Skocz do zawartości

Uran blisko Jowisza


Marek B.

Rekomendowane odpowiedzi

Przypominam, że obecnie Uran znajduje się bardzo blisko Jowisza, a zatem nie ma żadnych problemów z jego lokalizacją...wczoraj sam oglądałem obie planety przez Kronosa 26x70. Uran znajdował się nad Jowiszem, w odległości ok. 1* /na godzinie 13-tej/. 18 września Uran ustawi się dokładnie nad Jowiszem, w odległości 48'. Później obie planety zaczną się stopniowo oddalać od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, one już dłuższy czas oddalają się od siebie... Jeśli - jak piszesz - 18 września Uran będzie dokładnie nad Jowiszem, to znaczyłoby, że Jowisz obecnie wykonuje pozorny ruch wsteczny...

Też sobie pooglądałem, w mniejszej i większej lornetce...

 

:)

 

Uran też się więc "cofa", tylko kątowo wolniej; tak to jest teraz?

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś człowiek sobie coś uzmysłowił :) - dwie koniunkcje, bliskie zbliżenia: pierwsza, gdy Jowisz dogania Uran, druga gdy wykonuje pozorny ruch wsteczny...

 

http://www.**********.pl/index.php?post=1013

 

:)

 

Link nie wskakuje / jest to portal a-stro-vi-sion :D ; sylabizuję, bo cała nazwa też nie wskakuje / - więc z niego: pierwsza koniunkcja w tym roku była 8 czerwca o godz.11:26, a odległość między nimi 26'13 sek.; widzialność w Polsce tegoż dnia oczywiście przed wschodem Słońca nisko nad horyzontem a ok. 03:00 odległość między nimi 26'26"

 

W/g tego źródła druga koniunkcja, właśnie się zbliżająca - to właśnie 19 września a potem 21 stycznia 2011

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę drążę temat, bo zastanowiła mnie ta trzecia koniunkcja w styczniu 2011, podana przez ten toruński portal astronomiczny : http://www.**********.pl/ ...

 

Więc rekapitulacja sezonu 2010/2011 na Jowisza i Urana:

 

- pierwsza koniunkcja, gdy Jowisz dogania Uran / czerwiec 2010 /

- druga koniunkcja przy ruchu wstecznym Jowisza w kierunku Uranu / wrzesień 2010 /

 

ale Jowisz w tym pozornym ruchu wstecznym posunie się jeszcze dalej w prawo, aż dojdzie do punktu zwrotnego, skąd w drodze powrotnej znów znajdzie się w koniunkcji z Uranem - i to będzie w styczniu 2011.

Czy dobrze rozumuję ? Niezależnie od odpowiedzi :) będę sobie od czasu do czasu podglądał tych aktorów spektaklu i konfrontował z CdC...

 

A całe to zamieszanie przez obrót Ziemi wokół Słońca i te pozorne ruchy... Nie miał lekko Kopernik i poprzednicy...epicykle itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc rekapitulacja sezonu 2010/2011 na Jowisza i Urana:

- pierwsza koniunkcja, gdy Jowisz dogania Uran / czerwiec 2010 /

- druga koniunkcja przy ruchu wstecznym Jowisza w kierunku Uranu / wrzesień 2010 /

ale Jowisz w tym pozornym ruchu wstecznym posunie się jeszcze dalej w prawo, aż dojdzie do punktu zwrotnego, skąd w drodze powrotnej znów znajdzie się w koniunkcji z Uranem - i to będzie w styczniu 2011.

W SkyMap Pro mozesz wygenerowac droge planet na tle gwiazd w zadeklarowanym interwale czasowym.

Swoja droga, nie ukrywam, ze news Koniunkcja Jowisza z Uranem inspirowany byl tym watkiem ;-) Dziekuje za przypomnienie o zjawisku.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku, bo zapomniałem, muszę wycofać się z zdania: "No, one już dłuższy czas oddalają się od siebie..."

Koniunkcje w tym sezonie obserwacyjnym są trzy, ale opozycja Jowisza / i Urana / - jedna. Więc koniunkcja nie jest tożsama z opozycją...

A w podręcznym stołowym czeskim kalendarzu astro wyczytałem, że 20 września o godz.22:19 Uran będzie najbliżej Ziemi/19,0882 AU/ a z kolei Jowisz o 23:22 /3,9539 AU /

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uran jest obecnie świetnie widoczny nawet przez niewielkie lornetki, pomimo pełni. Jest teraz na godz. 11. Kto jeszcze nie widział, niech próbuje, bo później będzie trudniej go odnaleźć.

He na 11 a u mnie w telepie i w szukaczu miałem wrażenie że na 5 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed północą przy niezłym powietrzu rozłożyłem Miyauchi 77 mm z okularami 40x, by popatrzeć na Urana i Jowisza. Wszystkie galileuszowe księżyce z lewej, wschodniej strony Jowisza ułożone w zakrzywiony "paluch" celowały na Urana. Później ten najbliższy tarczy znikł, zaczął się tranzyt Io, nie do zobaczenia dla mnie. Jednak pas widać było całkiem nieźle. Zaś Uran widoczny w postaci minimalnej, ale jednak tarczki, miał delikatny kolor zielononiebieski. Bardzo to była piękna noc, ciepła i księżycowa, ale owocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mnie udało się wczoraj zaobserwować za pomocą Synty 8" z "hipkiem" 21mm (~57x) obie planety jednocześnie. Nie był to może niebywale piękny obrazek, bo planety były na brzegu pola widzenia, ale dało się zobaczyć kulistość Urana oraz to o czym wspomniał Janko, czyli tranzyt Io. Chwilami czarna kropeczka była widoczna doskonale przy tym jakby nie było niedużym powiększeniu a smaku dodawał jeszcze tranzyt WCP. Czteropak normalnie.

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Seeing był typu "dziwnego". Obraz ostry nawet przy bardzo dużych powiększeniach, ale o słabym kontraście spowodowanym przez znajdującą się na niebie delikatną "cirrusową watę" rozświetloną przez blisko znajdujący się Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zaś człowiek sobie coś uzmysłowił :) - dwie koniunkcje, bliskie zbliżenia: pierwsza, gdy Jowisz dogania Uran, druga gdy wykonuje pozorny ruch wsteczny...

 

http://www.**********.pl/index.php?post=1013

 

:)

 

Link nie wskakuje / jest to portal a-stro-vi-sion :D ; sylabizuję, bo cała nazwa też nie wskakuje / - więc z niego: pierwsza koniunkcja w tym roku była 8 czerwca o godz.11:26, a odległość między nimi 26'13 sek.; widzialność w Polsce tegoż dnia oczywiście przed wschodem Słońca nisko nad horyzontem a ok. 03:00 odległość między nimi 26'26"

 

W/g tego źródła druga koniunkcja, właśnie się zbliżająca - to właśnie 19 września a potem 21 stycznia 2011

 

 

Linki nie działają, ponieważ (z bliżej nie znanych mi przyczyn) została naniesiona cenzura przez administrację forum na portal A-s-t-r-o-v-i-s-i-o-n. Mam nadzieje, że na www.astropokazy.pl i www.tzma2010.pl cenzury już nie ma. Chyba nie tak powinno się "zwalczać" konkurencję. Astronomia powinna nas łączyć, a nie dzielić. Pozdrawiam

Edytowane przez Mathef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.