Skocz do zawartości

Czy warto?


Krystian

Rekomendowane odpowiedzi

Parametrowo na pewno lepszy. WIeksze zwierciadlo głowne, Światło 10 jest bardziej

uniwersalne. Doatatkowo masz w nim wyciąg 2" (a w tym Maku SkyWatchera albo

Oriona tylko 1.25") i okular Plossla. Jak doliczysz sobie koszty wyjazdu do Pragi,

koszty srodkow uspokajajacych, ktore wezmiesz na granicy, to wyjdzie Cie tyle

samo. Gra nie warta swieczki, bo u Janusza bedziesz mial pewna gwarancje i serwis.

A jak cos nie bedzie gralo, to obrobisz mu pupę na tym forum :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... nadal nie wiem jaki teleskop wybrać :( przedewszystkim zależy mi na miejscu dlatego interesuje się Alamakiem może być też inny cassegrain no ale przez te teleskopy słabo widać mgławice :( chce też żeby były wyraźnie widoczne gromady gwiazd i galaktyki na planetach mi nie zależy.

Czy wogóle istnieje taki teleskop :?: :) może mam za duże wymagania ale taki już jestem :D teleskop to jest droga rzecz i nie chce kupić chłamu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim poście jest sprzeczność bo chcesz teleskop do mgławic i galaktyk a nie masz miejsca na balkonie na dużego Dobsa, myślę że nie da się tego pogodzić bez odpowiednio silnych kompromisów :?

Tymbardziej że obserwacje mgławic wymagają smoliście czarnego nieba nieosiągalnego z balkonu w bloku :(

Musisz się zdecydować albo wspaniałe mgławice i duży teleskop za miastem na palcówce obserwacyjnej albo teleskop klasy balkonowej ze wszystkimi z tego płynącymi konsekwencjami dla jakości obserwacji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Janusz to "święta prawda", ale "prawda życiowa" jest troszkę odmienna.

Czy z balkonu, czy pod super ciemnym niebkiem, tak czy siak chcemy oglądąć co się da i nikogo a zwłaszcza napalonego i młodego obserwatora nie przekonasz do takich radykalnych rozwiązań. Trzeba kupić telepa najlepszego na jaki nas stać, używać go na balkonie, jechać z nim na zlot pod ciemne górskie niebo, poznać innych obserwatorów z okolicy i wspólnie planować wypady "za miasto". Wiemy dobrze że "astronomia balkonowa" to tylko półśrodek, a teleskop musi być najlepszy na jaki nas stać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najpierw kupie sobie domek za miastem albo w górach a potem teleskop  :D  cholernie drogie hobby

Szczerze mówiąc to najlepsze z możliwych rozwiązań dla Astronoma, amatora, wręcz obserwacyjne El Dorado 8) 8) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.