Skocz do zawartości

Lipcowy Strzelec


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Strzelca traktowałem do niedawna podobnie jak drugiego Centaura - jako gwiazdozbiór dla mnie niewidoczny. Niby pojawiać się miał latem nad horyzontem, lecz przecież kto go tam dojrzy przez grubą warstwę atmosfery, ze wszystkimi nisko wiszącymi mgłami, spalinami i kurzem. Wędrując w dół od Orła docierałem co najwyżej (czy raczej najniżej) do sławnej Dzikiej Kaczki – M11. Tymczasem pierwszą połowę lipca mieliśmy w zasadzie rewelacyjną pogodowo. Poniżej Dzikiej Kaczki odkryłem któregoś wieczoru nie obserwowane dotychczas gwiazdy. Błądząc między nimi przez 15x70 zobaczyłem znienacka jasną, okrągłą mgiełkę. Gromada kulista? Taka duża i jasna tak nisko nad dachami bloków? Wprawdzie starannie obwiesiłem bariery balkonu czarnymi zasłonami, lecz przecież lampy z parkingu firmy nomen omen Universum biją po ścianach wnęki balkonowej. Jadąc w prawo od kulki widzę następne dziwo - podłużną grupę drobnych gwiazdek, częściowo zanurzoną w świetlnej mgiełce. Nad nimi następna gromada otwarta, też z mgiełką, choć mniejsza. Tuż na lewo skos jeszcze jedna, liczna i rozległa. Wyżej kolejna, wszystkie jasne i wyraźne. Zacząłem nabierać pewnych podejrzeń. Po zakończeniu sesji sięgnąłem do atlasów i niezawodnego Philla Harringtona (Touring the Universe through Binoculars). Ściągnąłem całkiem rozsądną mapkę Strzelca z Wikipedii, którą umieściłem jako tło ekranu i na którą mogłem zerkać podczas pracy. Kolejnego wieczoru wiedziałem już, czego mam dalej szukać. Więc znowu w dół od Dzikiej Kaczki, gdzie na wschód od czerwonawej λ Sco (Kaus Borealis) widać wyraźnie jasną i rozległą gromadę kulistą M22. W dobrych warunkach, a znowu są takie, ma rozmiary kątowe większe niż sławna M13 w Herkulesie. Na wschód od niej oraz od λ Sco wydłużona gromada z mgławicą. To sławna Laguna – M8. Niedaleko powyżej Trójlistna Koniczyna, gromada otwarta z mgławicą – M20, w pobliżu rozleglejsza gromada M21, około 1° ku północnemu wschodowi. No to jestem w domu. Wprawdzie korzystanie z atlasów przy czerwonej lampce, na rosie, na kolanie i bez okularów to sport nie dla mnie, ale jak już coś wiem, to wiem. A wiem dobrze, czego i gdzie szukać, bo mapę mam w głowie a lornetka ma spore pole widzenia. Powyżej, to znaczy na północ, znajduję z łatwością jasną gromadę otwartą M23, na wschód od niej wyodrębniony przebogaty obłok gwiezdny – M24, jeszcze dalej na wschód liczną i jasną M25. I jeszcze kolejne dwie gromady, już na północnym skraju Strzelca – nieźle widoczna M18 i tuż nad nią sławna Omega - M17, kąpiąca się w poblasku mgławicy. Zaś niewiele ponad nią Mgławica Orzeł, M16, też z rozległą gromadą, już w Ogonie Węża, lecz terytorialnie tworząca całość z poprzednimi. Nie zapominam, że tuż, tuż jest skraj Scutum, Tarczy Sobieskiego, w której leży „klejnot Drogi Mlecznej” (określenie Barnarda) – skrzący się obłok gwiezdny w Tarczy. Widziałem to wszystko i wiele innych wspaniałości, obserwując w poprzednim i ostatnim tygodniu z balkonu, oraz w dwa weekendy pod czarnym wiejskim niebem, przez lornetki 15x70 i 20x77, także przez filtry mgławicowe UHC-E.

 

Mogę ze spokojem powiedzieć, że przy czystym powietrzu obszar Strzelca, Tarczy i skraju Węża jest pięknym rejonem obserwacji lornetowych, chyba najbogatszym na naszym niebie. Stary Phill ma po stokroć rację, pisząc: „Indeed, there are so many wonderful deep sky objects scattered among the stars of the Archer that a whole book could be written just on them alone”.

Edit:

λ Sgr (Kaus Borealis), nie Sco. Errare...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja podziwiałem cuda w Strzelcu tego lata

przydała się lornetka oraz teleskop 180 mm

M22 rzeczywiście równie duża co M13 ale na jaśniejszym tle nieba nie była tak efektowna. Mimo wszystko udało się ją rozdzielić reflektorem

nie udało mi się odnaleźć M18 ale inne obiekty prezentowały się znakomicie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gdzie na wschód od czerwonawej λ Sco (Kaus Borealis)...

 

 

Mnie też podoba się ten opis, ale mała errata: powinno być λ Sgr. λ Sco (czyli Szaula) ledwo wystaje nad horyzont w południowej Polsce i na pewno to nie ona była wskazówką (o czym sam zresztą piszesz).

