Skocz do zawartości

Co wybrać : Synta 8" czy 10" a może LB 8" ?


JarekDabrowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do zakupu większego sprzętu.

Sprzęt do przewożenia samochodem - podmiejskie niebo nie duże LP.

Którą opcję wybrać - podobna cena 2 300 zł ale inne konfiguracje :

 

1. Synta 8" rozsuwana i dokupić fajny okular np. LVW 13mm albo dwa mniej fajne 6mm - 12mm

 

2. Synta 10" rozsuwana ale tylko kitowe okularki z zestawu a dopiero za rok dokupić lepszy okular

 

3. Meade LB 8" De Lux z dwoma bdb. okularami w zestawie, mikrofokuser , łożyskowany dobson , chłodzenie lustra, osłona

 

Bardzo proszę o wybranie jednej opcji i krótkie uzasadnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup raczej 10", byś po roku czy dwóch nie tęsknił za czymś większym. A po dziesiątce to może być 14 czy 16" ;) Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś możliwości patrzeć i porównać obrazy w dwóch newtonach o różnicy apertury 2" - nie wyobrażaj sobie i nie oczekuj, że z każdym calem będzie jakiś znaczący skok. Zobaczysz więcej, ale skok to dopiero np.10 i 14 a jeszcze lepiej 16". Rozsuwany, czy klasyczny... Sprawa do dyskusji. Mój osobisty pogląd jest taki, że rozsuwane-składane mają sens raczej przy większych aperturach niż 10". Dziesiątkę klasyczną zawsze upchasz w aucie średniej wielkości a mniej kłopotów z kolimacją, ochronnym płaszczem, częstszym czyszczeniem lustra... A będziesz miał na okular/ki/

Wiem, że Meade LB kusi i jeśli jednak zdecydowałbyś się na ten typ, to też raczej 10". Skok cenowy nie jest szokujący a jednak na DS-ach zobaczysz nieco więcej i ładniej.

 

Trudno radzić, ale widzę że wszyscy zapracowani - więc mój głos w dyskusji..

 

Pozdrawiam :D

 

PS.: Pod podmiejskim niebem z niedużym LP - jak piszesz - i tak zobaczysz 10-tką mniej, niż ósemką w Bieszczadach...

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu większego sprzętu.

Czy to znaczy, że mniejszy już masz/miałeś?

Czy jesteś obserwatorem początkującym czy zaawansowanym?

 

Według mnie 8" oraz dobry okular lub dwa i masz sprzęt którym przez kolejne 10 lat będziesz odkrywał dla siebie wciąż nowe obiekty na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Według mnie 8" oraz dobry okular lub dwa i masz sprzęt którym przez kolejne 10 lat będziesz odkrywał dla siebie wciąż nowe obiekty na niebie.

 

To tak jak każdym teleskopem od 8 cali wzwyż tylko różne będą wrażenia wizualne na różnych obiektach i przy większych aperturach te 10 lat zamienia się w więcej a zaliczanie obiektów zamienia na oglądanie ;) Ale i tak najlepsza w tej całej zabawie jest świadomość na co się patrzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że mniejszy już masz/miałeś?

Czy jesteś obserwatorem początkującym czy zaawansowanym?

 

Według mnie 8" oraz dobry okular lub dwa i masz sprzęt którym przez kolejne 10 lat będziesz odkrywał dla siebie wciąż nowe obiekty na niebie.

 

Mam teraz refraktor 90/1000 Astromaster okulary : 25mm SPL i 10mm Celestrona i soczewkę barlowa x2 Soligora

lornetkę 15x70 SkyMastera

Jestem obserwatorem początkującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem 8" Meade LB DeLux

- zamówienie poszło - przelew w drodze

 

Dlaczego 8” a nie 10” ?

 

cyt.

 

 

"Nie ma nic żałośniejszego, niż wielki teleskop zbierający miast fotonów kurz na strychu lub w piwnicy,

 

bo okazał się zbyt duży i ciężki by uniósł go zapał"

 

 

 

Nie lubię tachać ciężkich tobołów ze schodów.

