Jump to content

Z Barlowem i bez


wawik
 Share

Recommended Posts

mamy dwa obiektywy

 

Rozumiem, że chodzi o okulary? 8)

 

Obraz z barlowem da raczej nieco ciemniejszy obraz ze względu na ilość szkła (barlow i grubsze soczewki w okularze).

 

oczywiście powiększenie to samo 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Załóżmy, że mamy dwa obiektywy 10mm i 5mm mające pozostałe parametry takie same.

Jaka będzie różnica między obrazem uzyskanym za pomocą okularu 5mm a układem Barlow 2x + okular 10mm ?

Wyjaśnij co to znaczy takie same parametry bo okulary były by niestety diametralnie różne pod względem średnic soczewek i odsunięcia źrenicy :roll: :?: :?: :?:

Link to comment
Share on other sites

Wyjaśnij co to znaczy takie same parametry bo okulary były by niestety diametralnie różne pod względem średnic soczewek i odsunięcia źrenicy  :roll:  :?:  :?:  :?:

Chodzi mi o wpływ soczewki Barlowa na uzyskiwany obraz przy tym samym powiększeniu w dwóch układach optycznych:

- długi okular z Barlowem,

- krótki okular bez Barlowa

abstrahując od pozostałych parametrów okularów.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wawik nie można abstrahować od pozostałych parametrów okularów bo szybko dojdziemy do abstrakcji i absurdu.

W przypadku tanich i popularnych okularów Barlow jest dobrym rozwišzaniem bo mamy dalej komfortowe warunki obserwacji z odsuniętš renicš i duże powiększenie i nie zauważalny jeli jest spadek jakoci obrazu a u okularów z górnej półki z daleko odsunietš renicš jego wpływ może już być zauważalny i lepiej mieć krótszy z tych luksusowych okularów niż dłuższy i Barlowa w komplecie 8)

Oczywicie mówimy o dobrych firmowych Barlowach a nie domowych czy hipermarketowych wynalazkach :Cry:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś woli na fotelu z piwem i extra odstępem oczu od szkła obserwować np. Jowisza i sie potem dziwi że nie widzi WCP to jego sprawa. Ja tam wolę zobaczyć jak najwięcej szczegółów, a lekki dyskomfort jest tego wart. Zresztą taki Barlow który w znaczący sposób nie pogorszy obrazu kosztuje tyle że lepeij dołożyć i kupić lepszy okular krótkoogniskowy. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę że obserwować będziemy dwoma okularami tej samej jakości lepszy obraz otrzymamy bez barlowa. Barlow niestety powoduje pewne rozmycie obrazu, nie mówiąc o pogorszeniu zasięgu (dodatkowe straty światła). Zdecydowanie lepiej kupić okular 5mm niż okular 10mm + soczewka barlowa. Jest jednak pewien dylemat: okulary krótkoogniskowe a szczególnie mocno krótkoogniskowe powodują dyskomfort z uwagi na konieczność "przyklejania" oka do soczewki. Jakoś nie spotkałem do tej pory krótkoogniskowego okularu z długim ER. Tzn. w opisach producenckich są takie okulary ale jak się dokładniej przyjrzeć to "długie oko" jest uzyskiwane kosztem ograniczenia pola widzenia. Dotyczy to nawet takich okularów jak naglery televue. W posiadanym przeze mnie TV 4,8mm owszem nie przecieram soczewki rzęsami, ale dopiero po zdjęciu muszki ocznej z okularu widzę całe pełne 82st pole.

Tak więc jest gdzieś jakaś granica sensowności krótkich okularów i być może wtedy lepiej inwestować w barlowa + nieco "dłuższy" i wygodny okular.

P.s. W barlowach wysokiej jakości wady takiego rozwiązania są w zasadzie niezauważalne.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Andrzeju to nie jest cała prawda a jak masz wątpliwości to podaj publicznie odległość żrenicy wyjściowej (ER) swojego okularu, Naglery są kompromisem pomiędzy polem widzenia a ER, chyba wiesz o tym dobrze :roll:

Link to comment
Share on other sites

Załużcie(*) w kwarantannie wątek "CDev a sprawa Chłopska" :D

 

A wracając do barlowa to ja swojego short focusa nakręcam na gwint filtrowy okularu 32mm i mam fajne LER cirka 20mm :)

 

 

* winno być po szlachecku: "Załóżcie" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.