 

Przy okazji mam pytanie: jak się wstawia greckie litery i stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też podoba się ten opis, ale mała errata: powinno być λ Sgr. λ Sco (czyli Szaula) ledwo wystaje nad horyzont w południowej Polsce i na pewno to nie ona była wskazówką (o czym sam zresztą piszesz).

 

Przy okazji mam pytanie: jak się wstawia greckie litery i stopnie?

Blee! :compress: Sprawdzam, sprawdzam, a oczywistego nie widzę ! :flirt: Dzięki.

Stopnie, podobnie jak greckie litery wstawiłem pisząc cały tekst w Wordzie. Potem tylko skopiowałem i wkleiłem na Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękny opis Janko

a greckie litery można wstawić bezpośrednio w okno edycji posta np. z windowsowej tablicy znaków,

albo np. z Wikipedii czy Celestii:

 

Α α alfa 	 Ν ν ni 
Β β beta 	 Ξ ξ ksi
Γ γ gamma 	 Ο ο omikron
Δ δ delta  	 Π π pi
Ε ε epsilon 	 Ρ ρ rho 
Ζ ζ dzeta  	 Σ σ sigma
Η η eta  	 Τ τ tau 
Θ θ theta 	 Υ υ ipsylon
Ι ι jota 	 Φ φ phi
Κ κ kappa 	 Χ χ chi
Λ λ lambda  	 Ψ ψ psi
Μ μ mi 		 Ω ω omega

 

może uda mi się dorobić je jako emotki,

i będzie łatwiej je wstawiać? ;)

 

jest łatwiejszy sposób, ale żeby już nie zaśmiecać Jankowi tematu to załozyłem nowy wątek: http://forum.astropolis.pl/topic/33038-greckie-litery-na-forum/

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za relację Janko, świetnie się czyta :)

 

Mniej więcej dwa tygodnie temu udało mi się obserwować ten fragment przez kilka kolejnych nocy. Było jasno jak diabli, a komary wnerwiały, jednak te letnie klimaty powodują, że takie głupoty specjalnie nie przeszkadzają. Przejście od Dzikiej Kaczki (a czasami jeszcze od gromad z Orła) do środka Strzelca jest dla mnie co roku po prostu obowiązkowe.

 

PS: Jako że jestem wyraźnie zboczony w kierunku wszelkich gromad, to ja bym jeszcze dodał do tej wspaniałej trójki Strzelca, Tarczy i Węża kawałek Wężownika :)

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Bardzo lubię Strzelca, jest tam wiele ciekawych obiektów, w większości widocznych gołym okiem, choć oczywiście lepiej użyć lornetki o co najmniej 60 mm obiektywach. M8, M20 czy M22 to piękne obiekty nawet mimo niskiego położenia nad horyzontem. Jednak hitem tego lata były dla mnie dwa obiekty z sąsiedniego Skorpiona - M6 i M7. Zaobserwowałem je z Warszawy, z balkonu, a instrumentem był Kronos 20X60. Były bardzo, ale to bardzo nisko, tam gdzie już przestają być widoczne gwiazdy. Trafił mi się jednak dzień z dobrym seeingiem i małym zamgleniem i utrafiłem obie te gromady i muszę przyznać że z naszych szerokości geograficznych to jedne z najtrudniejszych eM-ek, choć przecież są jasne i wyraźne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wbrew pozorom Strzelec jest nadal aktualny. Wczoraj wieczorem, z mojego potwornie zaświetlonego balkonu, przy bardzo przejrzystym powietrzu i niebie z łażącymi chmurkami znów to wszystko dobrze widziałem. Gromada kulista M22 widoczna bez żadnego wpatrywania się ani zerkania, Laguna i Orzeł zauważalne natychmiast podczas skanowania okolicy, w Dzikiej Kaczce gwiazdki widoczne zerkaniem (15x60).

Tak więc warto próbować, jeśli niebo pozwoli.

PS

Mój upór zaczyna przynosić rezultaty. Firma Uniwersum, właściciel parkingu-zaświetlacza, zareagowała natychmiast na moje pismo (w odróżnieniu od spółdzielni mieszkaniowej "Na Skraju", której zajęło 8 miesięcy ustalenie, że nie ona jest właścicielem tego terenu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Mój upór zaczyna przynosić rezultaty. Firma Uniwersum, właściciel parkingu-zaświetlacza, zareagowała natychmiast na moje pismo (w odróżnieniu od spółdzielni mieszkaniowej "Na Skraju", której zajęło 8 miesięcy ustalenie, że nie ona jest właścicielem tego terenu).

 

Ale w jaki sposób zareagowała? Zapukały do Ciebie karki i wytłumaczyły, że światło we wszystkie strony jest bardzo potrzebne? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jaki sposób zareagowała?...

Pan, do którego wysłałem pismo z mailem natychmiast odpowiedział, prosząc o powtórne nadesłanie załącznika (pisma), bo ten "nie przeszedł" z pocztą. Następnie podziękował za powiadomienie o problemie a na moje uprzejmości zareagował powtórnym podziękowaniem. Słowem Wersal.notworthy.gif

 

Edycja:

Na tym się jednak skończyło. Miło się korespondowała, ale nic a nic nie zrobili. Jakie to nasze, polskie: pogadać i koniec.

Firmo "Universum" - wstyd! Zaświetlacie Wszechświat, bezsensownie wydajecie pieniądze, dokuczacie sąsiadom :whip:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.