Skocz do zawartości

NGC6888


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Kalafiorek był już serwowany na kilka sposobów. Oto moja kuchnia.

 

C8N - garnek

2KXM - płyta grzewcza

5h gotowania

2h kolorowych przypraw

 

NGC 6888 – mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Została odkryta 15 września 1792 roku przez Williama Herschela. Mgławica ta znajduje się w odległości około 4700 lat świetlnych od Ziemi.

 

Mgławica NGC 6888 została uformowana przez znajdującą się w jej wnętrzu gwiazdę Wolfa-Rayeta WR 136. Gwiazda ta powstała jako nadzwyczaj jasny i gorący nadolbrzym typu O około 4,5 miliona lat temu. Mgławica zaczęła powstawać około 250 tysięcy lat temu, kiedy masywna gwiazda centralna wyewoluowała z fazy czerwonego karła w gwiazdę Wolfa-Rayeta. Proces ten doprowadził do zrzucania zewnętrznej powłoki przez silny wiatr gwiazdowy w tempie wyrzucania ilości materii równej masie Słońca w ciągu każdych 10 tysięcy lat [wikipedia]

 

 

Na chrupko lekko przypieczony w curry.

 

Większa rozdzielczość ngc6888 astromarcin.pl

 

n6888_2010_800.jpg

 

 

Wersja saute.

 

Większa rozdzielczość ngc6888 H-alpha astromarcin.pl

 

ngc6888h_2010_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie zamierzałem się zabrać za tego pączusia :) Mam dobry materiał Ha z zeszłego roku, prawie 6 godzin no ale w tej sytuacji:) Brawo Marcin, brakuje tylko takich zielonych kłaczków no ale to nie tym sprzętem chyba... nie wiem czy nie trzeba w narrow tego zrobić. Udało sie to w zeszłym roku Sadowi ale aperturą duzo wieksza . Naprawde dobra fotka!

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj Ha nawet ( właściwie to kolor tam kiepsko wychodzi). To zawsze coś na rodzimym podwórku co można użyć jako punkt odniesienia dla posiadaczy podobnego setupu :)

Co do zielonych kłaczków to i owszem należy uderzać w narrowband a tego obecnie nie mam w książce kucharskiej

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe zdjęcie, jak zresztą wszystkie twoje. Pozwól że ośmielę się zadać tobie jedno małe pytanie. Otóż chodzi mi o te perfekcyjnie wyrobione, małe punktowe gwiazdki. Kalafior leży przecież w samym gąszczu pola gwiezdnego, wydobycie go z tego tła musiało wyciągnąć także i gwiazdy. Tymczasem gwiazd jak na lekarstwo, tzn są, ale w formie przysłowiowych szpilek. I tu pytanie - czy taki wygląd gwiazd zależy od pewnych zabiegów podczas obróbki , czy też jest naturalną konsekwencją samego procesu fotografowania - podejrzewam że przy silnym wykorzystaniu H-alfa - w tym swietnej optyki, montażu itd... Innymi słowy : JAK TY TO ROBISZ???

 

Wiem, wiem , czytałem posty w temacie słonecznikowym i absolutnie nie oczekuję zdradzania jakiś konkretnych tajników twojego warsztatu, ale może jakaś drobna wskazówka, np w stylu: "Canonem tego nie uzyskasz, kupuj Takahashi i Sbiga, a wtedy sam zobaczysz", czy: "owszem, ćwicz dalej obróbkę, a tez kiedyś dojdziesz do takich efektów".

 

Mam nadzieję że nie przesadziłem ze śmiałością mojej prośby ;) . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jakim sprzętem robisz takie foty ?

 

Celestron C8N ( newton)

Sbig ST-2000XM

 

 

Wspaniałe zdjęcie, jak zresztą wszystkie twoje. Pozwól że ośmielę się zadać tobie jedno małe pytanie. Otóż chodzi mi o te perfekcyjnie wyrobione, małe punktowe gwiazdki. Kalafior leży przecież w samym gąszczu pola gwiezdnego, wydobycie go z tego tła musiało wyciągnąć także i gwiazdy. Tymczasem gwiazd jak na lekarstwo, tzn są, ale w formie przysłowiowych szpilek. I tu pytanie - czy taki wygląd gwiazd zależy od pewnych zabiegów podczas obróbki , czy też jest naturalną konsekwencją samego procesu fotografowania - podejrzewam że przy silnym wykorzystaniu H-alfa - w tym swietnej optyki, montażu itd... Innymi słowy : JAK TY TO ROBISZ???

