Skocz do zawartości

Teleskop balkonowo-latający


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Chciałbym kupić teleskop, który będzie mi służył w dwóch celach – jako balkonowy „all-around’er” a jako druga cecha – teleskop podróżniczy. Zakładam, że teleskop (tuba) musi się mieścić do bagażu podręcznego w samolocie, czyli 55x40x20cm. Montaż ze statywem w walizce.

 

O ile teleskop na balkon to wiem jak wybrać, to mam niewielkie doświadczenie z małymi przenośnymi travelerkami zdatnymi do transportu samolotem. Mojego Maka 102 na EQ2 (z przeciwwagami) nigdy tak na serio nie traktowałem jako prawdziwego travelerka. Poza tym ten teleskop jest za słaby na DS, żeby mi się chciało go zabierać na wyjazdy.

 

Zastanawiam się nad kupnem takich sprzętów:

 

Refraktory:

 

102/500 na AZ3 – zalety – cena, lekki teleskop i lekki montaż(tuba ok 2,5kg). Wady – nie za duża apertura, może być niedosyt.

 

120/600 na AZ4 – zalety – apertura, stabilny montaż. Wady – cena pawie 2x w stosunku do 102mm, ciężar, graniczne jak na travelerka rozmiary i waga (49cm (bez odrośnika) x 15cm i prawie 4kg wagi).

 

Schmidt-Cassegrain

 

125/1250 – fajny sprzęt, ale nie ma skąd go wziąć w rozsądnej cenie – nie widziałem w sprzedaży samych OTA. (tuba ~3kg)

 

150/1500 – to podobnie jak w przypadku większego refraktora graniczny rozmiar (40x18cm i ok ~4-4,5kg). Zaletą tego grubaska jest cena – za oceanem ~400$ (bez montażu), czyli tyle co refraktor 120mm u nas.

 

Jeśli chodzi o efektywną aperturę to S-C 125mm powinien być porównywalny z refraktorem 102mm, a S-C 150mm z refraktorem 120mm.

 

S-C są fajne, bo zwarte i da się w nich oglądać układ słoneczny. Z drugiej strony trzeba je wychładzać i mają stosunkowo małe pole widzenia więc nie wiem czy tego typu sprzęt tak naprawdę nadaję się na travelera. Z drugiej strony na balkonie gdzie można oglądać głównie US refraktory będą cieniutkie w tym zadaniu.

 

Mam też wątpliwości, bo większy refraktor i S.C. mimo, że teoretycznie zmieszczą się do bagażu podręcznego czy będą w praktyce w miarę poręcznym sprzętem, którego zabieranie w podróż nie skończy się mordęgą i frustracją co w praktyce zniechęci do ich zabierania w podróż. Z drugiej strony mniejszych sprzętów też może się przestać chcieć zabierać, bo ‘mało w nich widać’. Także jestem w kropce a nawet i w kresce… Jeśli ktoś ma doświadczenie w używaniu tego typu sprzętu to chętnie wysłucham rad i uwag.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takiego 102/500, używam z montażem AZ-3. Jest to fajny, mały refraktor, ale pod ciemnym niebem pozwala obserwować naprawdę wiele obiektów. Najlepiej wyglądają w nim gromady otwarte i mgławice. Całkiem nieźle większe i jaśniejsze galaktyki (zaliczyłem nim M31 z towarzyszkami, M51, M101, M63, M81, M82, M33, triplet Lwa, jakieś w Pannie i jeszcze parę). Najgorzej planety, ze względu na aberrację chromatyczną i praktycznie ograniczenie powiększenia do 100-120X (powyżej się da, ale nie ma to większego sensu). Ciemne niebo jest potrzebne, dopiero tam pokazuje pazurki

 

120/600 jest sporo większy i trudno powiedzieć że jest "poręczny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120/600 jest sporo większy i trudno powiedzieć że jest "poręczny"

rzeczywiście to całkiem spory teleskop ale ma już spore możliwości przy obserwacjach DSO

tak "na oko" zbliżone do Newtona 150 mm

do planet raczej się nie nadaje choć pasy na Jowiszu pokazał ... ale "upiększone" chromatyzmem

myślę, że lekki tuning pozwoliłby poprawić jego poręczność

 

SCT 5" chyba znasz B)

zrobić mu nową warstwę odbijającą, dokupić porządną kątówkę i na DS-y można ruszać nawet na lekkim montażu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.