Skocz do zawartości

Obiektywy - czy sie oplaca?


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mozliwosc sprowadzenia z "zachodu" nastepujacych obiektywow, jezeli mozecie poradzcie co wziasc:

 

1. 102mm x 550mm F=5.4 Semi-Apo Triplet razem z "komora kolimacyjna" - 275$

 

2. 5" (127mm) Air-Spaced Achromat w/Cell Focal Length 1140mm, F=9, multi Coated MgF2 - 299$

 

3. 152mm x 1200mm Air-Spaced Achromat wo/Cell, F=7.8 - 249$

 

Nad tymi sie zastanawiam al nie jestem zdecydowany, poradzcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprocz 1 to obiektywy w okolicach F=8 czyli raczej uniwersalny sprzet, na poczatek nastawiam sie na uniwersalnosc (pytanie jak bedzie sie to mialo do deep sky)... Przyznam ze najbardziej mi odpowiada obiektyw 152x1200, ze wzgledu na aperture.

 

To semiapo dodalem tylko dlatego ze jest to F=5.4 jezeli doradzicie mi go na poczatek do deep sky to mozliwe ze zaczne od tego obiektywu, jezeli nie to kupie go jako nastepny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci tylko na UNIWERSALNOŚCI, to możesz jeszcze rozważyć zakup UUUUUUU...  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

awzzz.... :shock:

 

Najfajniej by bylo gdybyscie wybrali co wzielibyscie dla siebie (gdybyscie mieli brac) z tych 3 pozycji i opisali w miare dokladnie dlaczego...

 

Z gory dziekuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te najwieksze obiektywy wymagaą już montażu klasy EQ-6 a te mniejsze pojada na EQ-5 lub Sloligorku ze statywami geodezyjnymi,

Do tych największych achromatów do planet powinieneś rozważyc zakup apokorektora lub choćby jego namiastki -Violet filtra a do Semi Apo już nie potrzeba i od niego radze zacząć przygodę w astro 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... wiec jednak semiapo, chyba tak zrobie... czy montowac do niego Heavy Duty 2" Refractor Focuser, podobno swietna rzecz,

 

cytuje "Solid Brass Rack & Pinion, 4" Travel, Focus tube rides on Teflon pads for super smooth focusing, Nylon locking screw for Photographic use. " - koszt 119$

 

P.S. Hamster, mieszkamy blisko siebie... czy w Kiecach jest jakas brac astro, bo u mnie w Busku Zdroju jestem chyba sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Hamster, mieszkamy blisko siebie... czy w Kiecach jest jakas brac astro, bo u mnie w Busku Zdroju jestem chyba sam...

 

W Kielcach brać raczej słabiutka bądź wcale. Znam pare osób zainteresowanych pobieżnie ale to nie to. Przydał by się jakiś skład na wspólne wypady, bo samemu to wiesz jak ciężko się wybrać a w mieście to już nie to samo zwłaszcza DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cytuje "Solid Brass Rack & Pinion, 4" Travel, Focus tube rides on Teflon pads for super smooth focusing, Nylon locking screw for Photographic use. " - koszt 119$

 

Ten opis brzmi jakby opisywał wyciąg 2" z przesuwem 4" chińskiej produkcji, napewno chcesz go kupić do sprzętu klasy Semi Apo :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy beda problemy z zamontowaniem tego do tuby 4" optyki? Chcialbym kupic cos, co za jakis czas moglbym zomontowac do czegos wiekszego i zastapic ten focuser czyms tanszym...

 

No chyba ze radzicie zakupic cos innego, prosze o sugestie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamocowaniem raczej nie ale z równym i bezluzowym wysuwaniem tulei podczas pracy to i owszem, potem muszę liftingować i poprawiać takie wynalazki aby to jakoś względnie chodziło 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamocowaniem raczej nie ale z równym i bezluzowym wysuwaniem tulei podczas pracy to i owszem, potem muszę liftingować i poprawiać takie wynalazki aby to jakoś względnie chodziło 8)

 

Hmm... opisuja ten focuser jako HD, czyli jak sadze Heavy Duty... na zachodzie to okreslenie dla sprzetu pro, przeznaczonego do pracy w kazdych praktycznie warunkach, o podwyzszonym standardzie i jakosci...

 

Wiec dlaczego mialyby wystapic problemy z jego funkcjonowaniem? :? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego cena zdradza nam już jego chińskie pochodzenie, to opis klasycznego wyciągu z refraktora Synty, popytaj użytkowników jakie ma luzy i jak się sprawuje oraz co trzeba w nim poprawiać aby spełniał pokładane w nim nadzieje ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.