Skocz do zawartości

Kampania obserwacji tranzytu XO-3b 13.02.2010


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Planujecie jakąś zmowę na tę biedną gwiazdkę? :-)

Co, gdzie, kiedy?

 

BTW, wczoraj pierwszy raz podałem ofiarą "nowości" Windowsa 7 x64.

Canon nie wspiera 64 bitowych systemów. Można tylko zgrywać zdjęcia ustawiając połączenie na drukarkę. Instalowanie maszyny wirtualnej (żeby zainstalować 32 bitowy system) też skończyło się nie powodzeniem - począwszy od Windowsa 7 maszyna wirtualna potrzebuje procesora wspomagającego sprzętowo wirtualizację :-(

Czeka mnie instalowanie II systemu...

troche off-topic

Co do wirtualizacji na procesorze to sprawdż czy masz to właczone w BIOSie... defaultowo u mnie to było wyłaczone... nie pytaj o szczegóły bo ledwo rozumiem o czym pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odniosłem wrażenie, że decyzja o zmianie terminu i celu kampanii została podjęta pod wpływem pogody, z czym trudno dyskutować, ale wybór zastępczego celu jest przypadkowy. Im może to być obojętne, bo mają większy teleskop, nam nie smile.gif. Jeśli TrES-3 b jest łatwiejszy do złapania, to zabierzmy się za niego!

 

Pozdrowienia

 

L.

Panie Lechu,

 

To co poniżej piszę w swoim imieniu.

 

Tu, na wątku, bo mam wrażenie, że nie tylko ja mam poniższe pytania w głowie.

 

Proszę poinformować jaki ma być cel, jakie dane potrzebne i jakiej pracy mają posłużyć. Czy ma to być ciągle "dla Merate" czy kontynuowane jako niezależna akcja przygotowująca do GAI? Jeśli dla Merate, to co dokładnie ma być osiągnięte masową obserwacją Gliese? Co w danych jest dla odbiorcy ważne, jakiemu celowi ma posłużyć nasza praca? Jeżeli "dla GAI", to co dokładnie ma być celem dla tej formy projektu? Jaki rodzaj wagi ma być przyłożony? Czy ma to być coś w rodzaju system testu? Organizacyjnego? Technicznego? Proceduralnego? Procesowego? "Dotarcie" jest oczekiwane od amatorów, czy ludzi trafiących do projektu GAIA "po tej drugiej stronie", aby przygotować się do praktyki i specyfiki ew. problemów z amatorskim materiałem? A może po prostu chcemy się nawzajem wybadać. To zrozumiałe, zawodowcy chcą wiedzieć czego mogą oczekiwać od amatorów, gdzie ich pracę da się użyć z najlepszym efektem, a gdzie będzie ciężej o jakość / bez sensu ze względów na ułomności w wiedzy lub sprzęcie amatorów? Amatorzy (co zrozumiałe) też raczej chcieli by wiedzieć co jest oczekiwane. Nikt tego u nas nie robił. Nie ma takiego doświadczenia jak AAVSO, AXA, ETD czy VSX. Rozkręcenie tego jest jak najbardziej możliwe. Na pewno przeniesienie obecnej akcji na inne exo/kolejne rejestracje i pomoc amatorom oferowana przez innych amatorów będzie tu pozytywem. Ale może damy rade pomóc bardziej, efektywniej, sprawniej :) Może po prostu nie łapię przygotowanej strategii i dlatego zadaję mnóstwo niepotrzebnych pytań.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Lechu,

 

