Skocz do zawartości

LVW 8 i barlow czy LVW 5


Leopoldos

Rekomendowane odpowiedzi

Gość polaris

Nie wiem gdzie się kończą, ale na pewno zaczynają od no-name'ów i Sky-Watcherów za 159 PLN.

 

Dobrze, napiszę dobitniej - taki zoom jako główny okular do Synty 8" to nieporozumienie, a nawet pomyłka. Zobacz jakie on ma pole - 43o na krótkim końcu i 30o na długim. Dyskwalifikacja. Nawet niezły Vixen ma "studnię" 40o na długim końcu, a to i tak więcej niż ten S-W.

 

Zapomnij, zbieraj na stałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, trochę impulsywnie zareagowałem ale zgadzam się całkowicie, że ten 7-21 to wyrzucenie kasy w błoto. IMHO chyba z zoomów "dużych" ("małe" to np. TV 3-6 lub TV 2-4) od Baadera jest już sens inwestować (zwłaszcza, że ma najlepsze pole z okularów zoom 8-24 testowanych na astronocach). :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zoom odpada, a co do tych zestawów to podpowiedzcie mi 1) czy 2) chyba że były by jakieś inne propozycje w klasie ekonomicznej dające power ok 400x?

 

Czemu aż takie powiększenie? Za około 1 dzień i kilka godzin stanę się posiadaczem Synty 8", chciałbym osiagnąć jak najwieksze mozliwe powiekszenie dla tego teleskopu, do obserwacji planet, zas za nie długi czas planuję zaopatrzyć się w dodatkowe okulary do DS-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400x? To jakieś szaleństwo... Nie ma sensu absolutnie,szkoda forsę w błoto wyrzucać. Niestety oprócz średnicy teleskopu efektywne powiększenia i rozdzielczość ogranicza tzw. seeing, jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś. Celuj maksymalnie raczej w 200x,a i rezerwowe 150-170x też się przyda...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy miałeś styczność z teleskopem , mniemam że tak , ale naprawdę 8 mm to skrajne maksimum.

Jak się nacieszysz widokami z okularu długoogniskowego i właśnie ósemki to może kupisz piątke tylko po to żeby była :yes:

Ta choroba nazywa się poweruszka pospolita i dotyka każdego nowicjusza (bo planety idzie ciągnąc na maksa , a że nie poprawia się jakość obrazu , no cóż .. )

Ale pomyśl nad dość ciemnym LVW nim zauważysz że są jaśniejsze okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Tyle czasu miałem LVW 22 i 13 i nigdy nie odczułem, że są "ciemne". Może ktoś w końcu sprawdzi laboratoryjnie transmisję i porówna do innych okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle czasu miałem LVW 22 i 13 i nigdy nie odczułem, że są "ciemne". Może ktoś w końcu sprawdzi laboratoryjnie transmisję i porówna do innych okularów?

Polaris, dla mnie to np Ty jesteś takim chodzącym labolatorium, dlatego dziwi mnie trochę Twoja powyższa wypowidź ;)

Są to niewątpliwie znakomote okulary, posiadam je już jakiś czas, i mogę powiedzieć, że owszem troszkę ciemnawe są. Wydaje mi sie, że one są raczej dedykowanie dla większych,(min. 25 cm) światłosilnych luster.

Choć w mojej Syncie 8 sprawują się dobrze, ale ja mam dość ciemnie niebo nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

OK, ponieważ mam dostęp do LVW22 i XW20, przy najbliższych obserwacjach w Jeziorach zerknę jak to wygląda. Dotychczas, nie wgłębiając się w to zagadnienie, nie rzuciła mi się w oczy jakowaś ciemnica w LVW ;) A po niektórych wypowiedziach z różnych forów można odnieść wrażenie, że jest to mocno zauważalne i oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razu widziałem planety przez piątke w przedmiotowym telepie i nigdy nie pomyslałem o czymś dłuższym do planet... Planety lubia power i basta, tak samo jak lubią wyśmienity seeing...

8mm jest dobre do kulek a nie jako podstawowy okular planetarny, choć nie powiem, że taki połśrodek może być dobry dla kogoś kto rzadziej obserwuje i potrafi sobie wmówić, że widzi częściej to samo a nawet więcej i do tego częściej uzywając mniejszego powera bo atmosfera mu widoków tak nie zakłuca :) Ciekawe czy o Marsie, Uranie i Neptunie powiedza to samo.

 

Zalecam okulary 5-6mm jako podstawowe do planet dla telepa 203/1200, inaczej będzie niedosyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłeś gustuję w małych aperturach i wtedy (przy braku światła ) wychodzą doskonale różnice (zauważalne) w transmisji.

Jako były posiadacz LVW 8 ostatnio sporo czasu poświęciłem nad szukaniem szkła jasnego i w miarę dobrze skorygowanego.

O ile dystorsja cię nie przeraża , to UWAN w testach syntetycznych okazał się ciut jaśniejszy od Naglera T6 - 7 mm

a wyraźnie jaśniejszy od LVW 8 mm. A ostatnie obserwacje Księżyca z ED 72/430 pokazały realną różnicę z LVW 8

Tylko czy zaakceptujesz też mniejszy ER (odległość od oka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.