Skocz do zawartości

lantanowy czy plossl


mardudus

Rekomendowane odpowiedzi

jaka ogniskowa? do czego? za mało informacji. Czy chodzi o duże powiększenia, czy DS? jeśli chodzi o max powiększenia do planet, to chyba lantan. U mnie nawet księżyc 211razy z lantanem jakby za ciemny ale takiego dużego powiększenia z ploslem nawet nie probuje testować

 

pozdrawiam

 

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet możesz sobie sobie zafundować jakiś dobry okular 6mm. Będziesz miał powiększenie 150x. Obstawiałbym okulary ED lub lantany z odsunieciem źrenicy na 20 mm. Pamiętaj jednak, że to koszt od 350 do 600 zł.

 

Jeśli chodzi o okular do DS to przydałoby się cos z ogniskową około 30 mm. Jeśli ten Optisan ma wyciąg 2" to może być RKE Soligor 2" 32 mm, do dostania w Astrokraku.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o okular do DS to przydałoby się cos z ogniskową około 30 mm. Jeśli ten Optisan ma wyciąg 2" to może być RKE Soligor 2" 32 mm, do dostania w Astrokraku.

 

Arek

 

Arku żartujesz z kolegi czy co :?: :?: :?: , model 114mm i exluzif wyciąg 2"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlowa bym nie kupował. Plossla 4mm też nie i to z dwóch względów:

 

1) da Ci powiększenie 225x, które jest przesadą dla Optisanowego lustra 114mm. Uważam, że 6mm dające powiększenie 150x w zupełności wystarczy. Jak się uprzesz, to góra 5mm

dające 180x. Ale pamiętaj, że żyłując teleskop rzędu 1.5D lub więcej musisz mieć dobre okulary. Jak na mój gust ED to minimum. W Astrokraku masz ED Soligor 5.2 mm. On da

Ci powiekszenie 173 razy, co wydaje się jeszcze rozsądną wartością. W Delta Optical masz

dla odmiany Celestron X-Cel 5mm.

 

2) w 4mm Plosslu będziesz miał odleglość źrenicy wyjściowej też rzędu 4mm. Obserwacje będą więc mało komfortowe, bo będziesz mocno przytulał oko do okularu i machał po soczewce rzęsami. To będzie powodować parowanie, zabrudzenie i zmniejszy Ci frajde z obserwacji.

 

Pamiętaj, że średno rzecz biorąc teleskop to 1/3 ceny całego zestawu obserwacyjnego, z którego jest sie typowo zadowolonym. Kolejna 1/3 powinna pójść na przyzwoity montaż, a kolejna 1/3 na dobre okulary.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, jak widze masz w stopce tego Optisana, o ktorym piszemy, wiec jestes chyba najbardziej kompetentny do udzielania rad w tej kwestii. Ale czy 15mm okular do DS to

nie za krotko? Powiekszenie 60x jest chyba za duże, bo typowe pole rzedu 0.8 stopnia pozwala na podziwianie w zasadzie tylko gromad kulistych. Ja mysle jakis Plossl z

zakresu 20-30mm bylby chyba lepszy.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do M8, M42, Xh, Plejad ma 25mm. A do M27, M78, M36-7-8, galaktyk to najlepiej 15 mm. Jest to maksymalne pow przy 114 do DS dające ładne obrazy. Miałem okazję wypróbować na M27 i M42 - 9mm i 26 mm Heńka, oraz moje 15mm i 20 mm. Najlepszy obraz z- 9,15,20,26 był w 15. Było widać najwięcej szczegółów a M42 wygladała jak dym, tu jaśniejsze tu ciemniejsze struktury. Podobnie M104, M63, M51 ...

 

Do planet w czasie opozycji Marsa najlepsze obrazy dał 6mm, ale ja często tez używam 4mm do Saturna oraz Jowisza (wyraźnie widać WCP i jej kształt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o okular do DS to przydałoby się cos z ogniskową około 30 mm. Jeśli ten Optisan ma wyciąg 2" to może być RKE Soligor 2" 32 mm, do dostania w Astrokraku.

 

Arek

 

Arku żartujesz z kolegi czy co :?: :?: :?: , model 114mm i exluzif wyciąg 2"???

 

 

Ja mam z napędami i motofokusem :mrgreen: Kto się śmieje z Optisana ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Arek bardzo dobry 6mm to podstawa do planet, 4mm jest na dni kiedy jest b. dobry seeing czyli 20% obserwacji planet, a pozostałe 80% jedziemy na 6mm. Twoja 6-stka jest raczej słaba a przy planetach jakość bardzo rzutuje na obraz.

Dobry okular 20-30 jest do DS i gromad otwartych. TY już masz 25mm i od ciebie zależy czy jego jakość Cię satyswakcjonuje.

Ostatecznie te dwa dobre okulary wystaczą i tworzą bazę.

 

Następnym w kolejce do tego sprzętu jest moim zdaniem 15mm potem 4 mm a na końcu 9mm.

 

Chciałeś więcej o Optisanie http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=2078

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te okulary 25mm i 6.5mm to faktycznie Plossle i na dodatek dobrze zrobione, to

byc moze beda Cie satysakcjionowac. W szczegolnosci zupelnie nie wymienialbym

tej 25mm. Sprzwdz tylko czy trzyma ostrosc w przynajmniej 85% pola widzenia. Jeśli

tak, to ją zostaw.

 

Potem sprzdałbym tego 6.5mm i zaopatrzył się w lantana lub ED o ogniskowej 5-6mm,

a dopiero pozniej dokupilbym jakiego dobrego Plossla o ogniskowej okolo 15mm.

 

Taki zestaw 25, 15 i 6 mm w zupelnosci Ci wystarczy. Jak Twoje aspiracje wzrosna,

to mozesz potem zainwersowac w dobrego zooma Vixena 8-24mm.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To okular z komfortowo odsuniętą na 20mm źrenicą i wielką oczną soczewką oraz mający 75% jakości Lantana i tylko w połowie jego ceny czyli wyrób z korzystnym stosunkiem cena-jakość 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.