Skocz do zawartości

LVW 8 i barlow czy LVW 5


Leopoldos

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Ponieważ mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nabędę porządny okular do mojej Synty 8" na dobsonie, nie mogę znaleźć lepszego rozwiązania. Na początek chciałem skoncentrować się na okularze do planet i księżyca. I tak: czy rozsądniejszym wyborem będzie zakup LVW 8 i dokupienie do niego barlowa 2x przez co osiągnę ogniskową 4mm, czy też jakość otrzymywanego w takiej konfiguracji obrazu spadnie tak drastycznie, że bardziej wskazane jest zaopatrzenie się w LVW 5. Jak na moje oko to pierwsza opcja wydaje się być bardziej uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300x? Ile razy w roku będziesz miał warunki na powiększenie 300x nie mówiąc już o prowadzeniu przy takim powerze opornego Dobsa Synty? To już lepiej kupić LVW 13mm i dobrego barlowa 2x z którym dostaniesz 185x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowania odradzam Barlowa - sam mam kupionego TV Barlowa 2x i leży nieużywany. Kupuj zdecydowanie okulary dwa zamiast Barlowa. Inna kwestia to powiększenie, jakie te okulary będą dawać. Ja mam Newtona 25cm lustro i okular, jaki stosuje najczęściej to LVW13mm. Mam też 8mm, ale używany rzadziej.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... zaczynac od kupna okularu ktory tak naprawde bedzie najrzadziej uzywany to nie jest najlepsze rozwiazanie

jesli juz chcesz zobaczyc jak to sie prowadzi z takimi powiekszeniami to poexperymentuj najpierw z tanszymi okularami

dobry barlow nie jest złym rozwiazaniem

ja uzywam barlowa dosc czesto ale pozostale okulary mam tak dobrane aby mi sie ogniskowe nie dublowały

suma sumarum przed zakupem sprawdz jak ci sie bedzie prowadziło teleskop z danym powiekszeniem (albo pozycz, jedz na zlot, w ostatecznosci kup tanszy okular z wybrana ogniskowa)

 

pozdro

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem fanatykiem wieeelkich powiększeń. Po prostu strasznie przeszkadza mi kitowa 10 z syncianego zestawu. Mało co przez nią widać, nie wspominając już o drastycznie małym (jak dla mnie) ER. Jak do tej poru nie udało mi się nią dostrzec jakichkolwiek oznak, które mogłyby wskazywać na obecność pierścieni wokół Saturna. Stąd też mój pomysł na zaczęcie wymiany okularów od najmniejszej ogniskowej. Chociaż chyba faktycznie pomysł Polarisa wydaje się być najbardziej racjonalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie nie namierzyłeś Saturna: przedwczoraj rozstawiając po raz pierwszy moją syntę, na balkonie zalanym światłem z dwóch latarni, Saturna złapałem w 25 mm za pierwszym strzałem - malutka kuleczka przecięta kreską pierścieni. A w LVW 13 do kuleczki doszły księżyce. Pięknie. Natomiast faktem jest paskudność kitowej 10 - mimo krótszej ogniskowej w stosunku do LVW żadnych więcej szczegółów, za to pole malutkie i ER, przez które się nie ogląda, tylko z trudem podgląda. Też myślę teraz o czymś krótszym, a szerokim - 6? 7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że patrzyłem na Saturna. Tylko, że: Najczęściej był on bardzo nisko nad horyzontem - u mnie oznacza to część nieba znajdującego się nad Warszawą więc drganie powietrza było dramatyczne. Druga sprawa, że okular był najczęściej w stanie lekkiego zaparowania. Na 99,9% patrzyłem na Saturna - Stellarium utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Przy ostatnich obserwacjach, nie miałem zbyt dużego problemu z namierzeń trudniejszych dla mnie obiektów jak M66 i M65 w Lwie. To raczej wyklucza pomylenie Saturna z innym obiektem.

Hmm, co to może być. Może problem z kolimacją? Gdyby teleskop się rozkolimował, to czy przy obserwacjach dalekich obiektów za dnia widoczna by była jakaś degradacja obrazu? (tak pytam, bo lepiej wykluczyć taką ewentualność)

Dziś w nocy spróbuję ponownie wrócić do tej planety. Może tym razem ją zdobędę. A co do okularu, to jak już się pozbieram ze skończeniem podłogi w chałupie, zdecyduje się w pierwszej kolejności chyba na LVW 13mm. Moim zdaniem kitowa 10 od Synty nadaje się tylko do księżyca, a i to niekoniecznie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lv 9mm i dobrego barlowa 2x. Wprawdzie zestaw lv9mm i barlow miałem okazje wypróbować dopiero 2 razy i to tylko na księżycu to powiem, że obraz może nie jest jakiś super, ale myślę, że przy lepszym seeingu można by dostrzec dużo więcej niż przez samą lv 9mm. Mam nadzieje, że dziś będzie pogoda to zdam relacje i może nawet zrobię fotki telefonem, ale one oczywiście nie oddadzą tego co widzę w okularze.