 

Dlatego 8” biorę za fraki i znoszę na dół

 

Bardziej mobilny od synty jest .. Meade – niższy dobson 52cm i lżejsza tuba - rozłożona na trzy części .

 

kratownica i montaż może jeździć cały czas w bagażniku

 

 

 

Meade 8” DeLux za 2.009zł to teraz ma najlepszy stosunek ceny do jakości -

 

łożyskowany dobson, dwa bdb okulary, mikrofokuser, osłona, chłodzenie.

 

 

 

 

 

Moim następnym teleskopem będzie coś w stylu Columbus UL 12" - 14"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wybór i pochwalam !!! Z tą Syntą 10" nie jest aż tak źle ;) ; montaż też "siedzi" sobie w aucie a rurę przenoszę tak:

 

http://astro4u.net/yabbse/gallery/2261_23_12_09_10_30_30.jpg

 

Po 5 minutach od wyjścia z mieszkania 3 piętro już odjeżdżam...

 

Pozdrówko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mobilności teleskopów o większych lustrach dodam coś od siebie. Dzisiaj dotarł do mnie Lb 12", po opiniach które wyczytałem i ciężarze na papierze trochę się obawiałem o mobilność. W rzeczywistości - łatwiej przenieść ten teleskop niż moją poprzednią Syntę 6" dlatego że zawsze przenosi się w LB oddzielnie tubus i oddzielnie montaż. Tuba waży około 20 kg i mimo że jest cięższa od Synty 6" z montażem łatwiej się ją niesie bo wygodniej się chwyta za osie rektascensji niż za rączki od dobsona w Syncie i nie uderza przy każdym kroku nogami o montaż. Oczywiście Syntę też można rozkręcić ale w praktyce kto to robi? W LB po prostu podnosi się tubę i po sprawie, żadnego odkręcania. Tak samo z miejscem w aucie, LB zajmuję tyle miejsca ile sam montaż ( mówię także o wysokości montażu a ta jest niższa niż w mojej poprzedniej syncie 6" ), wkładamy dobsona, w nim stawiamy na przyciętych styropianach z zestawu dolną część tuby a obok "na boku" również w styropianie górną część. Obecnie LB są wyposażone w nóżki do stawiania tuby i nakrętki do kolimacji zamiast śruby także wyjęcie z auta, złożenie i kolimacja mi zajmuję około 3-4 minut. Śmiało mogę powiedzieć że łatwiej przewieźć w 3-drzwiowej Astrze LB 12 cali niż Syntę 6"

 

Może trochę długi wywód mi się zrobił ale chciałem to napisać bo po prostu opinie które się przeważnie słyszy o tej wielkości telepach są jak dla mnie mocno przesadzone i chyba trochę na ślepo powtarzane, jeśli masz miejsce na teleskop 6-8 cali na dobsonie to równie dobrze poradzisz sobie z 12 składaną a nawet będzie łatwiej w niektórych sytuacjach.

 

Tak czy siak pozdrawiam i czystego nieba dla wszystkich :)

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że dałoby radę z 10"

Znalazłem też bardzo atrakcyjną cenę za Medae LB 8" DeLux - 1974zł w : www.teleskopy.net

To chyba przeważyło - pomogło w podjęciu decyzji.

 

Tym razem chcę się trochę pożalić:

Dzisiaj dostałem teleskop ze sklepu "teleskopy net "ale bez jednego okularu 16mm :burza:

Bez tego okularu to już nie jest taka okazja :sorry:

Edytowane przez JarekDabrowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, na stronie nic nie jest napisane o okulrze 16mm więc sory. To świadczy tylko o tym, że trzeba dokładnie czytać oferty.

Jak coś to pamiętaj, że kupując w sklepie przez internet masz 10 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny - tracisz tylko na wysyłce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, na stronie nic nie jest napisane o okulrze 16mm więc sory. To świadczy tylko o tym, że trzeba dokładnie czytać oferty.

Jak coś to pamiętaj, że kupując w sklepie przez internet masz 10 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny - tracisz tylko na wysyłce.

