Skocz do zawartości

Dwie komety impact na Słońcu


Tomek4

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza z komet ( mniejsza ) uderzyła dzisiaj w Słońce około 2 w nocy wywołując CME czyli wybuch na Słońcu

 

Druga znacznie większa uderzy za kilka godzin i jest na tym zdjęciu + CME z uderzenia poprzedniej komety

 

 

201003121042c3512.jpg

http://img52.imageshack.us/img52/4945/201003121042c3512.jpg

 

 

ps. prośba o przesunięcie tematu do innego działu

Edytowane przez Tomek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łączył bym tych dwóch faktów ze sobą tj CME powstałego w wyniku zderzenia. Kometa nawet nie dotkęła powierzchni naszej gwiazdy. Ale popatrzyć miło :astronomer2:

 

Czy ktoś podjął by się oszacowania wielkości tego obektu ?

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/1024/latest.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety odkryte na SOHO, bądź obserwowane dzięki SOHO nie uderzają w Słońce, może się tak wydawać, ale praktycznie nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

 

PS. Ta kometa będzie miała jakoś 50 m, może trochę więcej. Warto dodać że odkrył ją nasz kolega Michał Kusiak.

Edytowane przez BanEr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://soho.esac.esa.int/data/LATEST/current_c3.gif animacja polecam obejrzeć.

 

gdy dochodzimy do daty dnia dzisiejszego widzimy wpierw mały obiekt które leci w kierunku Słońca (pierwsza kometa) i co najlepsze wydaję się że w momencie "niby" uderzenia następuje wyrzut materii z Słońca, czy aby na pewno nie uderza? To tylko moje gdybanie, bo faktycznie rzadko się to zdarza.

Ale nie wiemy z czego ta kometa była zbudowana.

 

Drugie zbliżenie już wkrótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny, że nie uderzyła w Słońce. Komety obserwowane na SOHO są malutkie, te obserwowane na zdjęciach c3 mają do 30 metrów średnicy, choć większość to bryły średnicy 10-20 metrów, te jaśniejsze jak choćby dzisiejsza czy jej poprzedniczka do 50 metrów (ta dzisiejsza może mieć trochę więcej, ok 70 m, ale ciężko tutaj dokładniej określić). Takich rozmiarów obiekty ulegają rozpadowi jeszcze na dużo przed powierzchnią Słońca, tak że szanse na zderzenie są praktycznie zerowe.

 

Tym bardziej że CME to ostatnio coraz częstszy widok, w końcu nasze Słoneczko po długim okresie minimum ponownie budzi się do życia. Tak więc po prostu zwykły zbieg okoliczności, a zarazem piękny widok jaki zgotowała nam natura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety odkryte na SOHO, bądź obserwowane dzięki SOHO nie uderzają w Słońce, może się tak wydawać, ale praktycznie nigdy nie dochodzi do takich sytuacji.

 

PS. Ta kometa będzie miała jakoś 50 m, może trochę więcej. Warto dodać że odkrył ją nasz kolega Michał Kusiak.

 

 

Jako pierwszą osobę która zgłosiła pozycje dla tej komety uznaje się Alana Watsona z Australii. Na zdjęciach STEREO Heliospheric Imager z 8 marca zidentyfikował obiekt, który według jego opinii był znaną już kometą odkrytą przez Hua Su (tą którą opisuje tutaj w pierwszym poście Tomek jako pierwszą z dwóch).

Nad ranem 11 marca, obserwując wspomnianą kometę Hua Su, zauważyłem bardzo jasny obiekt tuż przy brzegu pola widzenia LASCO C3. Oczekując na trzecią pozycję, zacząłem zastanawiać się czy aby nie jest to właściwie obiekt który zgłosił Alan.

Gdy wyznaczyłem 3 pozycję dla tej jasnej komety, postanowiłem wysłać raport jako przypuszczenie, że jest to znana kometa, odkryta przez Australijczyka.

 

Kilka godzin później Alan nadesłał do mnie informacje że sądzi jednak że jest to moja kometa. Stwierdził że widzi dość dobrze kolejny obiekt na 3 zdjęciach Heliospheric Imager który wygląda na kometę. Trzeba tylko poczekać dobę na kolejną porcję zdjęć z sond STEREO. Wówczas otrzymałem nieoficjalne potwierdzenie odkrycia od Chińczyka, Jiangao Ruana.

 

W nocy z 11/12 otrzymałem jednak informację od Alana, że obiekt, który potwierdzałby odkrycie na moje konto w rzeczywistości jest nieprawdziwy. Nie było go już na następnych zdjęciach.

 

Tak więc oficjalnie odkrycie komety przypadło na konto Alana. Ma ogromne szczęście, gdyż to trzeci tak jasny obiekt odkryty przez niego w tym roku. Pomimo tego, że zdjęcia STEREO pojawiają się z dwudniowym opóźnieniem, był w stanie zidentyfikować komety przed pojawieniem się tych w zasięgu sondy SOHO. Co więcej w okresie, który uznany został już za koniec sezonu odkryć komet Kreutza za pośrednictwem sondy STEREO-A. Stało się tak dzięki lekko nietypowym elementom orbity jak na Kreutza, które pozwoliły jeszcze znaleźć się tej komecie w zasięgu sondy STEREO.

 

 

Jeśli chodzi o rozmiary komety, to rzeczywiście, zdecydowana większość tych obiektów nie ma rozmiarów większych jak 15-25 metrów średnicy. Obiekt, który obserwowaliśmy wczoraj miał rozmiar rzędu ~70 metrów średnicy.

Tak małe komety można zaobserwować tylko w okolicy Słońca, dzięki b. krótkiemu wzrostowi aktywności oraz dzięki efektowi forward scattering który w małych elongacjach znacząco wpływa na jasność komety.

 

 

Widzę, że temat przeniesiony. Dziękuję.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

8 kwietnia Hua Su z Chin zgłosił kolejna potencjalnie jasną komete z grupy Kreutza.

Przez kilka godzin po odkryciu kometa widoczna była na zdjęciach LASCO C3 po czym schowała się za uchwyt "sztucznego księżyca" dzisiaj na zdjęciu fts LASCO C2 z godziny 22:06 pojawiła się w lewym dolnym rogu zdjęcia.

Na podstawie wstępnych oszacowań jasność komety to okolo 1.5-1.0 magnitudo (C2 przepalają obiekty jaśniejsze od +1.7 mag).

 

To czwarta tak jasna kometa Kreutza obserwowana w tym roku. Takiej sytuacji w historii sondy SOHO jeszcze nie było.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.