Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie montażu widłowego (LX200 14")


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Obrazki przedstawiają zmianę położenia gwiazdy na zdjęciu.

Widać że co jakiś czas gwiazda skacze, ale najdziwniejsze jest to że wraca do poprzedniego polożenia.

Ma ktoś pomysł co to może być?

Brak autoguidingu, zwykłe prowadzenie + słabe ustawienie na polarną.

Montaż posiada klin paralaktyczny.

oś X:

b_dx.png

 

oś Y:

 

b_dy.png

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba zgadywania - problem mechaniczny, czyli w pewnym położeniu występuje opór który zakłóca ruch, ale jest pokonywany przez narastający moment na napędzie i skokowo wraca na właściwe położenie.

 

Jak duży jest skok (nie wiem co to jest px/s - pixele na sekundę? Chyba to powinna być liczba>1 co najmniej, a nie ułamkowa)?

 

Wykres jest z guiderem? Jeśli tak, to może zrób bez i sprawdź czy to też się pojawi. W ten sposób by się okazało czy to guider czy montaż.

 

A w ogóle to była jednorazowa akcja czy sie powtarza? Jak jednorazowa, to bym się nie przejmował. Jak się powtarza, to zmierz co ile czasu i czy regularnie. Jak regularnie, to szybko znajdzie się winny - wystarczy sprawdzić co w tym czasie okresowo dzieje się w montażu (np. pełen obrót jakiegoś koła zębatego).

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duży jest skok (nie wiem co to jest px/s - pixele na sekundę? Chyba to powinna być liczba>1 co najmniej, a nie ułamkowa)?

 

tak jak na wykresie okolo 300 - 400 pixeli.

 

Wykres jest z guiderem? Jeśli tak, to może zrób bez i sprawdź czy to też się pojawi. W ten sposób by się okazało czy to guider czy montaż.

 

Pare minut przed Twoim postem edytowalem swój bo przypomnialem sobie ze powinienem o tym napisac - montaz jest bez wsparcia guidera.

 

A w ogóle to była jednorazowa akcja czy sie powtarza? Jak jednorazowa, to bym się nie przejmował. Jak się powtarza, to zmierz co ile czasu i czy regularnie. Jak regularnie, to szybko znajdzie się winny - wystarczy sprawdzić co w tym czasie okresowo dzieje się w montażu (np. pełen obrót jakiegoś koła zębatego).

 

Ogolnie montaz lubi nie trafiac dokladnie kiedy musi zrobic dosc duzy ruch, a wykresy sa wynikiem dociekania co sie dzieje, mozna przyjac ze sytuacja sie powtarza.

 

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz sprawdź czy to jest regularne. Czym robisz te wykresy? Da się tym zrobić wykres przez dłuższy czas i sprawdzić czy to się powtarza i czy regularnie? A może tylko w jednym specyficznym miejscu?

Do takich analiz można użyć np PecPrep. Przykład użycia tu: http://forum.astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/page__p__376674#entry376674

Albo - jeszcze lepiej - PemPro. Przykład użycia tu: http://forum.astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/page__view__findpost__p__396355

 

300...400 pixeli to strasznie dużo! Tak jakby na kole w przekładni jeden ząb się ułamał albo coś podobnego...

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz sprawdź czy to jest regularne. Czym robisz te wykresy?

 

Postaram się przy następnej pogodnej nocy zrobić jak najwiekszą partie zdjęć. Wykresy robione są za pomoca skryptu ktory najpierw wykonuje redukcje oraz wyszukuje najjasniejsza gwiazde i okresla jej polozenie na zdjeciu za pomoca IRAF-a a nastepnie wymalowuje wykresy przy pomocy bibiloteki matplotlib:)

Poczytam o programach ktore zaproponowales i mam nadzieje uda mi się wykonać pomiary za ich pomocą.

 

300...400 pixeli to strasznie dużo! Tak jakby na kole w przekładni jeden ząb się ułamał albo coś podobnego...

 

To jest największa obawa, tyle że odrzuciłem ją ze względu na powrót gwiazdy w poprzednie położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się przy następnej pogodnej nocy zrobić jak najwiekszą partie zdjęć. ...

Postaraj sie jeszcze ustawic kamere tak, aby osie obrotu montazu byly zgodne z osiami matrycy. Innymi slowy, zeby przy wylaczonym montzu obraz gwiazdy na matrycy poruszal sie pionowo lub poziomo.

 

Moze po prostu masz jakies pojawiajace sie "losowo" hot pixele, albo akurat walnelo Ci promieniowaniem kosmicznym i to bylo jasniejsze od analizowanej gwiazdy. W blad trackingu na poziomie kilkuset pixeli po prostu nie chce mi sie wierzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, autostar chyba zakończył swój żywot.

Przestał reagować, właczenie zasilania teleskopu powoduje jedynie że pilot jest podświetlony.

Nie można połczączyć się z teleskopem też przy pomocy PC - wywala komunikat "Read Timeout! Communications Terminated".

 

Miał ktoś kiedyś podobny przypadek? Da się jakoś ratować pilota czy może problem leży gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że bez pilota nie masz szans na "odpalenie" LX'a (potwierdza to również ten wątek).

 

Spróbuj jednak powalczyć z Autostarem. Po włączeniu montażu (z podpiętym Autostarem) wciśnij trzy razy klawisz "9". Jeśli na wyświetlaczu zobaczysz napis "Flash Load Ready" to znak, że jest dobrze. Jeśli nie, pozostaje serwis lub wymiana pilota.

 

W przypadku, gdy pilot potwierdzi gotowość do ładowania firmware, musisz uzbroić się w kabel 507 (podobno jest to kabel identyczny, jak 505 ale pewności nie mam) oraz komputer z programem Meade do upgrade'u Autostara. Załadowanie najnowszego firmware powinno przywrócić Twój Autostar do życia.

 

Informacje o najnowszych wersjach firmware znajdziesz na stronach Meade, tam też możesz pobrać program AutostarUpdate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że bez pilota nie masz szans na "odpalenie" LX'a (potwierdza to również ten wątek).

 

Właśnie mi chodzi o te słowa "obawiam się", potrzebuje mieć pewność na 100 %.

Ale dzieki za podpowiedzi będe walczył i mam nadzieje że to tylko pilot, któremu można dać drugie życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi chodzi o te słowa "obawiam się", potrzebuje mieć pewność na 100 %.

Ale dzieki za podpowiedzi będe walczył i mam nadzieje że to tylko pilot, któremu można dać drugie życie.

 

Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić? Może ktoś chociaż zna kogoś kto ma taki montaż i można by się go poradzić w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest w stanie tego sprawdzić? Może ktoś chociaż zna kogoś kto ma taki montaż i można by się go poradzić w tej sprawie?

Wpisz w forumową wyszukiwarkę taką frazę: LX200 ale nie dla "forum" tylko dla "użytkownicy" i zobaczysz kto wpisał w swój profil LX200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się wyjaśniła, po zaglądnięciu do wnetrza montażu ukazała się niedopięta kostka, wszystko działa.

 

Może komuś też przyda się informacja że w teleskopie LX200 GPS z pilotem Autostar II wszystko siedzi w środku, pilot jest tylko wyświetlaczem i da się bez niego uruchomić montaż.

 

Teraz czekam na pogode i walcze z błędami prowadzenia.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.