 

 

1. W dniu zakupu były dwa okulary na stronie - dokładnie sprawdziłem co jest napisane na stronie sklepu.

2. Zrobiłem kopię strony w pdf-ie ( wysyłam w załączniku do tego postu )

według porad na tej stronie:

http://www.sklepy24....lep/internetowy

3. Przed złożeniem zamówienia dzwoniłem do sklepu by się upewnić, że zestaw jest taki jak na stronie sklepu i sprzedawca potwierdził - tak jest wszystko jak na stronie.

 

Wina jest po stronie sprzedawcy

 

Mam do wyboru :

1. odesłać sprzęt na mój koszt

2. żądać dosłania okularu lub obniżenia ceny

MeadeLB8.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W dniu zakupu były dwa okulary na stronie - dokładnie sprawdziłem co jest napisane na stronie sklepu.

2. Zrobiłem kopię strony w pdf-ie ( wysyłam w załączniku do tego postu )

według porad na tej stronie:

http://www.sklepy24....lep/internetowy

3. Przed złożeniem zamówienia dzwoniłem do sklepu by się upewnić, że zestaw jest taki jak na stronie sklepu i sprzedawca potwierdził - tak jest wszystko jak na stronie.

 

Wina jest po stronie sprzedawcy

 

Mam do wyboru :

1. odesłać sprzęt na mój koszt

2. żądać dosłania okularu lub obniżenia ceny

 

 

Jarek..zadzwoń do sprzedawcy i powiedz o zaistniałej sytuacji. Lepiej się dogadywać niż iść od razu na wojnę. Myślę że sprzedawca dośle okular o ile rzeczywiście był w ofercie..a wygląda na to że tak było. Czasami w ferworze pakowania ktoś o czymś zapomni i tak się to kończy...

 

 

Nawiasem mówiąc czy ty jesteś zainteresowany wspólnymi obserwacjami bo wybieramy się w Piątek

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JarekDabrowski w tej ofercie PDF na dole jest tam taka fajna gwiazdka* - do wyczerpania oferty promocyjnej. Więc raczej nikt ci ceny nie obniży ani też nie dośle okularu.

 

Właśnie dlatego dzwoniłem do sprzedawcy przed złożeniem zamówienia bo chciałem skorzystać z promocji - mówił, ze jest.

Zobacz - Budrys - tam jest też gwiazdka przy osłonie tubusu.

Edytowane przez JarekDabrowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego dzwoniłem do sprzedawcy przed złożeniem zamówienia bo chciałem skorzystać z promocji - mówił, ze jest.

Zobacz - Budrys - tam jest też gwiazdka przy osłonie tubusu.

Są 2 gwiazdki więc wszystko w porządku.

Zadzwoń i się zapytaj, jak coś to odsyłaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odsyłał - w imię zasad.

Jeśli ktoś mi obiecał przez telefon, że będzie a nie ma to nie ma litości i koniec.

Okular w promocjach kosztuje 399zł więc to grosze nie są.

 

No właśnie..Dlaczego Jarek ma tracić kasę na odsyłanie...chyba że odeśle na koszt sklepu.

Sklep powinien dosłać brakujący okular..nawet jeśli to potrwa jakiś czas lub zwrócić część pieniędzy..

 

No..ale to nasza kochana Polska...prawo jakie jest każdy wie

Na zachodzie "takie" numery nie przechodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem e-mailem taką odpowiedź:

 

 

cytuję:.

 

 

< "Witam

 

< Dostałem informację od dystrybutora, że dostarczy brakujący okular z tym, że trzeba będzie zaczekać do najbliższej dostawy, która jest planowana na koniec miesiąca.

 

< Z poważaniem "

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem e-mailem taką odpowiedź:

 

 

cytuję:.

 

 

< "Witam

 

< Dostałem informację od dystrybutora, że dostarczy brakujący okular z tym, że trzeba będzie zaczekać do najbliższej dostawy, która jest planowana na koniec miesiąca.

 

< Z poważaniem "

 

 

A jednak nie jest tak źle jak myślałem...przynajmniej nie wszędzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.