Skocz do zawartości

Okular do Synta 8"


Midgardsorm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich od paru dni jestem szczęśliwym posiadaczem synty 8 i powiem szczerze ze jestem zachwycony !

 

Mam kitowy okular 25 mm jest całkiem ok kitowy 10 mm jest uszkodzony więc ciężko mi coś powiedzieć.

Do tego mam Okular Sky-Watcher SWA Plossl 5 mm oglądałem nim Jowisza i jest super ;)

 

I teraz tak chciałem mieć możliwość focenia planet i księżyca do tego chciałem coś kolo 10-15 mm do ds'ow dobrze myślę ?

 

Chciałem kupić złączkę projekcyjna i tu pierwsze pytanie czy brać o regulowanej długości czy standard ?? (mój aparat to canon 40d0)

 

Ale mój duży zoom czyli 5mm jest dużym okularem i nie wejdzie do tej złączki musiał bym je sprzedać i kupić inne a to strata zawsze :(

 

Mając taki problem kupiłem SkyWatcher Zoom 8-24mm do którego mogę bezpośrednio dokręcić aparat i wszytko super ale jak przeczytałem test tego szkła na astronoce.pl to się załamałem :( nie wiem jak jest w praktyce bo oczywiście nie ma pogody a do pon mogę go wymienić na coś innego ...

 

Czy ktoś ma doświadczenie czy rzeczywiście tak źle to wypada w praktyce ?

 

Moja druga opcja to ta nieszczęsna złaczka regulowana bądź nie plus SkyWatcher UWA 16mm 80° do ds'ow i księżyca no i coś na dużym zoomie znalazłem coś takiego TPL SPL 4mm 1,25" S500 nie znam sie ale cena taka niska więc pewnie ma jakieś wady i będzie trzeba dołożyć do Sky-Watcher WA 66 6mm

 

sam nie wiem nie znam się tyle co czytam forum od kilku dni i testy domowe proszę doradźcie które rozwiązanie będzie najlepsze generalnie najlepiej było by zostawić tego zoom'a opcja super ekonomiczna ale jak ma g... nim widzieć :( ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nie bardzo zrozumiałem w czym rzecz ale z całą pewnością mogę odradzić okular TPL 4 mm do Synty. Nie dość, że to okular o słabej jakości to w dodatku ma za krótką ogniskową dającą powiększenie 300x. To sporo jak na typowe warunki w Polsce, a w dodatku trudno będzie utrzymać obiekt w małym polu widzenia obserwując teleskopem bez mikroruchów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zoomów to jakoś nie jestem przekonany

z reguły mają małe pole przy długiej ogniskowej, czyli tam gdzie najbardziej jest ono potrzebne, a do tego trudno uzyskać dobrą korekcję w dużym zakresie ogniskowych. W efekcie przy obserwacjach planet gdy potrzeba świetnej optyki spisują się gorzej niż dobre okulary o stałej ogniskowej

okulary typu zoom są przydatne w specyficznych zastosowaniach dlatego jeśli to nie jest niezbędne lepiej kupić stałki

 

nie wiem o co chodzi z regulacją długości złączki projekcyjnej. Nie widziałem takiej ale teoretycznie powinno to dać możliwość regulacji ogniskowej czyli skali obrazu na matrycy. Złączka projekcyjna jest przydatna do fotografowania lustrzanką jasnych obiektów np. Słońca, Księżyca czy Jowisza

 

myślę, że na początek jednak lepiej będzie fotografować w ognisku głównym. Mniej szkła, mniej problemów z ostrością i łatwiej utrzymać obiekt w polu widzenia aparatu przy braku śledzenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Piszesz, czy zamiast zooma posiadać lepiej kilka okularów- tak lepiej ale zalezy jakich. Wazne by były szerokokątne. Ja bym poniżej 6mm nie schodził. Za duże powiększenie jak na 8. Tylko na ksieżyc i układy podwójne. I trudne do prowadzenie. Ja w 10 dałem okular 4 ale to już bardzo duzo no i 10", więc nieco jasniej.

