Skocz do zawartości

Desiccant ST-2K


Rekomendowane odpowiedzi

I tak oto zakręcone ścieżki astrohobby zawiodły mnie do kuchennego piekarnika ;)

 

Trzy dni temu wyprażyłem 'regulaminowo' desikant kamerki w piekarniku: 4 godz, temperatura 175stC.

Niepokoi mnie jednak tempo w jakim zregenerowany pochłaniacz osusza kamerkę. Przed operacją wyprażenia chip kamerki pokrywał się szronem w temp. 0stC, 24 godziny po wyprażeniu szron pojawia się w temp -5stC. Odczekałem kolejne dni i tak po 48 godzinach sensor był czysty do -10st a teraz po 3 dobach do -15stC.

Zastanawiam się czy to żółwie tempo osuszania jest normalne? Instrukcja mówi coś o 4 godzinach!? Może regenerowałem niewłaściwie? Może desikant się już 'wypełnił' bo wilgoci było dużo i konieczna jest następna regeneracja?

 

Pomóżcie proszę!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień nie przyniósł już poprawy. Podobnie jak wczoraj, kamerka pokryła się szronem po przekroczeniu -17stC.

Jutro powtórzę wygrzewanie w piekarniku. :(

U mnie osuszanie działa już po jednym wyprażaniu, ale rozmawiałem z kolegami i twierdzili, że dopiero 3 krotna procedura pomagała. Niestety w naszym klimacie wilgoć to rodzaj klęski :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie osuszanie działa już po jednym wyprażaniu, ale rozmawiałem z kolegami i twierdzili, że dopiero 3 krotna procedura pomagała. Niestety w naszym klimacie wilgoć to rodzaj klęski :(

Dzięki JaLe za informacje. Jestem teraz spokojniejszy tym bardziej, że 10 godz. po drugim wyprażeniu, w temperaturze -20stC pokazują się tylko pojedyncze 'wykwity'. Zaplanowałem na sezon letni pracę przy -15st (taką bibliotekę darków zbudowałem) więc mam pewien zapas. Przed sezonem zimowym powtórzę procedurę bo chciałbym zejść do -25stC.

 

Jak często w ciągu roku przeprowadzasz wygrzewanie pochłaniacza? Wygląda na to, że warto to zaplanować i zrobić przed wystąpieniem szronu (żeby nie tracić pogodnych nocy)?

 

Jeszcze raz dzięki :Salut:

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne. Jeśli kamera nie była otwierana, 1 prażenie powinno załatwiać sprawę. Jeśli otwoerałeś komorę to 2 smażenia. Może masz nieszczelną kamerę lub nie dokręcony dekiel albo uszkodzony oring.

Mnie mówili, że 4h ale w temp. 220*C. Może w 180 nie wypraża się całkowicie.

Uwaga: przy ok. 240*C rozlutowuje się pojemnik, w którym jest sorbent (ponoc...) :mellow:

Edytowane przez Tom-cio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Może napisz do SBIGa, żeby Ci przysłali - taka uszczelka to chyba nie majątek.

Tymczasem dokręciłem śrubki w pokrywie. Miały mały luz/zapas. Zobaczę co będzie dalej.

Wkład wyprażyłem dwa miesiące temu! Trochę szybko się kamerka zawilgociła (szron przy -15C*)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem dokręciłem śrubki w pokrywie. Miały mały luz/zapas. Zobaczę co będzie dalej.

Wkład wyprażyłem dwa miesiące temu! Trochę szybko się kamerka zawilgociła (szron przy -15C*)?

 

Przyczyny mogą być tylko dwie:

1. nieszczelność układu

2. zła jakość desicanta (lub nieszczelności w samym desicancie)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Przyczyny mogą być tylko dwie:

1. nieszczelność układu

2. zła jakość desicanta (lub nieszczelności w samym desicancie)

Właśnie wymieniłem 'główny' O-Ring w kamerze. Odpowiedź, czy nieszczelność w tym miejscu jest przyczyną kłopotów, dopiero za kilka miesięcy. Gdyby kogoś to zainteresowało, rozmiar O-Ringa to: 107,7x1,78. Jest w ofercie dostawców uszczelnień.

 

new_board2.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

Czy ktoś z Was doszukał się informacji co jaki czas należy wymienić pochłaniacz na nowy i czy można go czymś zastąpić? Mam na myśli te absorbery w woreczkach dostępne w sprzęcie elektronicznym itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to zależy przede wszystkim od ilości wilgoci w urządzeniu. Susząc moją kamerkę po wymianie uszczelki zauważyłem, że pierwszy woreczek 'przestał działać' już po 48 godzinach osuszając kamerkę do -5 stC. Wymiana woreczka, to przywrócenie procesu osuszania i aktualnie brak szronu w temp. -22stC. (tyle wyciąga cooler w temp. pokojowej). Mam nadzieję, że ten drugi woreczek 'wytrzyma' dobrych kilka/kilkanaście miesięcy z uwagi na przywróconą szczelność kamerki. Gdyby kamerka była teraz absolutnie szczelna, nie byłoby w ogóle konieczności wymiany woreczka w przyszłości.

 

Kamerka ze starą uszczelką wymagała wymiany wkładu co 3-4 miesiące.

 

Jeżeli pytasz o oryginalny pochłaniacz SBIG'a, to jest on podobno 'wieczny'. Można go jedynie zepsuć (mechanicznie) prażąc w temperaturach znacznie wyższych od zalecanej. Ja też myślałem, że coś jest nie tak z pochłaniaczem i kupiłem taki zamiennik na woreczki. To był błąd moim zdaniem. Należało najpierw sprawdzić szczelność! Teraz czekam na potwierdzenie bądź nie tej teorii.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Papatki wypalał Desiccant i ciągle był problem do puki nie kupił nowego w SBIGu.

Po wymianie problem znikł.

Więc nie sądzę żeby był wieczny bo by go nie sprzedawali w SBIGu.

Ale jak się coś dowiesz to pisz bo ciekawy jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po niespełna 3 miesiącach od wymiany o-ringa (20 lutego) dokonałem sprawdzenia kamerki. Jest absolutnie sucha. Brak jakichkolwiek śladów rosy przy temp. - 20.9 stC (max możliwości coolera w pokoju).

Zaczynam mieć nadzieję, że opanowałem to roszenie!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.