Skocz do zawartości

Na co warto skierować teleskop dzisiejszej nocy


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako, że jestem doś na bakier z obserwacjami,a do tego miałem dośc długą przerwe chiałbym was prosić o porady na co skierować teleskop. Jako spzręt obserwacyjny będzie zakupiony dziś Dobson 8" lub 10", ale to w innym wątku.

Wiem że jowisza widać ładnie, ale co z DSów. Niego całkowicie ciemne, droga mleczna jak na dłoni, żadnych ograniczeń ze strony zarośli. Do odnajdowania obiektów mam telefon komórkowy z GOOGLE SKY MAP (rewelacyjna sprawa). Właśnie tylko zcego szukać.

Dziękuje z góry za odpiedzi. Oczywiście w między czasie biore się za pzreszukiwanie forum pod tym kontem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam może doświadczenia w tych sprawach ale przecież taki sprzęt to możesz skierować przecież na wiele rzeczy :) Z najefektowniejszych obiektów widocznych teraz jakie mi przychodzą do głowy to M31 w Andromedzie, M13 w Herkulesie, możesz też zerknąć na mgławicę w strzelcu. Jest dużo przecież Ds'ów. Najlepiej to sobie pobierz program Stellarium - link.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś nie umie szukać to super sprawa. Kierujesz na niebo i starzałeczki pokazują w która strone szukać to jest jak GPS nieba wpisujesz nazwe i cię doprowadzi dość bezbłednie, Działa podobnie do Celestron SkyScout. Takie ręczne GOTO, tylko trzeba uchwyt do teleskopu na telefon i fajny "szukacz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kilka pomysłów:

 

1. Kup atlas nieba i obrotową mapkę nieba. Z obrotowej mapki nieba wywnioskuj jakie gwiazdozbiory będą widoczne na czas obserwacji.

W atlasie nieba zaplanuj coby tu zobaczyć w wybranych gwiazdozbiorach - obiekty z katalogu Messiera się nadają (mgławice, gromady kuliste i otwarte, galaktyki, które mają oznaczenia np. M57, M13), można spróbować inne np NGC ale to warto sprawdzić czy są 'w zasięgu'.

Najlepiej zacząć od tych, które najszybciej zachodzą. Najlepiej obserwować w kierunku południowym, gdy obiekty górują.

 

2. Dodatkowo do powyższej metody można dokupić przewodnik po niebie np. Atlas Nieba P. Rudzia albo inny byle były opisy i sugestie - co tu oglądać.

Generalnie warto poczytać o tym co się chce zobaczyć - internet czasem całkiem wystarcza. Warto przygotować sobie rozpiskę co chcemy po kolei obserwować. Pomaga robienie notatek w trakcie.

 

3. Stellarium za darmo ściągamy, ustawiamy miejsce pobytu i już pełen komfort - można zaplanować obserwację godzina po godzinie i przygotować mapki jak co znaleźć.

 

4. Sprawdzamy widoczność extra atrakcji - widoczność planet, widoczność planet karłowatych (Ceres, Westa), przeloty ISS, flary Irydium, zakrycia gwiazd przez Księżyc, roje meteorów... Przy okazji - Księżyc znakomicie psuje obserwacje - warto sprawdzić kiedy się pojawi i w jakiej jest fazie.

No chyba, że planujemy obserwować... Księżyc.

 

5. Pogodę sprawdzamy na meteo.pl albo sat24.com szczególnie jak trzeba dojechać za miasto i rozstawić się ze sprzętem.

6. Czytamy relacje z obserwacji na forum i próbujemy podążyć śladami doświadczonego obserwatora.

 

 

Problem nie jest błahy, za każdym razem gdy niedostatecznie przygotuję się do obserwacji staję przed dylematem 'co tu dalej robić'.

W najgorszym wypadku wracam do tego co znam i lubię (albo lubię bo znam jak inż Mamoń ;))

 

hope I informed you well - jak mawiali starzy Bułgarzy :)

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.