Skocz do zawartości

NGC891 - testując tracking


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza noc z gwiazdami od powrotu z Jodłowa, więc trzeba cały szpej spowrotem doprowadzić do życia w obserwatorium. Kabelkologia, kalibracja, ustawianie polarnej, wyważanie, troche regulacji po kilku setkach kilometrów w bagażniku. Standardowa lista nudnych czynności. Czasem przy całej tej krzątaninie można pokusić się o strzał w fajny obiekt, na luzie, robiąc na przykład test trackingu. :)

 

NGC891.jpg

 

Lubie tą galaktyke. I w wizualu i przy foceniu :)

 

To tylko 5 klatek w luminacji po 300 sekund. Co ciekawe, jest to lubiany obiekt nie tylko przez amatorów. Więcej o badaniach prowadzonych na tej spiralce ułozonej do nas krawędzią można poczytać na astroamatorze pod tym linkiem :

http://www.astroamator.info/component/option,com_datsogallery/Itemid,38/catid,3/func,detail/id,109/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak ostro jak zwykle...

 

Nie do końca rozumiem co jest nie tak. Ostrość w trakcie ustawiania oscyluje w okolicach 1.6 - 1.7 FWHM. Tak czy siak, robofokus czeka na adapter i powalcze dalej. Jesli to nie kwestia samego systemu fokusowania, to mam problem. Mam nadzieję, że nie jest to "cecha" ED120, bo nie bardzo mnie stać na APO o zbliżonych parametrach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie tą galaktyke. I w wizualu i przy foceniu :)

Tak to ładna galaktyka, ale nieco rozczarowuje w wizualu. Mieliśmy ją w 8" i 12". W 8" to jedynie muśnięcie światła, bez śladu pasa centralnego, a w 12" pas pyłowy ledwo majaczy. Chciałoby się więcej :) Miałeś okazję oglądać ją w czymś ponad 12"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj ręcznie ustawić ostrość, tzn. nie polegając na wskazaniach FWHM..

 

Nie ustawie ręcznie lepiej.Ustawianie manualne (pseudo maunalne, bo i tak mam pełną kontrolę nad prędkością silnika na laptopie i teoretycznie moge go co do kroku ustawić), a zdaniem się na automat, daje bardzo zbliżony wynik. Tyle, ze to co mi zajmuje kilkanascie minut, automatowi zajmuje kilkanascie sekund.

 

Swoją drogą, nie bardzo widze lepszą metode określania ostrości niż wskaźnik FWHM. Coś mi umyka?

 

Tak to ładna galaktyka, ale nieco rozczarowuje w wizualu. Mieliśmy ją w 8" i 12". W 8" to jedynie muśnięcie światła, bez śladu pasa centralnego, a w 12" pas pyłowy ledwo majaczy. Chciałoby się więcej :) Miałeś okazję oglądać ją w czymś ponad 12"?

 

Niestety nie :( Z krowy (270mm) na moim podwórku w dobre noce pas pyłowy bywa na granicy percepcji. Tu chyba bardziej perfekcyjne niebo by pomogło niż większa apertura... Choć faktycznie, warto by na jakiejś półmetrówce się zaczaić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że faktycznie jest to problem ostrości. ALe cos musisz mieć nie tak, bo ja nawet mając FWHM ok. 2 przy ustawianiu mam lepsza ostrość. Wprawdzie Qubanos zawsze twierdzi że może byc lepiej, ale ja sie juz pogodziłem że z mojego zestawu ( FSQ i ST 2K) lepiej sie nie da.

Na Ha udaje mi sie zejść poniżej 1, na L,R,G-1,2-1,5 a na B 1,5 do 2.

Na mój gust to musisz popracowac nad krzywa ostrrzenia- w moim przypadku ( Robofokus) gdzies tak dopiero 30 krzywa była dobra:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wg mnie kwestia dziwnego spota generowanego przez ten obiektyw. Są dwie możliwości, albo jest jakiś problem w korelacji soczewek między sobą, albo wręcz całej kolimacji. Być może, ten "typ" tak ma, ale jeżeli sytuacja jest taka, że na jednej klatce FWHM jest 1,5, a po całej obróbce mamy naleśnik, to po prostu - mamy słabe halo dookoła gwiazd, które wyciągnięte zostaje w obróbce. Po prostu spot jest znacznie większy niż jego peak, który pokazuje FWHM. Gwiazda ma znacznie szerszą charakterystykę i niestety, wygląda mi to na jakąś pochodną aberracji sferycznej, co też może być wynikiem niedokładnej krzywizny soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że miałem okazję nie raz ustawiać ostrość w refraktorze Hansa i przyznaję, że zachowuję się dosyć dziwnie. Stąd moja teza.

 

Jeszcze link dla osób, które nie bardzo kojarzą temat aberracji sferycznej:

http://www.telescope-optics.net/spherical1.htm

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.