Proszę poinformować jaki ma być cel, jakie dane potrzebne i jakiej pracy mają posłużyć. Czy ma to być ciągle "dla Merate" czy kontynuowane jako niezależna akcja przygotowująca do GAI? Jeśli dla Merate, to co dokładnie ma być osiągnięte masową obserwacją Gliese? Co w danych jest dla odbiorcy ważne, jakiemu celowi ma posłużyć nasza praca? Jeżeli "dla GAI", to co dokładnie ma być celem dla tej formy projektu? Jaki rodzaj wagi ma być przyłożony? Czy ma to być coś w rodzaju system testu? Organizacyjnego? Technicznego? Proceduralnego? Procesowego? "Dotarcie" jest oczekiwane od amatorów, czy ludzi trafiących do projektu GAIA "po tej drugiej stronie", aby przygotować się do praktyki i specyfiki ew. problemów z amatorskim materiałem? A może po prostu chcemy się nawzajem wybadać. To zrozumiałe, zawodowcy chcą wiedzieć czego mogą oczekiwać od amatorów, gdzie ich pracę da się użyć z najlepszym efektem, a gdzie będzie ciężej o jakość / bez sensu ze względów na ułomności w wiedzy lub sprzęcie amatorów? Amatorzy (co zrozumiałe) też raczej chcieli by wiedzieć co jest oczekiwane. Nikt tego u nas nie robił. Nie ma takiego doświadczenia jak AAVSO, AXA, ETD czy VSX. Rozkręcenie tego jest jak najbardziej możliwe. Na pewno przeniesienie obecnej akcji na inne exo/kolejne rejestracje i pomoc amatorom oferowana przez innych amatorów będzie tu pozytywem. Ale może damy rade pomóc bardziej, efektywniej, sprawniej :) Może po prostu nie łapię przygotowanej strategii i dlatego zadaję mnóstwo niepotrzebnych pytań.

 

Pozdrawiam.

 

Szanowny Panie Marcinie,

 

najkrócej, na tym Forum chciałbym wykorzystać możliwości jakie stwarzają nowoczesne badania astronomiczne w kierunku a. rozwoju nauki i b. rozwoju cywilizacji w Polsce.

 

Nigdy w historii nie było tak, że tzw. zwykli ludzie (przepraszam, Państwo nie są "zwykli", raczej wyjątkowi :), ale chyba jest jasne co chcę powiedzieć) byli tak blisko frontowej nauki, na przykład jeśli chodzi o obserwacje planet pozasłonecznych czy tranzytów GAIA. Ta sytuacja daje szansę tzw. amatorom na odegranie zupełnie nowej roli w nauce. Tyle o korzyściach dla nauki. Jeśli chodzi o uczestników, to podejrzewam że własnoręczna obserwacja np. tranzytu może być pięknym, "formującym" przeżyciem. Może ktoś zdecyduje się pójść na studia ?

 

Zanim jednak te wszystkie piękne rzeczy zaczną nam wychodzić, trzeba się będzie sporo napracować. Umiejętności, doświadczenie wymagają dużej i systematycznej pracy. Ze swojej strony deklaruje wkład w postaci kontaktów (GAIA) i doświadczenie w projektach międzynarodowych, realizowanych w Polce, takich jak Hands-On Universe.

 

Oczywiście pytanie jak ewentualnie możemy zabrać się wspólnie za taką akcję wymaga rozmów, rozmów, rozmów...

W przypadku tranzytu, nagła zmiana terminu i celu jest decyzją Merate, nie mamy na to żadnego wpływu. Tym niemniej, zgromadził Pan na dedykowanej stronie mnóstwo przydatnych i gotowych do wykorzystania materiałów. Kosztowało to mnóstwo pracy. Pytanie, czy w tej sytuacji a. rezygnujemy z obserwacji tranzytu, ponieważ obiekt, który proponuje za tydzień Merate jest zbyt "subtelny" b. czekamy aż pogoda w Polsce się ustabilizuje i organizujemy obserwacje tranzytu, który jest dostatecznie wyraźny ?

 

Na większość pytań szczegółowych, które Pan postawił, odpowiadam twierdząco. Tak, trzeba się dotrzeć, trzeba się poznać nawzajem, trzeba się nawzajem nauczyć swojej wrażliwości, punktów widzenia, etc. Tyle, że to jest proces, a nie pojedyncza akcja. Z mojego punktu widzenia, obserwacje, o których dyskutujemy, idą w tym kierunku.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przeproszę, że się wtrącę w dyskusję Panów.

 

Pierwsze, przykre, że nagle przechodzicie na formalny ton. Nie zwiastuje to niczego dobrego...

Drugie, choć jeszcze nic nie zrobiłem, to jestem przekonany, że podobne akcje są niezmiernie przydatnym i interesującym sposobem zbliżenia obserwacji amatorskich do profesjonalnych. Niezwykłość zjawisk jakie można amatorsko zaobserwować ma niesamowitą siłę mobilizującą. Choć wszystko wskazuje, że obserwacje XO-3B w sobotę nie będą mogły się odbyć, ja mam zamiar nie porzucać tematu i sprawdzić się przy innej exo-okazji.

