Skocz do zawartości

Teleskop - amator


skalak

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zastanawiam się nad kupnem pierwszego teleskopu . Nie mam zielonego pojecia o niebie, wiec jestem z kategorii tych "sierot" astralnych.

 

Czy do takiego uzytku PODSTAWOWEGO teleskop można dostać do : 1.000 pln ?

 

 

Kwota jest rozsądna, ale trudno doradzić konkretnie,jeśli nie wiemy, skąd i co będziesz obserwował, dlatego zapodaj: miasto/przedmieścia/wieś, balkon/podwórko-ogródek/wyjazdy w teren za miasto [która strona nieba najłatwiej dostępna?], planety z Ksieżycem/obiekty głebokiego nieba/czy także obserwacje naziemne itp.

Zajrzyj też na www.celestia.pl -jest tam kilka artykułow z poradami typu: Teleskop za jak najmniej, Teleskop na balkon, Jak obserwować itp.

W określonych warunkach dobrym starterem jest też lornetka i podręczny atlas nieba, ale np. w mieście bez opcji wypadów autem z dala od świateł możliwosci jej wykorzystania są mocno ograniczone.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Małe miasto / balkon/podwórko-ogródek/

- Mam mozliwosc wyjazdu na wies - puste pole - zdala od budynkow.

 

Co obserwowac?

 

Jak najwiecej :)..Niestety mam jeszcze za mala wiedze...wiec nie bede rzucal pustych sloganow i udawal wykształconego interesanta . :) Powiem tylko tyle , ze chcialbym widziec 'okoliczne' planety i niebo w jakims sensownym wymiarze.

 

Moja miejscowosc to 'Skwierzyna' . - Gdyby to cos zmienialo - jesli chodzi o pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalak - Zależy też czy warunki na balkonie będą odpowiednie, podaj w którą stronę masz skierowany balkon. Upewnij się czy nie będziesz miał dużego LP (latarnie, łuna miasta itd.), powiedz jeszcze na którym piętrze mieszkasz. I jeszcze jedno sprawdź czy waga teleskopu nie będzie ci przeszkadzać. Jeżeli nie posiadasz większego budżetu niż 1000zł to radziłbym ci kupić Synte 6" ale na twoim miejscu próbowałbym dozbierać do tego jeszcze z 200 - 300 zł i kupić Synte 8"

Jeżeli jednak - Nie znasz nieba, radziłbym ci wstrzymać z zakupem teleskopu. Najlepiej gdybyś poczytał książki, kupił lornetkę np. tą http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-celestron-skymaster-15x70,d212.html

Na "oko" nie wyłapiesz wiele obiektów gdy nie znasz nieba.

Ale życzę Ci dobrego wyboru i ciemnego nieba w roku 2010 :D - Safko

Edytowane przez Safko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja edytuj, nie pisz dwóch postów pod rząd. Według mnie lepszy jest ten drugi "Synta Sky-Watcher SK1309EQ2" Ale Ja nadal bym trzymał za którąś z mocniejszych synt np. 8" albo 6" (oczywiście jeżeli Ci odpowiada) Może i te które podałeś są trochę tańsze, ale słabsze. A ja myślę że chcesz mieć lepszą jakość prowadzenia obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

Poczytam na temat nieba i wtedy zdecyduje.

 

Interesuje mnie jeszcze sama procedura podgladania nieba i poziom wizualny ?. Przy obserwacjach na sprzęcie {wyżej omawianym} co moge uzyskac?. Tzn, Jakie wrażenie ? . Czy gwiazdy/planety beda w postaci kropek czy moze jakis lepszy obraz?...a moze nawet zobacze strukture ogolna planety ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No gwiazdy będa w postaci kropek bo inaczej się nie da, tarcze gwiazdy, innej niż Słońce to Hubble złapał a i tak malutką :Boink: . Jak dasz więsze powiększene to gwiazda bedzie większa bo rozmyta :Boink: . Planety to inna bajka. Nie można ich stawiać obok gwiazd. Będą pokazywać szczegóły, ale to pełno jest wątków na ten temat. Bynajmniej Mars, Jowisz i Saturn, tu masz strukturę Planety widoczną. merkury i Wenus to faza u nich jest widoczna, Uran neptun- małe kropeczki- przy dużym powiększeniu widac że to tarczki Planet a nie gwiazdy i tyle. Obiekty DS- zobacz szkice obserwacyjne tyle Ci powiem

