Skocz do zawartości

Nasza Galaktyka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio tak myślałem ile by zajęło sondzie dotarcie ponad płaszczyznę dysku naszej Galaktyki. Gdyby tak użyć najnowszych technologii i wysłać sondę pionowo, ponad Drogę Mleczną. Za ile lat zobaczylibyśmy przybliżony kształt naszej Galaktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliżony kształt znamy już dzisiaj - na pewno jest to galaktyka spiralna z poprzeczką prawdopodobnie 4-ramienna. Co do zaobserwowania Galaktyki z "zewnątrz" to kilka faktów. Sonda Voyager-1 jest w odległości 100A.U. wystartowała w 1977r jeden rok świetlny to ok 65 000 A.U więc sonda Voyager znajdzie się tam za 21 000 lat. Gdyby użyć jakichś cudów techniki, napędów niekoniecznie jeszcze opracowanych i rozpędzić sondę do 3000 km/s odległość 1y.l. pokona w ciągu 100 lat a pasowałoby wynieść ją przynajmniej na "wysokość" 500-1000y.l. nad płaszczyznę dysku. Chyba znacznie łatwiej i szybciej będzie po prostu poczekać aż opracujemy technologię warp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, mamy jakiś kontakt z Voyagerem? Żeby nasz Układ Słoneczny sfotografował z daleko albo coś innego?

Mamy. A i takie zdjęcie już wykonał ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Family_portrait_%28Voyager_1%29.png )

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie link nie działa ale myślę że chciałeś wysłać zdjęcie "portretu rodzinnego Układu Słonecznego". A tak właściwie to skąd wiadomo ile ramion ma nasza galaktyka i że posiada poprzeczkę? Szuka male nie mogę znaleźć konkretów. :Boink: Nie da się w sumie rozróżnić ramion galaktyki skoro jesteśmy w jej wnętrzu.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym bądź razie można by wysłać jakąś sondę, możemy nie opracować takich technologii i dalej nic nie wiedzieć. A można zobaczyć naszą galaktykę odbitą w jakiejś soczewce grawitacyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można zobaczyć naszą galaktykę odbitą w jakiejś soczewce grawitacyjnej?

Soczewki grawitacyjne (jak sama nazwa wskazuje) nie odbijają obrazu, tylko zakrzywiają tor promieni świetlnych. Aby zakrzywić promienie świetlne o 180 stopni, potrzebna byłoby skupisko masy o ogromnej gęstości - czarna dziura. Aby skupić odpowiednio dużą ilość światła, byśmy mogli zarejestrować jakiś obraz naszej galaktyki, musiałaby mieć ona ogromne rozmiary. Duże czarne dziury występują jednak tylko w jądrach galaktyk, gdzie są kompletnie przesłonięte gazem i pyłem. Nie ma wobec tego większych szans na przeprowadzenie takich obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba zadałeś złe pytanie :)

 

mag określa jasność sumaryczną z całej powierzchni obiektu więc dla drogi mlecznej wyjdzie całkiem sporo (sam jestem ciekaw ile!). ale liczba którą otrzymamy nie będzie zbyt przydatna.

(dodatkowa komplikacja to że z powierzchni ziemi nie widzimy całego obiektu na raz tylko najwyżej pół).

 

dla widoczności obiektów rozciągłych większe znaczenie mają inne parametry, zwłaszcza jasność tła i jasność powierzchniowa. dla drogi mlecznej jest ona około 22 mag/sek2. i to znowu nie jest liczba którą intuicyjnie rozumiemy.

 

można też zapytać jaka musi być widoczność graniczna żeby było widać drogę mleczną - i wyjdzie pewnie około 5 (zależnie jeszcze od warunków i na które miejsce drogi mlecznej patrzymy), ale to z kolei nie oznacza że droga mleczna ma jasność mag 5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow mam pytanie i prośbę. Jakis czas temu zainteresowałem się pewną kwestią Ile ludzkość zna galaktyk a więc zaczołem poszukiwania. Znalazłem jedynie parę katalogów min. katalog gromad abella i katalog pgc z treści wynikało że są najobszerniejsze. Chciałem się zapytać czy zna ktoś może miejsce skąd można by było pobrać te katalogi w formie pdf lub innej. Ps luc znacie może jeszcze inne aktualniejsze. Czytałem że Katalog głównych galaktyk pgc ma już ich ponad milion ale nigdzie nie ma ich spisanych. Prosze o pomoc i z góry dziękuje damian661

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow mam pytanie i prośbę. Jakis czas temu zainteresowałem się pewną kwestią Ile ludzkość zna galaktyk a więc zaczołem poszukiwania. Znalazłem jedynie parę katalogów min. katalog gromad abella i katalog pgc z treści wynikało że są najobszerniejsze. Chciałem się zapytać czy zna ktoś może miejsce skąd można by było pobrać te katalogi w formie pdf lub innej. Ps luc znacie może jeszcze inne aktualniejsze. Czytałem że Katalog głównych galaktyk pgc ma już ich ponad milion ale nigdzie nie ma ich spisanych. Prosze o pomoc i z góry dziękuje damian661

 

Podobno liczbę galaktyk we wszechświecie szacuje się na jakieś 150 miliardów, tak podaje wikipedia. Ile zaś z nich zostało zaobserwowanych i skatalogowanych to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz kolego może skąd można go pobrać? czy jest bezpłatny lub czy zawiera się w jakimś programie typu guide lub skymap?

Bazę LEDA można przegladać tu: http://leda.univ-lyon1.fr/search.html

Można też dodać te obiekty do CDC: http://x.astrogeek.org/software/cdc/catalog.php?catalogue_id=2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuj tego:

ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/VII/242

a bardziej konkretnie:

ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/VII/242/catalog.dat.gz

ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/VII/242/ReadMe

 

ewentualnie:

http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR?-source=VII%2F242

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.