Super, że znalazły się osoby promujące takie akcje w Polsce - jeszcze 2 tygodnie temu nie miałem o tym pojęcia. Super, że są doświadczone osoby chętne poświęcić swój czas na podzielenie się nim i wprowadzenie nowych osób, takich jak ja, w temat.

 

Na co mogę zwrócić uwagę jako nie-organizator, to potrzeba bycia informowanym o konkretach. To podstawa wszystkich akcji informacyjnych. Komunikaty pełne i spójne lepiej docierają do odbiorców. Informacje "po co", "dla kogo", "w jakim celu" dają poczucie wiedzy o całości akcji i pozwalają odbiory umieścić się w jej strukturze. To jest ważne dla mobilizacji ludzi i trwałości ich zaangażowania. Ważne będzie też to w jaki sposób zostaną potraktowani jeśli zrobią coś źle, nie właściwie, np. nadeślą nieużyteczne dane.

Potrzebna jest też spójność. Za przykład dam rozdźwięk między szczegółami technik obserwacyjnych publikowanych przez Merate a wypróbowanymi przez Hansa (z materiałów Merata wynika, że powinno się mieć duży teleskop i całkować minimum 60 sekund; u Hansa: wystarczy aparat z dużą ogniskową i kilka sekund ekspozycji). Nie wynikam tu w to kto ma rację, tylko w to, że nowa osoba widzi sprzeczność i nie wie skąd ona wynika, co nią zrobić, kogo słuchać. Czy wynika to z innych celów (chęć osiągnięcia większej dokładności?), innego sprzętu, innej metodologii? To, że na jednej stronie czyta się jedno a na drugiej, drugie, powoduje u odbiorcy niemiłe uczucia - może zniechęcać i wzbudzić wątpliwości, co do organizacji i powodzenia tego, czego o wykonanie jest proszony odbiorca.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przeproszę, że się wtrącę w dyskusję Panów.

 

Pierwsze, przykre, że nagle przechodzicie na formalny ton. Nie zwiastuje to niczego dobrego...

Panowie, bez przesady :). Wszystko jest w najlepszym porządku. Jesteśmy z Hansem na "Pan", bo jakoś tak wypadło, nie ma tu żadnego drugiego dna. Nie wiem jak mam wycałować Hansa wirtualnie, żeby to nie wzbudziło jeszcze dodatkowych wątpliwości :), ale zapewniam że mam do niego i do wszystkich Państwa na tym Forum wielki szacunek za to co robicie.

 

Co do reszty, uczymy się. Zauważyliśmy problem z czasem ekspozycji w materiałach z Merate, postanowiliśmy zrobić po swojemu, czyli tak jak radzi Hans. Moim zdaniem, gwiazda około 10 mag na standardowej kamerze CCD zbierze w ciągu ekspozycji ~10 sekund wystarczającą ilość zliczeń na teleskopie o aperturze ~20 cm. Ale najlepiej to sprawdzić wcześniej.

 

Teraz muszę iść, jestem na urlopie i rodzina się lekko złości że klikam zamiast iść na narty. Będę około 16.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli strony nie mają z tym problemu, to proponuję, aby nie stosować oficjalnych "zwrotów". Netykieta prawi, że może to być źle odbierane, w szczególności - na forach. Co "Wy" na to?

 

Przechodząc do merytorycznych kwestii, to:

 

1. aby zwiększyć skuteczność takich akcji, trzeba będzie pisać DOKŁADNIEJ i bardziej łopatologicznie (w punktach).

2. zalecenia kolegów z Włoch wynikają zapewne z potrzebny standaryzacji jakości wyników

 

Hans wypracował swoje "parametry" intuicyjnie. Jego celem było głównie samo rejestrowanie danego zjawiska - raczej w pojedynkę. Jeżeli jednak chcemy mieszać dużą ilość danych "wejściowych", to wtedy można się z Włochami zgodzić, choć to oczywiście drastycznie ograniczy zasięg akcji.