 

Foty daruj sobie, ten teleskop jest do wizuala stworzony

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie zoomów...

 

Dużo obiecuję sobie po pentaxie xf 6,5-19,5 , który zamówiłem - ale w czeskim sklepie AZFOTO, bo taniej. Akurat niedawno był taki teścik zoomów w Sekcji Instrumentalnej i Optycznej CAS-u i ten zoom określony został niekoronowanym królem.

Również na czeskim forum uznanie dla niego, nawet jedna wypowiedź użytkownika,że na planetach minimalnie ustępuje ortho czy najlepszym plosslom.

 

/ tak na marginesie: z tego co czytałem na stronach p. J.Wilanda a równocześnie te licytacje , które ortho czy który plossl daje lepsze obrazy - wyrobiłem sobie na własny użytek taką myśl: te licytacje to rzecz o drobnej kosmetyce obrazu, natomiast jakościowy skok to newton planetarny. Kto nie czytał, niech odrobi zaległości... ;) Cytowałem na innym forum, ale powtórzę tutaj za p.J.Wilandem : "Długa ogniskowa, porządna idealna sfera, f/10 - f/11, szeroki tubus, średnica wewnętrzna = średnica zwierciadła + 6 cm / albo więcej /, diafragmy w tubusie, dobrze zasłonięty wlot światła do wyciągu okularowego od środka, minimum 20 cm od osi wyciągu do wlotu tubusa, ostatnia diafragma tuż przy zwierciadle o średnicy 5mm mniej niż zwierciadło - tak, by zasłonić wszystkie nierówności lustra włącznie z jego mocowaniem. Do tego jeszcze lantanowy okular i wtedy potrzebna będzie tylko pielucha, bo obrazy będą takie, że człowiek musi popuszczać z wrażenia.

Taką mam receptę na super planetarny teleskop. Już kilka takich wykonałem i bez pudła wszędzie obraz powalał jakością. Do mojego Piccolo wkładałem lantanowego zooma i obraz miałem znakomity. W Piccolu widziałem zawirowania w pasach równikowych na Jowiszu, to tylko 115mm średnicy! Zawsze marzył mi się teleskop sferyczny 200/2200, ale niemam go gdzie postawić.

Jasny teleskop do planet, które i tak są jasne,to wymusza stosowanie filtrów / kolejne niepotrzebne szkło na drodze promieni świetlnych / "

 

Więc liczę na to, że szacowna firma Pentax dotrzyma w tym zoomie deklarowane minimalne ognisko 6,5mm. Zauważcie, na Astronocach testy wykazały, że minimalne ognisko zoomów w rzeczywistości jest zawsze większe no i "start" jest od 8mm z tym haczkiem. Zasadnicza różnica w powiększeniu! Przy ognisku 19,5mm cały Księżyc będzie jeszcze w polu widzenia okularu. Będzie to więc zoom planetarno-kuleczkowo-księżycowy. A przecież jeszcze mgławiczki planetarne, czy galaktyki...Na duże obiekty czy kadry mam coś innego. Zoom zastąpi 3 dobre krótkoogniskowe okulary, co nie jest bez znaczenia przy pokazywaniu obiektów przygodnym czy zaproszonym osobom, lub młodzieży szkolnej.

A co za frajda / szczególnie dla gości / będzie obserwować, jak w miarę wzrostu powiększenia Księżyc rośnie i coraz więcej szczegółów, w gromadzie kulistej gwiazdy się rozdzielają, planetki też rosną wraz ze szczegółami...

 

:)

 

PS. Pisząc o 3 okularach, miałem na myśli ogniska 6,5mm 8,0mm i 10mm - czyli powiększenia już co-nieco zróżnicowane. Zapewne między ogniskiem a polem zależność jest liniowa, więc pola własne będą następujące: 6,5mm - 60st., 8mm - 58st., 10mm - 55st. Nie jest to mało...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.