Skocz do zawartości

Czy taki filtr może byc do CCD?


krzychb

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie:)

 

Ustrzeliłem dziś na allegro Philipsa SPC900NC.Z racji posiadanego sprzętu planuję nią avikować wyłącznie planety . Chciałbym spytać bo jakiś czas temu pozyskałem taki oto filterek znajdujący się przed matrycą canona A75. Czy będę mógł go zastosować do odcinania podczerwieni, czy też nie będzie sie on do tego nadawał a mnie czeka wydatek w postaci zakupu filtra np: Bader IR Cut.Z tego co się orientuję filtr odcinajacy podczerwień jest niezbędny by mysleć o detalach na planetach- Czy mam rację?

HPIM0161.JPG HPIM0165.JPG

 

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czyli ten filterek w mojej łapce to UV/Ir-Cut?... A który filtr byłby najbardziej odpowiedni w przypadku planet? Pozwoliłby na najlepsze ukazanie detali?.. Przyznam,że myslałem do tej pory, że podczerwień emitowana w swietle planety "oślepi" kamerkę bez filtra IR tak, że bedzie widac tylko właśnie czerwono-pomorańczową kulke bez żadnego detalu.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kanału luminescencji często wykorzystuje się filtr przepuszczający tylko podczerwień (astronomik pro-planet, Baader ir-pass), lub filtry czerwone. Łączy się to później z kolorową wersją (RGB) o niezbyt wyraźnych szczegółach. Do samego webcama potrzebujesz jeszcze nosek 1,25" i wtedy możesz próbować kolor z Ir-cut, i luminescencję z Ir-pass. Ale to już dla wymagających :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki cytat "Podczerwień jest w mniejszym stopniu zniekształcana przez naszą atmosferę, więc obraz z pasma podczerwieni jest lepszy niż obraz z pasma widzialnego (pozwala uzyskać lepszy obraz przy słabym seeingu)" i uzasadnia on Twoje słowa riklaunim. Mną za to trochę wstrząsa bo myslałem,ze podczerwień to pasożyt w widmie i tylko przeszkadza :szczerbaty: ... Pisząc kolor+ IR masz na mysli kombinację IR z filtrami kolorowymi? (Gdzieś czytałem na forum o konkretnych kolorach- do jkich planet jakie kolory spisuja się najlepiej) -Ale ogólnie polecasz mi takie połączenie tak?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Z tego co się orientuję filtr odcinajacy podczerwień jest niezbędny by mysleć o detalach na planetach- Czy mam rację? (....)

 

UV/Ir-Cut potrzebny jest by obraz nie był zbyt "czerwony" od podczerwieni. Za wiele nie poprawi obrazu - bo przepuszcza całe pasmo widizalne (...)

 

To nie jest takie proste, a szkoda, bo życie było by łatwiejsze.

 

Krzychb, niestety filtry IR/UV cut nie są dla poprawiania balansu bieli. To grube nieporozumienie. Cały trik polega na tym, że matryca widzi większy zakres widma niż ludzkie oko. Oznacza to, że walcząc refraktorem, bardzo łatwo wylecieć poza zakres w którym jest on skorygowany. Filtrem IR/UV cut odcinasz ten kawałek transmisjii która jest poza możliwościami refraktora i trafiając do matrycy niezogniskowana, pogarsza obraz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

walcząc refraktorem, bardzo łatwo wylecieć poza zakres w którym jest on skorygowany. Filtrem IR/UV cut odcinasz ten kawałek transmisjii która jest poza możliwościami refraktora i trafiając do matrycy niezogniskowana, pogarsza obraz.

zgadza się

ja bym jeszcze dodał, że rozdzielczość teleskopu w podczerwieni jest znacznie mniejsza niż w paśmie widzialnym

fotografowanie w podczerwieni ma sens w przypadku dużych teleskopów bo dla małych nic to nie daje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ma jakieś znaczenie układ optyczny to ,że używam MAKa? .......Tak Astronomia i optyka mają zdecydowanie wiele zasad których poznanie wymaga czasu, a wychodzenie im na przeciw kosztuje :blink:. Hans mi nie chodziło o balans bieli(nie odcień planety itp...) Myślałem błednie,że bez filtra IR podczerwień padająca na matrycę zniekształci obraz pokazując (zamiast detalu np.na Marsie)rozczerwienioną kulke bez detalu. Zwyczajnie myslałem,ze bez IR cut--- to ani rusz z fotografią planet.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ma jakieś znaczenie układ optyczny to ,że używam MAKa? .......Tak Astronomia i optyka mają zdecydowanie wiele zasad których poznanie wymaga czasu, a wychodzenie im na przeciw kosztuje :blink:. Hans mi nie chodziło o balans bieli(nie odcień planety itp...) Myślałem błednie,że bez filtra IR podczerwień padająca na matrycę zniekształci obraz pokazując (zamiast detalu np.na Marsie)rozczerwienioną kulke bez detalu. Zwyczajnie myslałem,ze bez IR cut--- to ani rusz z fotografią planet.

 

 

Pozdrawiam

 

W przypadku refraktora nieostry IR i UV rozmyłyby obraz. W przypadku Newtonów, czy katadioptryków pozbawionych abberacji obraz nie będzie rozmyty aż tak, lecz obraz może być "rudy" od podczerwieni. UV/IR cut nie jest niezbędny, ale może nieco pomóc.

 

W przypadku monochromatycznej kamerki i Newtona 6" Ir-cut nie ma praktycznie znaczenia:

set.png

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do rudego to mu daleko ;) Poza tym uwzględnij że meade LPI to mierny CMOS o dużych pikselach i z niego nigdy dobra fotka nie wyjdzie.

 

U mnie rude nie jest, wychodzi "marsowe", mimo iż tanie filtry puszczają IRa (a Mars w IR to żarówka)

rgb.png

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychb, nie porównuj fotek robionych róznymi kamerami przez rózne teleskopy i rózne filtry. Masz minimaka. Riklaunim pokazał fotki ze znacznie większego newtona i z innej kamery. Przeczytaj jeszcze raz post ZbyT'a. Tam masz odpowiedź po co ci filtr IR cut w twoim malutkim MC.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u Ciebie jest lux... I co jak go zrobiłeś? Ot tak zwyczajnie kamerka w wyciąg- potem obróbka i juz taki ładny?. nie stosowałes jakichś filtrów?

 

Pozdrawiam

 

Tak, kamera CCD (a nie CMOS) w ognisku głównym (umieszczona w wyciągu). Jest to monochromatyczna kamerka i wersja kolorowa uzyskana dzięki złożeniu obrazów uzyskanych z filtrów RGB. Do upiększania żadne dodatkowe filtry nie były stosowane. Teleskop to 6" Newton 150/750 + Barlow ~2,3x i jak Hans napisał - sprzęt inny niż twój.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.....Ok dobrze Panowie dziękuję za pomoc. Co do wielkości teleskopu to na pewno macie rację. Myslę też ,że i obróbka moja najwyższych lotów nie była. No zobaczymy -CCD już jedzie -poeksperymentuje, popróbuję i zobaczę co z tego mojego knypka da się wycisnąć. A jak czegoś nie bedę wiedział to bede Was pytał :banan:

 

Dziekuję wszystkim za pomoc.

 

 

Ps. Taki Mars z 6" Newtona....fiu,fiu :notworthy:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.