 

Obawiam się, że jakość danych z 60 cm może drastycznie odbiegać od tych z np. 100 mm refraktora. Na tyle, że wspólne ich uśrednianie może być kłopotliwe i zamiast poprawiać statystyczną średnią, to będą ją "zaszumiać".

 

To jedyne wytłumaczenie, które przychodzi mi do głowy. Oczywiście może być także drugie dno, które nie dostrzegam.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, gwiazda około 10 mag na standardowej kamerze CCD zbierze w ciągu ekspozycji ~10 sekund wystarczającą ilość zliczeń na teleskopie o aperturze ~20 cm.

Owszem, ale wypada zapytać, przy jakiej kamerze, a konkretnie: przy jakiej studni? Koledzy z Włoch mogą mieć na myśli kamerę ze studnią np. 500 tys e-, a to drastycznie zmienia postać rzeczy. Dlatego jestem przeciwny podawaniu parametru ekspozycji w jednostce czasu. Dlaczego?

Założmy, że naszym celem jest doświetlenie gwiazdy na tyle, aby sięgnęła np. 50% sprawności piksela. Jeżeli mamy kamerę ABG, czyli z bramkamia anty-bloomingowymi, to można zalożyć, że od 60% ta kamera nie jest już pewna, jeżeli chodzi o liniowość (warto tu by sobie jednak pomierzyć liniowość). W takim razie, jeżeli nasza studnia wynosi 17 tys e- (jak np Hansa Atik), to ekspozycję trzeba przerwać przy około 8 tys elektronów nasycenia. Przy kamerze ze studnią 100 tys. e- naświetlanie gwiazdy przerwiemy przy 50-60 tys. e-. A mając matrycę 500 tys e- naświetlać będziemy ją aż do 250-300 tys e-. Jest różnica?

W każdym przypadku czasy będą DIAMETRALNIE różne. Pragnę także zwrócić uwagę, że stabilność (jakość) pomiaru z kilkudziesięciu elektronów będzie inna, niż z 8 tys elektronów.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym przypadku czasy będą DIAMETRALNIE różne. Pragnę także zwrócić uwagę, że stabilność (jakość) pomiaru z kilkudziesięciu elektronów będzie inna, niż z 8 tys elektronów.

 

W ogóle zbieranie danych na różnych sensorach, a potem porównywanie tego to skomplikowana sprawa. Sensory mogą być nieliniowe, do tego mają przeróżną efektywność kwantową przez co zapchanie ich elektronami będzie trwało dłużej lub krócej, nie mówiąc już o post-processingu, na który najczęściej nie mamy wpływu, bo jest robiony na poziomie hardware'u tuż po wykonaniu zdjęcia. Co do pomiaru na kilkudziesięciu elektronach to lepiej iść na kawę niż taki pomiar robić ;)

 

Ja widzę generalnie dwa wyjścia: Można usiąść do tego porządnie, zdjąć charakterystyki sensora, zbadać efektywności kwantowe, sprawdzić jaką mamy studnię potencjału itd. i na tej podstawie ustalać czas naświetlania z czym część osób sobie nijak nie poradzi i przedsięwzięcie ograniczy się do kilku osób, które wiedzą o co w tym chodzi i mają ochotę się tym zajmować.

 

No i drugie wyjście, to takie, żeby eksperymentalnie ustalić czas naświetlania, tak aby trafiać z jasnością gwiazd gdzieś w środek dynamiki i nie przejmować się całą resztą. Z tym większość osób sobie poradzi, zyskamy dużo danych, które potem będzie można uśrednić. Te dane które będą najbardziej odstawały się odrzuci i tyle.

 

Tak ja bym to widział, ale to tylko moje zdanie. Może ktoś ma lepszy pomysł?

 

Pozdrawiam,

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wszystko zależy od tego, co oczekuje odbiorca materiału.

Czy ważniejsza jest dla niego masa, specyfika, jakość, a może w ogóle potrzebuje po prostu confirma "amator widzi akcję na X, trzeba skierować na X coś profesjonalnego i zrobić wszystko koszernie bo może to być ważne". To pytanie do teamu który chce dostać pomiar.