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalak - Teleskopy które Ci przedstawiłem to nie są szajse. Większość tanich teleskopów jest do bani, ale zaufane firmy mają naprawdę dobre teleskopy. Nigdy nie kupuj teleskopów "optykopodobnych" typu Opticon, Nostrus itd. Takimi tanimi zabaweczkami ledwo co zobaczysz księżyc. Miałem kiedys przygodę z Opticonem kolegi :lol: Lepsze wyniki dawała mi stara lornetka. Jeżeli się pytasz jak wyglądać będą obiekty, to większość już powiedział Ci Leech10. Pamiętaj tylko że nie będą one wyglądać tak jak na zdjęciach. Do robienia tych zdjęć dodawane są specjalne filtry. A ja dalej polecam te teleskopy które podałem wcześniej, takimi obejrzysz naprawdę dużo ciekawych obiektów, a szczególnie księżyc. Dopiero przez teleskop wygląda super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalak, najlepiej jakby balkon był skierowany na południe. Druga sprawa, to wspomniane piętro. Obserwacje sprzed domu są znacznie efektywniejsze niż z balkonów,ze względu na lepszą stabilność powietrza niż przy nagrzanym w dzień lub kaloryferami w zimie budynku. Najlepiej zatem teleskop wynosić na zewnątrz. Problem się robi, gdy do pokonania masz ciasną klatkę schodową i kilka wąskich drzwi. Polecana tu [i słusznie] Synta 6" na Dobsonie waży z 15kg i jest to rura długości ok.120cm średnicy 18 czy 20cm. Dla odmiany do balkonowych obserwacji warto dorobić sztywną podstawę o wys. ok. 30-40cm, bo Dobsony są dosyć niskie i przeszkadza barierka [jest jeszcze kwestia rozmiarów tego balkonu]. W Twoim budżecie ta Synta 6" [152/1200mm] to będzie idealne rozwiązanie, o ile na przeszkodzie nie stanie logistyka, czyli conocne dostarczenie teleskopu na miejsce obserwacji nie będzie koszmarem.

Wtedy trzeba będzie wybrać co innego, ale wtedy albo stracisz na jakości/zasięgu [bo zdecydowanie mniejszy sprzęt, przez który mało zobaczysz], albo będą to rozwiązania o wiele bardziej kosztowne.

To podwórko-ogródek to teren gdzieś blisko domu? Ogrodzony? Chodzi o dwie sprawy: żeby nie targać ciężkiego sprzętu gdzieś daleko, no i kwestia bezpieczeństwa od tzw. elementu [ludzkiego, ale ze znakiem zapytania]. Ideałem jest własny ogródek za płotem, bo zawsze można przerwać na chwilę obserwacje bez zwijania stanowiska i zagrzać się w domciu herbatką.

Oprócz teleskopu będziesz potrzebował drobiazgów typu mapka nieba/podręczny atlas i latarka z czerwonym światłem. Można zaadaptować zwykłą [kawałek czerwonego plastiku jako filtr] albo szukać takiej z dodatkową czerwoną diodą. Za resztę budżetu może da się kupić jakiś krótkoogniskowy okular do planet, ale już 10-tka z zestawu coś tam pokaże na początek.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa oczywiście o tym produkcie -> http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/687

Dobrze mysle ?

 

