Skocz do zawartości

Zakup folii Baadera


domi27

Rekomendowane odpowiedzi

1. Kupujesz najlepiej tyle ile ma średnica zwierciadła w teleskopie albo ciut więcej na zapas.

2. Montujesz tylko i wyłącznie na wylocie tuby, nigdy na okularze lub w innym miejscu.

3. Ramkę najlepiej zrobić z czegokolwiek- aby była bezpieczna tzn. nie zsunęła się z tuby, poszukaj na forum, powinno coś być na temat oprawy. Ewentualnie kup gotową oprawę. W tym przypadku ważne jest aby folia była nieco luźniej naklejona do oprawy, ponieważ wskutek ogrzewania oprawa się rozciąga i niebezpiecznie napina folie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. wszystko pięknie tylko podaj jaki sprzęt masz - ile cali? ja dla 8" kupiłem 25x25cm tak aby był odpowiedni zapas i wszystko się dobrze trzymało.

 

Ad2. Folię montujesz na tubie - np. w taki sposób http://astro-forum.o...ndpost&p=370472

 

Ad3. To kwestia funduszy:

Tanio - z tektury. Plusem jest to że zrobisz to szybko i tanio. Ale minusem jest fakt, że jak zrobisz to niedokładnie to może podczas wiatru Ci się zsunąć z tuby, a to jest niedopuszczalne!

Drożej - wytoczyć np. z aluminium oprawę na folie. Sprawa bardzo fajna, sam jestem na etapie wykonania takiej oprawy.

 

Edit: widzę że troche się spóźniłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Ramkę najlepiej zrobić z czegokolwiek- aby była bezpieczna tzn. nie zsunęła się z tuby, poszukaj na forum, powinno coś być na temat oprawy. Ewentualnie kup gotową oprawę. W tym przypadku ważne jest aby folia była nieco luźniej naklejona do oprawy, ponieważ wskutek ogrzewania oprawa się rozciąga i niebezpiecznie napina folie.

 

No, nie bardzo jestem przekonany z tym rozciąganiem się oprawy. Niżej: oprawy do filtrów na SCT 6" i lornetę zrobione zostały z tektury, folia baadera luźno położona i przyklejona. W temperaturze pokojowej wygląda to tak:

 

2261_23_12_09_10_27_30.jpg

 

czyli folia pomarszczona; natomiast w niskich temperaturach napięta jak naciąg na tamburyno <_< I nie jest to za sprawą tekturowej oprawy, ale kurczliwości / rozszerzalności/ folii. Dlatego przy lepieniu, czy innym - ale bezpiecznym - sposobie mocowania folii nie należy jej napinać...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam ;)

Ja także zakupiłem już folię Baadera i po rozpakowaniu przesyłki ujrzałem aż 3 "folię" każda z innego materiału: jedna srebrna, druga przeźroczysta a trzecia biała - jak papier śniadaniowy. Nie wiem którą, a może wszystkie naraz trzeba zakładać do obserwacji Słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.