Skocz do zawartości

Katowice i okolice


mardudus

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

 

jestem z Pszczyny , czasem wyjezdzam w teren z teleskopem lub nawet na jakąś pobliską góre - jak chcesz to mozesz wpasc jak bedzie pogoda to zobaczysz jak to wyglada , mam Newtona 270/1500

 

narazie kiepsko z pogoda - od trzech miesiecy obserwowalem tylko kilka razy :( ciagle ponuro , chmury .... ale kapa :(

 

pozdrawiam

Marcin

GG 348107

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i stało się ! :lol::) mam ładną pogode - czyste niebo po przejściu niżu , teleskop już się chłodzi od godzinki :) będą obserwacje , teleskop trzeba było odkurzyc tak długo nie obserwowałem :? :roll:

 

szkoda że ma być w nocy -15 st C - brrrr.... z drugiej strony to dobrze wróży planetom - seeing może być niezły , ciekawe czy prąd strumieniowy który daje od północy ma jakiś negatywny wpływ na seeing .... :?:

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie mnie również dokoptujcie do grupy obserwatorów ! :D Mieszkam w Sosnowcu i bardzo często wypadam sobie w okolice Będzina lub Chorzowa (planetarium) na obserwacje nieba ( mam tela Newton 15cm śr. lustra i kilka refraktorków 7cm :) Plusem jest to, że krąże na tym terenie duuużym samochodem marki Lublin :wink: Można sporo sprzętu załadować. :)

Mardudus i Pitrek skoro jesteście najbliżej, to "skrzyknijmy" się na jakąś wspólną sesję w okolicy. Co Wy na to ?

Mail do mnie: admiral@inetia.pl

Będzie mi bardzo miło ! :)

Pozdrawiam i zapraszam.

Admiral

 

P.S. Sławek, a dasz radę do nas dojechać (Katowice lub okolice)? Jeśli tak to zapraszam na pokład mojego Lublina ? :)

P.S.2. Marcin M. Ty dalej śmigasz mercem ? Jeśli tak to z Pszczyny jest niedaleko jeśli byś miał ochotę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admirale 8) to ty z Sosnowca :shock: czemu masz podpisane Sopotnia Wielka? to spox astrobrat z mojego miasta :D musimy się kiedyś wszyscy razem wybrać na obserwacje, tylko gdzie :?: wszędzie światła, nigdzie w Polsce nie ma tylu światełek :Cry: moja babićka mieszka koło Bolesławia w wiosce Krzykawa :lol: tam by można, chyba że proponujecie coś lepszego, bo koło babci przeklęta huta kat. daje świetlnym smogiem po niebie (troszkę) :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję, abyśmy popróbowali miejsca jakie kto ma i ocenili gdzie jest najlepiej, albo raczej gdzie jest najmniej źle :wink: bo u nas tylko tak można mówić o obserwacjach :)

Pitrek ma racje, że nasz teren to najcięższy kawałek chleba obserwacyjego w Polsce :? Dowodem czego jest zdjęcie w załączniku jakie zrobiłem parę miesięcy temu na sesji planetarnej pod Będzinem... :|

 

Pitrek - wybacz, że się "ukrywam" pod Sopotnią, ale to dlatego, że jestem z tą miejscowością dość mocno związany :wink: A w sumie to nie wiem czemu tak napisałem :) w końcu przecież zawsze wierni i oddani sosnowieccy huligani :D :wink: Owszem, tu mieszkam i najwięcej przebywam, w tym i obserwuje, lub raczej próbuję obserwować niebo... :?

Ty piszesz o hucie Katowice, a ja koło Będzina na tej górze zawsze mam wspaniały widok na elektrownię Łagisza... :x

Zreszą... sami ocenicie jak będzie okazja.