 

Najproszą akcją jaką moze wykonać amator jest taki "confirm" . Banalne do osiągnięcia V-C nawet niekoszerne i nie do końca skalibrowane. Zajawka po tym jak zawodowcy poprosili o kontrolę obiektu X w stylu " tu amator, widzę coś, może być ważne, daje znać". A chłopaki zajmujące się tą dziedziną albo uznają ten sygnał za godny uwagi albo nie. To może zrobić prawie każdy amator i wcale nie jest to współpraca o małej wartości. Amator staje się pierwszym sitem kontorlującym automaty. Kwestia tylko i wyłącznie wyspecyfikowania przez projekt profesjonalny jak, co, gdzie i w jakim formacie.

 

Druga forma współpracy jaką widzę to event typu: "Na X dzieje się zjawisko Y. Potrzebujemy jak największej ilości informacji typu ABC, zależy nam aby materiał był taki to a taki". Amatorzy zdolni dostarczyć ABC przekazują to co zarejestrowali w jakości jaka jest wymagana. W zależności od poziomu wymagań, team naukowy może oczekiwać mniej lub więcej materiału. Tu najważniejsze jest czyste i jasne wyspecyfikowanie przez team projektu co i jakiej jakości. Przy wysokich wymaganiach czy to w wiedzy niezbędnej do rejestracji, czy to w wymaganiach sprzętowych (odpowiedni sensor, filtry, spektrometry itd), ilość materiału która spłynie od amatorów będzie niewielka. (np. koszt lub dostępność w Polsce konkretnego sprzętu bedzie stoperem). Tu wręcz mogą wchodzić w gre pojedyńcze pakiety. W takim przypadku amator staje się okiem i uchem zawodowego teamu" W wielu projektach taki wkład amatorów jest niezwykle cenny, czasem wręcz kluczowy.

 

Trzecia forma współpracy to eventy idące w drugą stronę. Od amatorów do zawodowców. "Tu amator, odkryłem X, macie chłopaki materiał" Ta forma wymaga czegoś w rodzaju otwartego interface od strony projektu profesjonalnego. Nigdy nie wiadomo co amator samodzielnie odkrył w obszarze który bada team zawodowy. Nie wiadomo też czy amator ma rację, czy nie poległ nadinterpretując mniej lub bardziej ułomny materiał. Niemniej, może faktycznie coś znalazł. Tu już nie ma konkretnego algorytmu postępowania. Taki proces wymaga mniej lub bardziej indywidualnej współpracy pomiędzy konkretnym amatorem, a teamem naukowym.

 

Jest też masa wariantów pośrednich do wymienionych oraz odpowiedników wspomnianych opcji w ogóle nie wymagających sprzętu od amatora. Na każdy ze wspomnianych przeze mnie wariantów znajde wam praktyczne przykłady takiej współpracy tu na forum, lub w projektach ogólnoświatowych działających od dawna.

 

Tu wszystko zależy od tego, co oczekuje odbiorca materiału. wink.gif Jesli wymaga czegoś co potrzebuje konkretnego sprzętu, projekt musi określić z czego , co, w jakiej formie, jakim kanałem i jakiego poziomu bedzie akceptował itd itd itd. wink.gif Kumanie ograniczeń amatorów na pewno pozwoli uniknąć strzału w stopę, w stylu przydzielenia jakiegoś obszaru na pozyskiwanie danych nie od własnych żródeł i postawienia wymagań, które będą mogły być spełnione przez np. 0.7 amatora na każdy 1000 miłośników astronomii. To co robimy tu, mam nadzieję pozwoli i nam i ludziom odpowiedzialnym za GAIE, wypracować efektywne łącze dla obu stron. Pamiętać jednak musimy, że to zawodowcy potrzebują danych i to oni określają co im potrzebne. Amator moze sie dostosować tam gdzie może, ale nie może powiedzieć "ej... a musi być przez filtr V i kamerą bez ABG? Drogie to kupić nie można bla bla ... " ano skoro chłopaki z profesjonalnego teamu powiedzieli kamera bez ABG i tylko filtr V, nie wspominając, ze filtr G od biedy sie nada, albo że może być kazda kamera, pod warunkiem że będziesz się pilnował tu czy tu, to znaczy, że musi być V i kamera bez ABG. Jeśli powiedzieli widmo z 2K linii to znaczy ze z 2K, a nie z 200 i kropka. Widać tylko to z 2K coś im da. Jednak, jesli amator powie "full redukcja? a co to?" to jednak można problem załatwić, mówiąc, co i jak ma być zrobione, aby w pracy profesjonalistów dało to potem wartość. A może jednak chłopaki po jękach o np. filtr V dojdą do wniosku: "w sumie, to po cholere nam to V?". Niech ci co mogą dadzą z V, a ci co nie mogą walą przez luminacje, a my tu sobie poradzimy robiąc taki mały myk. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Dzięki informacji od Prof. Lecha Mańkiewicza dotarłem do noty, w której astronomowie z obserwatorium Merate zachęcają do jeszcze jednej próby rejestracji egzotranzytu. http://www.crabnebula.it/rc/EANweb_newsletter/EANweb%20NEWSLETTER%2020100218_ENG.pdf Tym razem wytypowana została planeta HAT-P-3b. To się całkiem fajnie składa, bo i ten egzo-świat mamy już zarejestrowany - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26770 Wszystko możecie znaleźć w języku polskim w podlinkowanym wyżej wątku oraz na stronach projektu na astroamator.info: http://www.astroamator.info/spis/astronomia_edukacyjna_-_tranzyt_xo-3b_dla_merate/

