Skocz do zawartości

Rozeta 2010


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

sfrustrowany tegoroczną pogodą zimową postanowiłem jednak wykorzystać wczorajszą dziurę w chmurach i podejrzeć Rozetę przez Ha 6nm

 

pogody wystarczyło na 8x10 minut :szczerbaty: więc jest to zaledwie materiał wyjściowy do bliższego zapoznania się z tym pięknym obiektem

 

dla mnie najważniejsze jest to, że mogę wreszcie focić przy Księżycu :D

 

szum, blooming widzę, krytyczne uwagi odnośnie obróbki mile widziane jako że to mój pierwszy narołbend :helo:

 

ED 80 + FF/reduktor 0,85x, ST-10 XME, EQ6, flat w produkcji

 

CombineFilesExcAvg_final4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie bardzo fajne, jak na pierwszy rezultat i gratuluję świetnej kamery!

 

Co do Księżyca i fotografowania w Ha - mam takie same doświadczenia. Już gdzieś kiedyś pisałem o tym. Jak jest Księżyc w fazie ~70-80% i powyżej to nie fotografuje, bo jakość zdjęcia jest o wiele gorsza. Nawet w Ha.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze pomału wszyscy dochodzimy(szliśmy) do podobnych wniosków w sprawie narrowbandu i Ksiezyca B).

Sam tez podpisuje sie pod tym jakby ktos liczyl głosy :) czyli robic sie da ale to nie to co tygrysy lubia najbardziej.

Piotrek chcial w koncu naswielic matryce 10tki i potestowac jak zobaczył niebo w nocy :). I slusznie, przygotowania to rzecz ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc bardzo mocno zaświetla każdy filtr. H-alpha nie jest tu wyjątkiem. Przy długich ogniskowych i małych matrycach nie czuje się tego tak bardzo, bo "gradient" jest równomierny (cała klatka). Im większy FOV, tym większy problem. Przy moim KAF16803 mogę zapomnieć o fotografii przy Księżycu, nawet przy 1200 mm ogniskowej. Gradienty i żaświetlenia są kosmiczne. Przy małym FOV po prostu tego nie widzimy i kontrast odzyskujemy tnąc dynamikę - czasami zupełnie nieświadomie. Gwarantuję, że różnica między "z Księżycem" i "bez Księżyca" będzie widoczna przy każdym zestawie.

 

Filtr H-alpha jest bardzo wąski, więc ilość światła proporcjonalnie spada. To jedyny wpływ na światło z Księżyca, który w tym widmie świeci bardzo intensywnie. Wystarczy sobie go sfotografować ;) Szkoda, że nie mam klatek przy sobie z 16803 + obiektyw 200mm (12 stopni / 12 stopni). Księżyc malował na niebie "przepiękne" gradienty, nawet bardziej widoczne w sensie kontrastu niż bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze pomału wszyscy dochodzimy(szliśmy) do podobnych wniosków w sprawie narrowbandu i Ksiezyca B).

Sam tez podpisuje sie pod tym jakby ktos liczyl głosy :) czyli robic sie da ale to nie to co tygrysy lubia najbardziej.

Piotrek chcial w koncu naswielic matryce 10tki i potestowac jak zobaczył niebo w nocy :). I slusznie, przygotowania to rzecz ważna.

Dokładnie. Przy Księżycu można sobie testować sprzęt, zbierać doświadczenie, etc. Ale jeżeli jesteśmy już na etapie pracy nad konkretnym projektem astrofotograficznym i naszym celem jest sięganie granic sprzętu, to niestety - tak się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.