 

Wiem, wiem , czytałem posty w temacie słonecznikowym i absolutnie nie oczekuję zdradzania jakiś konkretnych tajników twojego warsztatu, ale może jakaś drobna wskazówka, np w stylu: "Canonem tego nie uzyskasz, kupuj Takahashi i Sbiga, a wtedy sam zobaczysz", czy: "owszem, ćwicz dalej obróbkę, a tez kiedyś dojdziesz do takich efektów".

 

Mam nadzieję że nie przesadziłem ze śmiałością mojej prośby ;) . Pozdrawiam .

 

Zdjecie kolorowe zostało zrobione w technice HaRHaRGB czy za luminancje posłużył mi właściwie tylko sygnał Ha.

Przy fotografowaniu przez filtry wąskopasmowe gwiazdki są "naturalnie" małe, a słabe nawet powiedzmy punktowe. Dodatkowo cała masa mniejszych gwiazdek najnormalniej się nie łapie.

Nie potrzeba specjalnych zabiegów aby zmniejszać wszystkie gwiazdki lub je wycinać. Przy dobrym prowadzeniu i ostrości to ma prawo tak właśnie wyjść.

 

Nie ma szans z Canonem z mojego punktu widzenia. To matryca kolorowa. Aby gwiazdki były małe i drobne należałoby włożyć bardzo dużo pracy nie mówiąc na wstępie o znajomości takich technik.

Canonem czy kolorową CCD można zbierać i sygnał Ha ale nie będzie on aż tak dobry jak z mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, dziękuję za informacje. Już myślałem, że znalazłem klucz do niesamowitych zdjęć nieba (żartuje oczywiście), ale ten montaż mnie "rozłożył". Widzę, że czeka mnie jeszcze długa, bardzo długa droga. Potwierdza się informacja, że montaż, to w astrofoto rzecz najważniejsza...Btw, z jakim montażem, w wersji bardziej przystępnej, można startować przy takiej "optyce" ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że inni też się pocą co zrobić lepiej w materiale HaRGB ( albo lepiej w HaRHaRGB :) ) w Cesencie i podobnych.

Zbieg okoliczności: ja też nie mogłem jeszcze zostawić materiału w ten weekend. Niestety tak jak już wielu z nas mówiło przy rożnych okazjach ma się po prostu dość tej zabawy po wielu wielu godzinach gapienia się w monitor i odróżniania kolejnych wersji czerwieni.

Docelowo chciałem uzyskać więcej koloru na słabszych gwiazdkach. W tym kierunku poszły moje działania.

 

Druga wersja wygląda więc tak, ale czy lepiej w stosunku do pierwszej to nie wiem. Brakuje mi dystansu już do tego materiału więc licze na krytykę z waszej strony.

 

Po kliknięciu w obrazek większa rozdzielczość

 

ngc6888_2010_800v2.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś krytyki - będziesz ją miał :g:.

Otóż ... w twoim zdjęciu podoba mi się wszystko, z wyjątkiem pewnej drobnej rzeczy , mianowicie ciemnego "halo" wokół dużych gwiazd. Widać je zwłaszcza na tle tej pięknie wyrobionej, zwalającej z nóg mgławicy. Wygląda to tak , jakbyś w trakcie obróbki w końcowym etapie przywracał tym gwiazdom prawidłowy rozmiar , kształt, kolor (?), odmaskowując je z jakiejś wcześniejszej, ciemniejszej warstwy . W poprzednich wersjach ten efekt nie jest aż tak widoczny , aczkolwiek także wystepuje.

To tyle :D, mam świadomość , że właśnie wzniosłem sie na wyżyny czepialstwa.

Reszta jest dla mnie niedoścignionym ideałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.