Skocz do zawartości

Wymiana wyciągu skdob10"


GuMoWy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem,

wyciąg crayfoda w mojej syncie 10" ma problemy z udżwigiem cięższych okularów a chciałbym wymienić go na coś lepszego jakościowo, z mikroruchami i mogącego bez problemu udźwignąć okularek o wadze 0,65 kg /nagler 13 T2/ a czssem podczepić canona 450D oczywiście stosując odpowiednie złączki,

 

W Delcie oprócz standardowego crayforda synty pooglądałem sobie Baader Planetarium do Newtonów /link poniżej/ ale z racji dość znacznej ceny chciałbym doświadczone grono podpytać:

- czy oprócz konieczności wiercenia otworów muszę być przygotowany na jakieś "niespodzianki"

- czy w cenie do 500-1000 jesteście w stanie coś polecić dostępne od ręki /bez konieczności ściągania z zagranicy bo potrzrbuję na teraz/ a podobne w jakości

 

 

http://deltaoptical.pl/wycig-okularowy-baader-planetarium-2-crayford-steeltarack-nt,d1248.html

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zajrzeć tu: http://www.astrokrak.pl/index.php?cPath=104_68. Tam też możesz zamówić żeby oni Ci to wymienili, prócz tego jest tam usługa polegająca na dodatkowym wzmocnieniu tuby (tzw. wywręgowanie, coś jakby bafle) w okolicy wyciągu.

Tu jest opis takiej zmiany: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=10445

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mikro to rozumiem bo przydatna rzecz ale żeby cryford nie pociągnął 650g to coś nie tak bo radzi sobie ze Scopsem 35mm a to już ponad 1kg.

Jeśli mikro dla ciebie ważne to w astrokraku ma się pojawić po połowie kwietnia upgrade do syncianych cryfordów do samodzielnego montażu.

No chyba, ze koniecznie chcesz wymienić wyciąg to radziłbym ci do serwisu delty albo astrokraka zadzwonić i umówić się na zakup z wymianą- nie wyjdzie drogo bo ok 100zł za usługę a będzie dobrze zrobione - no chyba, ze masz zacięcie do majsterkowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się dziwię, że Crayford Synty ma problemy ze sprzętem do 1kg. Ja podpinam Nikona z gripem i jest stabilnie, i to w refraktorze, gdzie siła idzie dużo bardziej w dół niż w Newtonach. Dokręciłeś śrubkę dociskową?

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, zamiast wydawać niepotrzebnie 100 złotych na "darmową" regulację, można ją przecież zrobić samemu,

wraz z wyciągiem otrzymałeś przecież kluczyk ampulowy do regulacji tego wyciągu,

a wyregulować można naprawdę w prosty sposób:

połóż teleskop tak, aby wyciąg był skierowany do góry, załóż najcięższy okular, aparat, czy to tam chcesz na nim wieszać i tak wyreguluj docisk wyciągu, aby bez wysiłku kręcąc pokrętłem wyciąg był wstanie podnieść (/wysunąć) okular, a jednocześnie żeby nie "zapadał się" (/wsuwał) pod własnym ciężarem

wtedy będziesz miał pewność, że nawet w najmniej korzystnym położeniu teleskopu, wyciąg będzie pracował prawidłowo,

bo niestety "fabrycznie" wyciąg jest pewnie regulowany bez żadnego obciążenia (ma tylko chodzić jak "po maśle") i stąd te problemy

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wyciąg Gumowego. Standardowy wyciąg 2/1.25. Z tym że... nie da się włożyć okularu 2 cale. Żadnego. Rozbieraliśmy, kombinowaliśmy... i nic. Wcale się nie dziwię, że go zmienia. Od okularu typu kellner różni się tym, że nie da się zrobić z niego kieliszka. :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

teleskop kupiłem używany a niedawno dopiero nabyłem nieco cięższe okulary i pojawił się problem zjeżdżania wyciągu. Spróbuję jeszcze regulacji - może coś wyjdzie z tego i uda się przetrwać Bieszczady.

Jak rozkręciliśmy wyciąg z Sawesem - zdaje się, że winna jest taka silikonowa/plastikowa podkładka w kształcie półkola - dociskająca oś pokrętła regulacji do ruchomej części wyciągu - tej aluminiowej z wcięciem.

 

Ale oczywiście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Właśnie sobie przypomniałem, że Syncia powinna być jeszcze na gwarancji bo poprzednik kupił ją w sierpniu 2008. Więc jak własne próby regulacji nie wyjdą - może da się doprowadzić w serwisie do pełnej sprawności.

 

I faktycznie, w przypadku kiedy zajdzie konieczność zakupu poszukam opcji z montażem.

 

Dzięki i do usłyszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.