takie wskazówki są dla mnie b.ważne - od samego czytania forum łapie się tylko teorię, teraz czas na praktykę ...

 

m33maly2.jpg

 

Matryce poczyszczę w weekend :-)) Jednego paprocha nie usunę bo to "pamiątka" po wizycie w Baader Planetarium - zostawili go pod filtrem podczas jego wymiany - jest faktycznie maleńki wiec skutecznie zniechęcili mnie do reklamcji ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.