 

Troche podstawowych informacji o kolejnym celu astronomów z Merate:

 

HAT-P 3b

 

POSSI_hatp3.jpg

 

RA 13:44:23

DEC +48:01:43

GSC 3466:0819

Magnitude V 11.86

Tranzyt 123min

Planeta ta obiega gwiazdę GSC 03466-00819b odległą o ok. 140 parseków, typu widmowego K, bardzo podobną do naszego Słońca tylko nieco chłodniejsza. Planeta która jest celem Merate została odkryta przez HATNet Project w czerwcu 2007r. HAT-P 3b ma idealnie kołową orbite, co jest nieczęste. Okres orbity to mniej więcej 2,8 dnia. Planeta obiega gwiazdę w odległości 0,039 AU czyli praktycznie dokładnie 10x blizej niż Merkury nasze Słońce (0,39AU). Ten swiat jest za mały by nazywac go gorącym Jowiszem. Ma ledwie nieco ponad pół masy Jowisza (190 Mz).

Przykładowe krzywe tranzytu zarejestrowane przez userów astro-forum.org:

 

Adam Jesionkiewicz:

jesion.png

 

Marcin Wardak:

hans.png

 

Materiały opracowane dla planowanego na 20 lutego tranzytu XO-3b zgromadzone na astroamtor info pozostają aktualne:

 

- techniki rejestracji zjawiska:

 

http://www.astroamator.info/astronomia_edukacyjna_-_tranzyt_xo-3b_dla_merate/tranzyt_xo-3_-_techniki_rejestracji_zjawiska.html

 

- analiza materiału (MuniWin)

 

http://www.astroamator.info/astronomia_edukacyjna_-_tranzyt_xo-3b_dla_merate/tranzyt_xo-3_-_obrobka_materialu_muniwin.html

 

- analiza materiału (MaximDL)

 

http://www.astroamator.info/astronomia_edukacyjna_-_tranzyt_xo-3b_dla_merate/tranzyt_xo-3_-_obrobka_materialu_maximdl.html

 

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejaj! :)

 

Wklejam całościowo, jak dostałem...

 

*EANweb NEWSLETTER 29th March 2010*

*European Astrosky Network - Italy*

(edit by Rodolfo Calanca e Angelo Angeletti)

www.crabnebula.it/rc/menu_EAN.htm

Web-TV: www.livestream.com/eantv

Youtube Video:

http://www.youtube.com/my_videos?pi=0&ps=20&sf=viewcount&sa=0&dm=1

 

/*

WORLDS of the SKY*/

*10th APRIL: EXTRASOLAR PLANET TRANSIT ON WEB-TV and CHAT

 

*

*_Observing Program on Apr 10: _**LIVE ON THE WEB-TV and CHAT:

www.crabnebula.it/web/diretta_brera*

*English language for foreign users*

 

*10th APRIL

20:00 - 21:30 UT*: the astronomers they will describe the activities of

the INAF Brera-Merate Observatory and they will show the instrumentation

that will be used for the observations of the evening.