Jesli chodzi o mozliwosci manipulacyjno - techniczne to nie bede mial z tym najmniejszego problemu. Nie ma tez zadnych problemow z naswietleniem. Mieszkam w domku zdala od blokowisk i wysokich budynkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz go taniej - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1321&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_%28Synta%29_N-153/1200_DOB_6%27%27 - Ale na razie nie spotkałem nikogo kto kupował coś z tej strony, i nie wiem czy mozna jej zaufać. Może i na tej - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=734&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=52bc7fe0a4fd9b91c66e9b296d9ab66f - będzie drożej, ale to firma z dobra opinią :szczerbaty: Jeżeli wiesz że będziesz w stanie operować takim teleskopem to jak najbardziej polecam Ci go, oczywiście kiedy nie możesz wydać na niego powyżej 1000 zł, w przeciwnym wypadku radziłbym Ci kupić synte 8". Sam Synte 6" z tej (deltaoptical.pl) strony dostałem wczoraj (bardzo ekspresowa przesyłka, oczywiście dlatego że droższe) i miałem okazję ją przetestować. Widoczki bardzo dobre, zresztą tak jak sam teleskop, ze złożeniem nie miałem problemów (instrukcja PL), ogólnie smakowy teleskop xD Z syntą 8" też miałem do czynienia u kuzyna. Widać że ma lepsze powiększenie, ale detale są gorsze, niż w 6" Czyli nadal trzymam za Synta 6" W twoim budżecie, i znajomości nieba, to chyba najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam Safko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ok...ale jeszcze prosze odpowiedz na to pytanie:

 

Czy mozna ogladac niebo nie wychodzac z domu?. Tzn mam takie okno dachowe i zastanawiam sie czy teleskop bedzie mial problem ze "szkłem"

 

 

I TO by było na razie na tyle :) Reszta po kupnie teleskopu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAPOMNIJ o obserwacjach teleskopem przez okno. Gdybyś przeczytał na Celestii [podawałem link parę postów wcześniej: www.celestia.pl] artykuł Jak obserwować? -nie byłoby pytania. W skrócie: zamknięte okno = zniekształcenia obrazu i odblaski, otwarte okno = totalna kaszana z powodu zawirowań uciekającego ciepłego powietrza. Nawet na balkonie obowiązkowo trzeba zamknąć za sobą drzwi.

Aha, tak, to ten teleskop [153/1200]

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy.pl to solidna firma. A tak w ogóle, otrzymałeś tutaj bardzo rozsądne porady. Co do obserwacji przez okno w dachu (otwarte), to pomieszczenie musiałoby być zimne a okno gwarantujące jak najszersze pole widzenia. W przeciwnym razie, patrz wyżej.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem spory czas temu Astara 750/150 i nie narzekam. Dla początkującego astronoma i obserwatora nieba-sprzęt w sam raz. Jest łatwy w montażu, prosty w obsłudze(jesli masz opanowane ABC obsługi sprzętu heh). Mi ten teleskop póki co w zupełności wystarcza ale za jakiś czas będe zmieniał na jakiś znacznie wiekszy (Synta albo coś z większą ogniskową i średnicą zwierciadła).

Na allegro możesz się porozglądać ale zakupów tych tanszych teleskopów nie polecam. Warto bardziej się przejść do sklepu optycznego albo jubilera bo oni często mają dobry sprzęt w ofercie. A jak nie to można sprowadzić (tak było w moim przypadku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na sprawozdanie dzien pierwszy :P

 

Dziś otrzymałem teleskop . {grzeczny Pan z firmy kurierskiej zawitał u drzwi o godzinie 14:15.}

Rozpakowałem wszystko i ... zabrałem się za montaz. Troszke sie zaskoczyłem wielkoscia .. przedmiot jest sporych wymiarów. Ale jak mysle to chyba dobrze:)

Wszystko poskręcałem i przygotowałem do użytku. Niestety dzis nic nie zobacze bo na niebie jest jedna wielka chmura.. Czekam więc na poprawe pogody ;-)

i....oczywiscie do 'nauki' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ;p Książki np.Atlas nieba możesz zakupić na allegro , deltaoptical lub empiku :)...Tu masz linka jakie są w empiku : http://www.empik.com/szukaj?searchCategory=all&q=atlas+nieba&pl=on&start=1&qtype=basicForm&_dyncharset=UTF-8

Ja polecam Ci Atlas nieba z zestawem map Przemysława Rudzia ... Można ją kupić w wyżej wymienionych sklepach :) Większość z tego forum ma tą książkę i ją chwalą :) W deltaoptical kosztuje 42 zł a na allegro narazie nie ma ale zapewne sie pojawi :) ..życzę czystego nieba hehe :astro: Możesz jeszcze sobie ściągnąć stellarium , program pomocny przy obserwacjach ;p Wystarczy że wpiszesz na google stellarium download a wyskoczy ci masa wyników :)

Edytowane przez domi27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.