 

Pozdrawiam

Admiral

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

pewnie że dalej śmigam mercem , bez gwiazdy nie ma jazdy ! :) 8)

 

co do miejsca obserwacyjnego w rejonie katowickim to jest naprawde kiepsko :twisted: jeżeli się zakłada odległość do 10 km od centrum :(

 

tak się złożyło że podczas jesiennych nowi byłem w okolicach ogrodzieńca - zdarzały mi się tam takie noce że poprostu gwiazdy lały się z nieba ! :shock: :shock: :D nie podam teraz ile mag wtedy było , ale porównywalnie z górami przy dobrej widoczności

 

polecam miejscowość Żelazko lub Hutki Kanki - brak latarni - dochodzi droga asfaltowa - bardzo dogodne pola to rozlozenia sie ze sprzetem ( suche , twarde , brak błota - raczej piaszczyste ) i co wazne mozna wybrac miejsce z odslonietym horyzontem lub takie gdzie fragment lasu zasłania jakąś łune , bo napewno łuna od strony sląska będzie

 

jedynym minusem jest odległość od katowic - no ale cos za cos - wg mnie jest to jedne z lepszych miejsc obserwacyjnych blisko katowic

 

nasuwa mi się jeszcze pomysł że przy ew. mgle w dolinach można wybrać górki za Niegowonicami - co prawda prowadzi tam główna droga co moze byc minusem ale i plusem

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co ty !! w walentynki będziesz niebo obserwował ;):P oj , mi by sie oberwało :whip:

 

;)

 

W ten weekend wg ICMu ma byc 100 % zachmurzenia , pozatym ja narazie nie wybieram sie na zloty , bo wiem jak sie obserwuje przy -15 st C - nawet jak obserwuje sie kolo domu i mozna sie co chwile ogrzac to mozna niezle przemarznac , nie wspominajac juz o tym ze okulary lubia zaparowac ( lub sie oszronić :? )

 

pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak pisałem mieszkam w Ciągowicach, a to jest ok 10km od Podzamcza (Ogrodzieńca) w lini prostej. Przeszkadza tylko H.Katowice, gdy otwierają piec. W odległości do 20-30km niestety, ale będzie widoczna łuna. Można jeszcze odwiedzić okolice Mirowa i Bobolic (Szlak Orlich Gniazd). Myślę że tam będzie ok.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobre miejsce ale nie wiem czy nie zadaleko. Z 10 km za siewierzem w kierunku częstochowy jest skręt na Pińczyce. Sa tam z 2 wioski i same pola i lasy. Mieszka tam mój brat. Zawsze można tam pojechaC. Z Sosnowca jest ze 20 km. Dajcie jakieś terminy co wam odpowiadają . Ja moge sie przystosować i moge po kogos podjechac osobówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ! I to jest dobra myśl ! Znam Pińczyce, bo w Siewierzu mam wójka i troche te tereny poznałem. Podejrzewam, że powinno tam być całkiem przyzwoicie w kwestii obserwacji. Jestem za Pińczycami na pierwszą próbę w naszym regionie. Co Wy na to ?

 

Odnośnie terminu to faktycznie Marcin ma nieco racji. W ten weekend walentynki :wink: i zima na razie nie jest zbyt łaskawa :?

Zapowiadają jednak, że około 23 lutego ma przyjść odwilż i iście wiosenna pogoda... 8) No daj Boże. Mnie by to pasowało z racji powrotu z delegacji (bo przez najbliższy tydzień niestety mnie nie będzie :(

 

A więc jak ? Poczekacie jeszcze pare dni, a później fruuuu w Pińczyce :)

 

Pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie !

 

Jak tam nasza lokalna inicjatywa ??? Są jeszcze chętni ??? :)

Przepraszam, że mnie nie było nieco dłużej, ale niestety bez pracy nie ma kołaczy... :? Słowa podzięki, że na mnie zaczekaliście ! :notworthy:

 

Przeglądam właśnie pogodę... mało ciekawie się zapowiada na najbliższe dni. Dużo śniegu poza tym jeszcze zalega. To co ? Ma ktoś jakieś propozycje terminowe ?

Preferujemy weekendy, czy w tygodniu też będziemy coś kombinować ???

 

Czekam na sygnał i jestem już w gotowości :wink:

 

Pozdrawiam wszystkich.

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.