Skocz do zawartości

VdB 7 i VdB 9


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie - porażka. Zabrałem się za ten obiekt patrząc na obrazek referencyjny Davisa i wydawało mi się że jest to obiekt osiągalny za pomocą mojego zestawu.

Okazało się to bardzo trudne a praktycznie to zupełnie bez sensu. Straciłem czas nowiu i 6 nocy zdjęciowych w dobrej miejscówce , a wynik.. no oceńcie sami. Szum,szum i jeszcze raz szum... :D

L:R:G:B- 16h(!): 2h:2h:2h.

finalae.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia apertury Maciek, Davis robił z 12" a Ty tylko z 4", więc wydaje mi się, że i tak wyszło bardzo dobrze (jedynie na obróbkę bym ponarzekał - ale to potem :)! Jak dla mnie to możesz być z siebie dumny, bo jako pierwszy Polak sfotografowałeś ten bardzo ciekawy obiekt zamiast kolejnej m31 albo innej m33 :)

 

Pozdrawiam

 

P.S. Ciekawe jakby to wyszło z mojego, jeszcze mniejszego zestawu - jakby jeszcze pogoda była...

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uch ale trudny obiekt sobie wybrałeś

ale coś widać! :helo:

 

co do osiągalności jakiegoś obiektu przez dany zestaw, to chyba powinieneś porównać nie tylko czasy exp (u niego ponad 9,8h),

ale również światłosiłę (u Davisa to ASA 12 f/3,5) no rzecz jasna kamerę (wydajność, QE)

 

ale: ..robimy to, nie dlatego, że to jest łatwe,

robimy to, bo to jest trudne! :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za pocieszenie :rolleyes:

Liczyłem na to że jednak przy 16 godzinach luminancji będzie lepiej pomimo różnicy apertury i czułości kamery. No ale jest ile jest - 64 ujęcia po 15 minut samej luminancji.

Nad obróbką oczywiście popracuję, to jakaś tam pierwsza przymiarka - w końcu po całym tygodniu do 3 w nocy ( no może za wyjątkiem piątku- tylko do 1 bo burza mi przeszkodziła) to nie mam ochoty za bardzo dłubać.Za gorąco :D

Przy okazji zaliczyłem piękne Perseidy - naliczyłem pod 100 na godzinę 12 sierpnia o 3 nad ranem. Niektóre nawet zarejestrowałem jako śmieci, bo przecież VdB 9 jest niedaleko radiantu.

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wersja obróbki DUŻO lepsza. Jeśli mogę coś zasugerować na przyszłość to nie dysproporcjuj (jest takie słowo? :) ) tak bardzo L i RGB. Suma długości czasu naświetlania w kanałach RGB powinna się co najmniej równać długości naświetlania w L, zwłaszcza jeśli robisz w bin 1x1.

 

P.S. Pokazałeś, że ST2k na wiele jeszcze stać. To dobrze, bo w najbliższym czasie nie zamierzam zmieniać kamery :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest jakaś specjalna metoda. Ja przy obróbce LRGB 80% czasu poświęcam uzyskaniu najlepszej mozliwej luminancji w sensie kontrastu i szumu. Z kolorem jest o tyle łatwiej że wkładając potem RGB jako warstwę koloru w PSie i tak luminancja decyduje o końcowym efekcie i za wyjątkiem odpowiedniej kolorystyki ( balansu kolorów) specjalnie nie walczę z obróbką RGB. NIe sądzę aby ciemne mgławice trzeba obrabiać inaczej niż np. galaktyki. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda obróbka HaRGB.

Pozdrawiam i dziękuje za sympatyczne oceny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.