Skocz do zawartości

Z Barlowem i bez


wawik

Rekomendowane odpowiedzi

mamy dwa obiektywy

 

Rozumiem, że chodzi o okulary? 8)

 

Obraz z barlowem da raczej nieco ciemniejszy obraz ze względu na ilość szkła (barlow i grubsze soczewki w okularze).

 

oczywiście powiększenie to samo 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że mamy dwa obiektywy 10mm i 5mm mające pozostałe parametry takie same.

Jaka będzie różnica między obrazem uzyskanym za pomocą okularu 5mm a układem Barlow 2x + okular 10mm ?

Wyjaśnij co to znaczy takie same parametry bo okulary były by niestety diametralnie różne pod względem średnic soczewek i odsunięcia źrenicy :roll: :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij co to znaczy takie same parametry bo okulary były by niestety diametralnie różne pod względem średnic soczewek i odsunięcia źrenicy  :roll:  :?:  :?:  :?:

Chodzi mi o wpływ soczewki Barlowa na uzyskiwany obraz przy tym samym powiększeniu w dwóch układach optycznych:

- długi okular z Barlowem,

- krótki okular bez Barlowa

abstrahując od pozostałych parametrów okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wawik nie można abstrahować od pozostałych parametrów okularów bo szybko dojdziemy do abstrakcji i absurdu.

W przypadku tanich i popularnych okularów Barlow jest dobrym rozwišzaniem bo mamy dalej komfortowe warunki obserwacji z odsuniętš renicš i duże powiększenie i nie zauważalny jeli jest spadek jakoci obrazu a u okularów z górnej półki z daleko odsunietš renicš jego wpływ może już być zauważalny i lepiej mieć krótszy z tych luksusowych okularów niż dłuższy i Barlowa w komplecie 8)

Oczywicie mówimy o dobrych firmowych Barlowach a nie domowych czy hipermarketowych wynalazkach :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś woli na fotelu z piwem i extra odstępem oczu od szkła obserwować np. Jowisza i sie potem dziwi że nie widzi WCP to jego sprawa. Ja tam wolę zobaczyć jak najwięcej szczegółów, a lekki dyskomfort jest tego wart. Zresztą taki Barlow który w znaczący sposób nie pogorszy obrazu kosztuje tyle że lepeij dołożyć i kupić lepszy okular krótkoogniskowy. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę że obserwować będziemy dwoma okularami tej samej jakości lepszy obraz otrzymamy bez barlowa. Barlow niestety powoduje pewne rozmycie obrazu, nie mówiąc o pogorszeniu zasięgu (dodatkowe straty światła). Zdecydowanie lepiej kupić okular 5mm niż okular 10mm + soczewka barlowa. Jest jednak pewien dylemat: okulary krótkoogniskowe a szczególnie mocno krótkoogniskowe powodują dyskomfort z uwagi na konieczność "przyklejania" oka do soczewki. Jakoś nie spotkałem do tej pory krótkoogniskowego okularu z długim ER. Tzn. w opisach producenckich są takie okulary ale jak się dokładniej przyjrzeć to "długie oko" jest uzyskiwane kosztem ograniczenia pola widzenia. Dotyczy to nawet takich okularów jak naglery televue. W posiadanym przeze mnie TV 4,8mm owszem nie przecieram soczewki rzęsami, ale dopiero po zdjęciu muszki ocznej z okularu widzę całe pełne 82st pole.

Tak więc jest gdzieś jakaś granica sensowności krótkich okularów i być może wtedy lepiej inwestować w barlowa + nieco "dłuższy" i wygodny okular.

P.s. W barlowach wysokiej jakości wady takiego rozwiązania są w zasadzie niezauważalne.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju to nie jest cała prawda a jak masz wątpliwości to podaj publicznie odległość żrenicy wyjściowej (ER) swojego okularu, Naglery są kompromisem pomiędzy polem widzenia a ER, chyba wiesz o tym dobrze :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załużcie(*) w kwarantannie wątek "CDev a sprawa Chłopska" :D

 

A wracając do barlowa to ja swojego short focusa nakręcam na gwint filtrowy okularu 32mm i mam fajne LER cirka 20mm :)

 

 

* winno być po szlachecku: "Załóżcie" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.