*21:30 UT*: we will connect us with the dome of the telescope Ruths of

134 centimeters of diameter to follow on the web, the transit of the

extrasolar planet HAT-P-3b. The astronomers will introduce the problem

of the "Plurality of the Worlds", that has fascinated the humanity since

the times of the ancient Greek. The transits of the extrasolar planets

will be described, he will respond to the questions of the public and it

will be commented the light curved of the transit of *HAT-P-3b *(info

transit: http://var2.astro.cz/ETD/etd.php?STARNAME=HAT-P-3&PLANET=b

<http://var2.astro.cz/ETD/etd.php?STARNAME=HAT-P-3&PLANET=b>;)

Materials and document: www.crabnebula.it/web/doc_transits/index.htm

 

 

The LIVE ON THE WEB will finish to the *00:30 UT*

 

 

*10th APRIL: HAT-P-3b transit *

*(location: long. 13° E; lat. 43° N)*

*INFO and FOV*:

 

http://var2.astro.cz/ETD/predict_detail.php?STARNAME=HAT-P-3&PLANET=b&PER=&M=

 

<http://var2.astro.cz/ETD/predict_detail.php?STARNAME=HAT-P-3&PLANET=b&PER=&M=>;

 

*planet*

*Start transit*

 

*End transit*

Operation

Date time (UT) h/Az date time (UT) h/Az

* *

*HAT-P-3b* *10.04.2010* *22:03* *73°/NE* *11.04.2010* *00:06*

*84°/NW* *PUBLIC*

*OBSERVATION*

* *

 

 

*AN INVITATION TO WATCH*

 

*10^th APRIL**: THE TRANSIT OF EXTRASOLAR PLANET HAT-P-3b FROM EUROPEAN

ASTRONOMICAL OBSERVATORIES

**ALL AMATEURS ARE WARMLY INVITED TO SHOOT THE TRANSITS WITH PROPER

TELESCOPES!*

 

 

"*WORLDS OF THE SKY" Project intends to approach the great but

inexperienced public wishing to visit our Observatories as astronomy

"fans" and to watch live an extra solar planet transit. In details, on

next 10^th APRIL (starting at 20.00 UT) many Italian and European

Observatories will place their instrumentation at public's disposal to

"observe" HAT-P-3b planet.*

 

 

*A short summary of digital imaging of the Transit

*www.crabnebula.it/web/doc_transits/index.htm**

 

Here are some remarks on the process of acquiring digital frames of the

transit.

 

·

Always wait for the instrumentation

to thermally stabilize before starting a working session.

 

·

Set

the *MINIMUM*

integration time via the *atmospheric*

*scintillation*

formula. Make sure to insert the correct data for

telescope aperture and air mass in the field. Exposure times can

always be increased, provided you have a good telescope drive -

better still, an auto-drive device. However, always bear in mind the

remarks in the following.

 

·

*NO

SATURATED PIXELS WHATSOEVER ARE ALLOWED IN YOUR IMAGES.*

To

attain a high photometric precision, *the

ADU level of the brightest pixel in the frame must be kept, more or

less, at 25000 ADU*

(for a 16 bit-CCD camera) *or

1800 ADU *(for

a 12-bit CCD or digital camera). In case the exposure time obtained

from the atmospheric scintillation formula is too long -- which in

turn would saturate the star's image -- there are two ways to keep

it below the saturation threshold: 1) by interposing a filter (R, V,

I or neutral) to attenuate the incoming light flux and reach, at

least, the minimum integration time; 2) by defocusing the star's

image twice or thrice the FWHM (Frequency Width at Half Maximum).

 

·

Once

exposure time has been determined, perform some test imaging on the

chosen stellar field, checking (using Astroart or MaxIm) the /S/N/

(signal-to-noise) ratio for the parent star as well as for the

reference ones. For the uncertainty of measurements to stay below

0.002 magnitudes, the /S/N/

ratio should be at least 500. If the /S/N/

ratio is less than the required minimum value, we should expect to

attain a lower photometric precision.

 

·

Frames

are to be taken about every two minutes. Imaging must start -- at

least -- half an hour before transit begins and must end not earlier

than half an hour after the transit is over.

