Skocz do zawartości

SH2-170


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety z kadrem o rozmiarach mojego obiekty, takie jak Mgławica Serce czy Ameryka są poza zasiegiem, a przynajmniej poza szansami na fotkę w jedną noc i bez kombinacji nad mozaiką. Całkiem fajnie jednak wychodzą u mnie obiekty które na wiekszości fotek sa zaledwie malenkim dodatkiem do głównego obiektu. Tak jest z SH2-170, którą wszyscy łapią niejako niechcący przy fotografowaniu kompleksu NGC 7822.

 

SH2-170.jpg

 

Słabe niebo dzisiejszej nocy (cirrus, lekka mgiełka) i podswietlający cały syfek łysy (prawie pełnia) zmusiły mnie do dosyć mocnego odszumiania, przez co fotka nabrała lekko plastikowego wyglądu i słabuje na kontraście.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, bym zapomniał.

 

20x900sek. Ha, Atik 314L, SW ED 120/900 (+14*C, cirrus, Łysy)

 

A kilka słów o samym obiekcie dostępnych jest na astroamator.info: http://www.astroamator.info/component/option,com_datsogallery/Itemid,38/catid,3/func,detail/id,107/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadłem jeszcze raz do tego z nastawieniem wyciągnięcia detalu. Miało być mniej agresywnego odszumiania za to troche więcej skupienia na słabo zarejestrowanym detalu.

 

sh2-170-v4.jpg

 

Kroki obróbki:

 

Maxim - kernel filter -hot pixels

Maxim - algin i stack

Maxim - DDP

CS - kopia warstwy i layer mask

CS - unsharp mask na kopii (radius 3,2 pix, treshold 0, amount 65%)

CS - selektywne wyostrzenie sh2-170

CS - selektywny powrót do pierwotnej maski na jaśniejszych gwiazdach w tle SH2-170

CS - flatten image i despeckle

CS - reduce noise (strenth 5 / preserve 40% / sharpen 20%)

CS - krzywe - minimalnie centrum w dół

CS - levels 0.70 (aby tło zeszło do okolic 10ciu w najciemniejszych rejonach)

 

i koniec bajki... bez sensu...

 

Teraz mi sie gwiazdy zrobiły wielkie, nic dziwnego skoro krzywymi ruszyłem na całości... próba oddzielenia warstwy gwiazd zawsze kończy sie przy mojej słabej ostrości ringami które trzeba by malować ręcznie na moim poziomie wiedzy... chyba w ramach uspokojenia popoluje troche na zmienne :(

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciut powiększyły się gwiazdki. Ale może wystarczyłoby gdzieś tam ciut inaczej poprowadzić krzywą? A jak próbujesz oddzielić gwiazdki od tła?

Ale i tak dwójeczka lepsza w odbiorze.

 

Przy okazji, twój problem z "mozaiką" jest odwrotny do mojego. Mi M31 zajmuje centrum kadru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, a możesz gdzieś wystawić samego stacka z Maxima? Tylko jakby było to możliwe to bez tego kernela, same darki+flat i od razu stack. Przymierzam się do tego obiektu a ty masz sporo materiału i chciałem zobaczyć co mnie czeka..czy rzeczywiście jest to takie ciemne..

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadłem jeszcze raz do tego z nastawieniem wyciągnięcia detalu. Miało być mniej agresywnego odszumiania za to troche więcej skupienia na słabo zarejestrowanym detalu.

 

sh2-170-v4.jpg

 

Kroki obróbki:

 

Maxim - kernel filter -hot pixels

Maxim - algin i stack

Maxim - DDP

CS - kopia warstwy i layer mask

CS - unsharp mask na kopii (radius 3,2 pix, treshold 0, amount 65%)

CS - selektywne wyostrzenie sh2-170

CS - selektywny powrót do pierwotnej maski na jaśniejszych gwiazdach w tle SH2-170

CS - flatten image i despeckle

CS - reduce noise (strenth 5 / preserve 40% / sharpen 20%)

CS - krzywe - minimalnie centrum w dół

CS - levels 0.70 (aby tło zeszło do okolic 10ciu w najciemniejszych rejonach)

 

i koniec bajki... bez sensu...

 

Teraz mi sie gwiazdy zrobiły wielkie, nic dziwnego skoro krzywymi ruszyłem na całości... próba oddzielenia warstwy gwiazd zawsze kończy sie przy mojej słabej ostrości ringami które trzeba by malować ręcznie na moim poziomie wiedzy... chyba w ramach uspokojenia popoluje troche na zmienne :(

 

Pozdrawiam.

 

Dobrze byłoby po każdej czynności maskować gwiazdy :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdyby na koniec - bądź w trakcie obróbki wpleść filtr minimum z FotoChłopa

 

zaznaczasz gwiazdki duże - potem powiększasz zakres zaznaczenia o 2 pixele

a potem filter - other minimum - na 1-2 pixele i jest tak

 

sh2-170-v4.jpg

 

sorki za popsucie twojej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo, JaLe niestety nie lubie obwódek, (bo nie potrafię ich usuwać :( ). Obwódki przy wyciąganiu gwiazd do niezależnej warstwy niestety wyłażą mi zawsze gdy tylko próbuje wycinać gwiazdy w oddzielny layer. Mam generalnie niezbyt dobre FWHM (to tylko SW ED120 i chinski pitumotorek na robofokusie, więc jak mam FWHM 1.8 to sie ciesze jak dziecko, a przeważnie mam ciut ponad 2)

 

Pozdrawiam.

 

PS. w załaczniku czysty stack - linear SD mask - tylko odjęte hoty.

sh2-170-stack.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, ściagnę sobie w domu i zobaczę co z tego materiału uda się wyciagnąć. Tak na oko to ciut za duzo operacji :D .

