Skocz do zawartości

teleskop dla 8,5 latka


mojmira

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie się zawsze zdawało, że dlatego wybrałem lornetki jako sprzęt do obserwacji z miejskiego balkonu, bo są właśnie do tego najodpowiedniejsze. Przecież rozkładam się z nimi w kilkadziesiąt sekund, swobodnie czuję się na balkonie, nie muszę montować i wychładzać, nie zawalają mi miejsca w mieszkaniu.

Z lornetkowym pozdrowieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher (Synta) SK705AZ3

 

Parę uwag: ten teleskop, choć nie bez wad, mógłby być. Tu zaletą będzie dobry do tej tuby montaż. Ale zweryfikuj sprawę, bo w opisie jest AZ3, natomiast to co na zdjęciu to AZ2. Spróbuj może poszukać u jakiegoś pewniejszego dystrybutora. Minusem tego wyboru będzie natomiast krótka ogniskowa [500mm]. To da nieco aberracja chromatycznej, ale to nie tragedia. Problem w tym,że do obserwacji planet [czyli powiększeń 100-130x] trudno będzie dobrać odpowiedni krótkogniskowy okular 4-5mm]. Trzeba szukać czegoś z dużym ER, czyli wysunięciem źrenicy wyjściowej. Można wprawdzie zastosować tzw. Barlowa, ale dobry będzie kosztował prawie tyle,co sam teleskop, a taniego nie warto.Z drugiej strony te "krótkie" refraktory pozwalają przy minimalnych powiększeniach uzyskiwać duże pola widzenia, co daje efekty nieco podobne do obserwacji lornetkowych.

Więc jednak obstawiałbym 70/700. W ostateczności może być i paralaktyk, jeśli się trafi jakiś z solidniejszym statywem. Przy tak małym teleskopie nie powinno to być nazbyt kłopotliwe [bo waży kilka, a nie naście kg], byle statyw nie trząsł się jak osika. Polecam wątki dotyczące Sky Lux-a.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tu wygląda bardziej wiatygodnie?

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=843

 

za tą samą cenę jest

Teleskop - Bresser - SKYLUX NG 70/700

 

tu jest za 449

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-SkyLux-NG-70/700-EQ-Sky---luneta-astronomiczna-teleskopy-478.html

 

żałuję że wcześniej się nie interesowałam, może upolowałam bym skyluxa w lidlu

Edytowane przez mojmira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłam w sieci auchan Astar 700x76 za 299 zł macie jakieś informacje o tym co to jest, bo nie mogę nic znaleść

Krótko: NIE KUPUJ TEGO.

 

Pomijając już opinie o marce "Astar", teleskop Newtona o aperturze 76mm jest kompletnie bezsensowny (zdolność zbierania światła na poziomie lornetki 10x50). W dodatku 300zł za taki sprzęt to rozbój w biały dzień. Jeśli już naprawdę musisz kupić teleskop i nie masz do wydania więcej niż ok. 400zł, to kup Skyluxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż rozmawiamy o teleskopie dla 8,5 latka? Jeśli tak, wybrałbym refraktor 90/900 na AZ3 z trzech powodów:

1. montaż azymutalny jest bardziej intuicyjny w obsłudze, a AZ3 jest dość stabilne

2. dziecko prawdopodobnie będzie bardziej zainteresowane obserwacjami planet niż DS

3. refraktora nie trzeba kolimować, co potrafi być trudne nawet dla dorosłych

 

Gdybym wybierał dla siebie wybrałbym Newtona 130/900 na EQ2, gdyż

 

1. to bardziej uniwersalny sprzęt (planety/DS)

2. po prostu lubię montaże paralaktyczne

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.