 

·

Quality

of flat fields decisively influences photometric accuracy. Making a

lot of flats (up to several tens) and averaging has the effect to

reduce Poisson noise. For the same reason, a great number of dark and

bias frames is needed.

 

 

*LINKS OF "WORLDS OF THE SKY" PROJECT*

- INAF - Brera Astronomical Observatory: www.mi.astro.it/

- INAF - Palermo Astronomical Observatory: www.astropa.unipa.it/

- Info technical informations in english:

www.crabnebula.it/web/doc_transits/index.htm

- http://exoplanet.eu/

- Info extrasolar planet transit of Czech Astronomical society:

http://var2.astro.cz/ETD/index.php

- AAVSO extrasolar observing:

www.aavso.org/observing/programs/ccd/transitsearch.shtml

- Bruce Gary tutorial: http://brucegary.net/tutorial_exoplanet/

- Italian webzine L'ASTROFILO: www.astropublishing.com/

- SKYLIVE Project (english): www.skylive.it/skylive-new/index.php?lan=en

- XO-3b Transit Campaign, Poland page:

 

http://www.astroamator.info/astronomia_edukacyjna_-_tranzyt_xo-3b_dla_merate/projek_zaproszenie_i_informacje_podstawowe.html

- Bareket Observatory, Israel: www.bareket-astro.com

 

 

In this IMPORTANT video, prof. Angelo Angeletti describes the procedure

for imaging transits of Extrasolar Planets, English translation by prof.

Manlio Bellesi

Astronomers of INAF - Brera Astronomical Observatory: Paolo D'Avanzo,

Jirong Mao and Christina Thoene

This movie is in Italian, English and Chinese

 

*An initiative promoted by:

BRERA and PALERMO INAF ASTRONOMICAL OBSERVATORIES - ITALY

EAN web community

CRAB NEBULA Astronomical Association

webzine L'ASTROFILO

SKYLIVE no-profit Association

Bareket Observatory*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

Eee... no jest w poście #62...

 

RA 13:44:23

DEC +48:01:43

 

Pozdrawiam.

 

Dzięki,ale ja nie mam montażu Goto a na zwykłym montażu trudno ustawić :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Merate założyło bazę danych dla amatorskich obserwacji tranzytów:

 

*VERY IMPORTANT: DATABASE EXTRASOLAR TRANSIT LIGHT CURVE*

 

Brera Astronomical Observatory have prepared a database to collect all the available information (data and results) about the extra-solar planet transit. You can upload FITS files, set of zipped FITS files, text files and set of zipped text files: http://www.brera.inaf.it/interroga/dbServer?cmd=xo3b

 

Results of your photometry can be communicated following any format you like. We anyway encourage you to follow the AVVSO extended format

(http://www.aavso.org/observing/submit/extended.shtml).

The finally collected data will be available to everybody and managed by the "Terre del Cielo - Worlds of the Sky" organization. You can freely refer to them for any possible use.

 

In order to access the database you need to register sending an e-mail to Angelo Angeletti (angelo.angeletti@virgilio.it), Stefano Covino (stefano.covino@brera.inaf.it ), Rodolfo Calanca (rodolfo.calanca@gmail.com ) or Paolo D'Avanzo (paolo.davanzo@brera.inaf.it .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze apel o kampanię obserwacyjną, z tego samego źródła:

 

*WORLD OF THE SKY Project*

 

*14th April 2010, **OBSERVATION OF EXTRASOLAR PLANET GJ436b TRANSIT *

 

*AN INVITATION TO WATCH*

 

*THE TRANSIT OF EXTRASOLAR PLANET GJ436b FROM EUROPEAN ASTRONOMICAL OBSERVATORIES

**ALL AMATEURS ARE WARMLY INVITED TO SHOOT THE TRANSITS WITH PROPER TELESCOPES!

 

Początek w środę 14 kwietnia o 21:20 CEST. Współrzędne i głębokość tranzytu:

GJ436 - A.R. (J2000.0): 11h42m; DEC.(J2000.0): +26deg 43'; V = 10.68; dV= 0.009 magn.

 

 

"http://brucegary.net/AXA/GJ436/gj436.htm : Finder image with identifier star numbers (above) and J-K colors (times 100, below) selected stars. GJ 436 has V = 10.68 and Rc = 9.66."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.