 

Moim zdaniem najbardziej uniwersalnym zestawem będzie 13mm i 6mm. Jeśli natomiast obserwujesz z zaświetlonego miasta i zależy Ci na dużych powiększeniach do planet to może kup 9mm i 5mm lub ewentualnie barlow zamiast 5mm.

 

Ps. przeskok z kitowego PL 10 na LV 9 to było "coś" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej poru nie udało mi się nią dostrzec jakichkolwiek oznak, które mogłyby wskazywać na obecność pierścieni wokół Saturna.

 

Zdaje mi się, że mojej lornetce 15x70 widzę pierścienie w Warszawie. Widzę je na pewno w 28mm okularze przy SW 150/750 koło Nadarzyna (słaba miejscówka). Więc czy na pewno patrzysz na Saturna?

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy! Biję się w pierś. Ze wstydem muszę przyznać, że jednak nie patrzyłem na Saturna.

Dzisiaj go namierzyłem. Dla mnie, jako nowicjusza, takie widoki przyprawiają o dreszcze. Odnalezienie każdego nowego obiektu to spora satysfakcja.

Tak więc sprawa Saturna rozwiązana. Teraz pozostaje zbierać na okularki. I koniecznie muszę uciec na obserwacje trochę dalej od Warszawy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problem z kolimacją? Gdyby teleskop się rozkolimował, to czy przy obserwacjach dalekich obiektów za dnia widoczna by była jakaś degradacja obrazu?

 

Ja miałem rozkolimowany teleskop przez pewien czas (tzn. do momentu kiedy sprawdziłem kolimatorem laserowym :szczerbaty:) i nie było "aż tak" źle (czyt. nie spodziewałem się, że może być lepiej).

Poniżej przykład obrazu z mojego teleskopu po i przed kolimacją - ostrość ustawiana była na najlepszą możliwą. Obiekt nie aż tak daleki i za dnia :)

 

kolimacja.jpg

Edytowane przez mandhor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie sądziłem, ale zrewidowałem poglądy ;)

Crop, żeby się pokrywało, bo trochę kadr się różnił. Jak chcesz to po południu mogę podesłać full size.

 

Co ciekawe - teraz za każdym razem przy wynoszeniu sprzętu, przed obserwacjami sprawdzam kolimację i jedyne co się rozjeżdża to LW :g: No ale w końcu Synta to Chinka, więc dużo się nie będę dziwił. Obiecuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia robiłeś w ten sam dzień???

Nie nie, było kilka dni różnicy. Godziny popołudniowe, różny poziom zachmurzenia nieba.

Zdjęcie "before" robione było 30 marca, "after" 3 kwietnia. Kilka godzin różnicy pomiędzy nimi. Mogę dzisiaj zrobić kolejne "po", bo są podobne warunki do tych sprzed kolimacji (godzinę dobiorę z exifa "przed"), jeśli to coś wyjaśni.

Moje porównanie w obecnej formie jest nieprofesjonalne, wiem, mea culpa.

 

I czy to mniej więcej to samo miejsce w kadrze. Bo wiadomo, że inaczej będzie w centrum inaczej po bokach czy rogach...

Można powiedzieć, że to samo (środek kadrów na skrzyneczce z naklejką). Wybrałem taki crop, ze względu na anteny z kablami, na których ładnie widać różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie nie ma co porównywać. Zamglenie pewnie spore było, które może było ledwo widoczne gołym okiem, ale po skumulowaniu warstw mgły przy takim powiększeniu dało "mleko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie co powiecie na temat zastosowania w Syncie 8" http://www.allegro.pl/item1039055149_okular_sky_watcher_zoom_7_21_mm.html plus Barlow 2x? Czy otrzymany obraz bardzo będzie różnił się od otrzymywanego z okularów stało ogniskowych?

 

Czy do planet mozna było by zastosować:

 

1) UWA-58 Plossl 9mm (http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/79_91_109/page/1/sort/4a) lub (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/79_91_109/products_id/2668) lub (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/79_91_109/products_id/3014) + Bresser Achro Barlow 3x (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/33_118/products_id/717)

 

2) UWA-58 Plossl 6mm (http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/79_91_109/products_id/3012) + Vixen Barlow 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Według mnie budżetowe zoomy nie są warte uwagi jako podstawowe okulary, a już na pewno nie z budżetowym barlowem. Szczególnie, jeśli chcesz zbliżać się do powiększeń maksymalnych.

 

Zbieraj systematycznie na stałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie budżetowe zoomy nie są warte uwagi jako podstawowe okulary, a już na pewno nie z budżetowym barlowem. Szczególnie, jeśli chcesz zbliżać się do powiększeń maksymalnych

 

A co nie jest budżetowym zoomem? Baader? Czy dopiero TV? Tyle krzyczymy, że "do astro lornetki z zoomem się nie nadają" ale okulary zoom trochę nam "przeszkadzają mniej"... Wiem inna jakość wykonania i okular zoom (przyzwoity) kosztuje więcej niż większość lornetek z zoomem. Niemniej, powtórzę: gdzie kończą się budżetowe zoomy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.