Ja staram się zebrać tyle materiału i takiej jakości żeby wyglądało to tak: kalibracja Maxim - alignacja PixInsight Core- stack PixInsight - histogram PixInsight ( tu przejscie na TIFF). Po takiej "ścieżce" właściwie powinno być gotowe. Czasem wymaga minimalnego odszumienia ( wykorzystuję gotowe "akcje" Noela Carboni), czasem niewielka korekta krzywych i gotowe. Jak po takiej operacji jest zaszumione albo za niski kontrast- wypalam następne godzinki :D .

Ważne są dwie sprawy: po pierwsze RAZ wyciagać histogram i to dobrym algorytmem ( Maxim się do tego nie nadaje) a po drugie jak najmniej przejść typu fit-tiff-jpeg itp. Zmiana algorytmu kodowania i kompresji powoduje bardzo duże straty jakości i generuje spore szumy.

Uff jaki długi post wyszedł :D

Pozdrawiam

Maciek

 

PS. Możesz jeszcze raz skompresować ten plik? Ten jest uszkodzony...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, hm.. troszku ziarno wyszło :P, ale jest fajnie

Hans masz tyle cierpliwości do zmiennych, że aż dziw bierze, ze do obróbki zdjęć się szybko zniechęcasz... dawaj dalej, wyciskaj ile się da z materiału, bądź Michałem Aniołem i cyzeluj detale :P

Bardzo ciekawy obiekt.

 

trzmam kciuki

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom mojej irytacji można opisać funkcją kwadratową spędzonego nad tym zaszumionym złomem czasu.

Dajcie mi znać proszę czy poniższa wersja jakoś wygląda ( o ile wygląda) na normalnych monitorach

 

sh2-170-v6.jpg

 

Jeżeli nie ma tu poprawy, to znaczy, że

 

a ) nie nalezy focić takich ciemnych kłaków przy łysym siedząc na matrycy z gain 0.3 i nie mając pojecia w co sie klika w sofcie, ;)

b ) aby wieczór sprawiał radość a nie nerwice, to trzeba dać dzieciakowi spuścić sobie manto w jakiegoś FPSa a nie dłubać nad CSem ;) .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał dobry ale jest go za mało do tego obiektu... masełka nie będzie, nie ma cudów.

Moze gdyby w PixInsight pomęczyć lekko tą fotkę... i nie 15 minut a tak ze 2H to jakies kokosy i by wyrosły...

 

Zacny obiekt...

 

sh2-170-stack.jpg

 

 

1. Zmiana na RGB

2. Curvesy

3. Kurwesy :)

4. Pipety w ciemne i jasne partie co by poziomy ogarnąć

5. wydzielenie gwiazd i przerzucenie na nową warstwę - akcja "Select brighter stars" ( takie akcje zakupione tu : http://www.prodigita...ll_Version.html ) - jest to bardzo rozbudowana akcja, nie da sie jej tu opisać, nie mniej Select-Color Range i pipeta na gwiazde a potem Select_Modify- Expand, Smooth i Feather od biedy sie nadaje choć to nie to samo... to nie takie proste...

6. Odszumianie dla jasnych partii i oddzielnie dla ciemnych

7. Mega delikatne wostrzanie selektywne (z maską) detali mgławicy

8. Ultra mega delikatne wostrzenie całości fotki...

8. Merge down dla warstwy z gwiazdami

9. Akcja "Make stars smaller" ( takie akcje zakupione tu : http://www.prodigita...ll_Version.html ) - jest to bardzo rozbudowana akcja, nie da sie jej tu opisać, nie mniej Action-Other-Minimum sie nie nadaje do gwiazd, to nie takie proste...

10. resize do 1100px po szerokości

11. Save for web -> JPG

 

dosłownie 15 minut pracy...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, działałeś PRAWIE dokładnie tak jak ja, z tym że nie upierałem się specjalnie z tym odszumianiem :D . Wyostrzanie natomiast można zrobić jeszcze tak:robimy kopię obrazka, przepuszczamy przez filtr Hipass jakieś 15 pixeli i potem dodajemy jako warstwę overlay i suwaczkiem dobieramy akceptowalną subiektywnie wartość opacity. Potem składamy warstwy i koniec.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej akcji "Select Brighter Stars" to sekwencja czynności prowadząca do samego wybrania gwiazd to:

 

- Duplikat obrazka

- Convert na RGB

- Wybrać wszystko

- Hue/Satruation

- Kurwesy

- Unsharp mask

- Fade

- Hue/Satruation

- Kurwesy

- Unsharp mask

- Fade

- Hue/Satruation

- Kurwesy

- Unsharp mask

- fade

- Gausian blur

- Levels

- Unshasp mask

- Fade

- Gausian Blur

- Fade

- Gausian Blur

- Set Selection

- Copy

- Close

- Make

- Paste

- Set selection

 

Jest to zatem operacja składająca się z ponad 20 czynności a i takl nie prowadzi do wyboru wszystkich gwiazd.... niemniej jest dość skuteczna - wybiera powiedzmy 85% gwiazdek, te najciemniejsze pozostają zignorowane. Wykonywanie tego wszystkiego za każdym razem od początku to jakaś masakra. Ktoś spędził na dobraniu parameterów tej akcji wiele godzin... warto to nabyć.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. "Actions" Noela Carboni - bo to jego kompilacja - są wspaniałym narzędziem ! Po nabraniu pewnej wprawy można pokusić sie nawet o ich modyfikację... udało mi się np. wyselekcjonować samą mgławicę z obrazka Ha co powoduje że przy dodawaniu Ha do RGB nie trzeba walczyć o wycięcie gwiazdek " zaczerwieniających" - po prostu ich tam nie ma!

Pozdr.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.