Skocz do zawartości

Maffei1 1 Maffei 2


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W poszukiwaniu kolejnych karłowatych skusiłem się na dość trudne galaktyki Maffei 1 i Maffei 2

 

Maffei 1 to właściwie pozostałośc galaktyki która przeszła przez naszą i gdyby nie to że jest schowana za nią należałaby do jednej z najjaśniejszych na naszym niebie :)

 

Obie galaktyki zostały odkryte w sumie nie tak dawno. Moje zdjęcie (to wg posiadanej prze ze mnie wiedzy) pierwsze zdjęcie tych obiektów wykonane przez amatora z Polski, chociaż pewnie Ktoś zrobi lepsze i uzna moje za nieistotne - trudno.

Maffei 1 Maffei 2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale JaLe ! że robisz zdjęcia takich obiektów które robione są rzadko przez astro(amatorów)fotografów.

Tak Trzymać !!! - bo ileż można oglądać znowu ! (co roku !) na forum zdjęć M42, M31, M33, M27, Ameryk ... ! (może powinny być one w jakiś specjalnym wątku pt. Znane i lubiane )

Jak jesteś w tej okolicy to poproszę o IC 10 :)

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki jesteś :) Mogę pościć dalej ? :)

A np. z takimi jak NGC 5253, 1532 - dało by radę ?

Czekam na inne ciekawe, słabe i trudne obiekty :)

Oto należałoby prosić "Namibijczyków" ;)

 

Ale na pewno będą kolejne karłowate, bo są już dawno zaplanowane. Mam w planach powrócić też do Maffei tylko, że z większą ogniskową.

 

ps. z karłowatych mogę pokazać jeszcze NGC 185

NGC185.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie że można zobaczyć zdjęcia tak ciekawych obiektów, oby częściej trafiały się takie perełki :notworthy:

 

Przy okazji warto dodać że Maffei 1 pod ciemnym niebem widać już w 8 calach, Maffei 2 to niestety nie ta liga dla mojej 12, tu by się przydało 18 cali co najmniej. Cóż, kiedyś na pewno padnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Kontynuując temat postanowiłem zmierzyć się z kolejną galaktyką karłowatą (przy czym muszę zaznaczyć że nazwy krasnolud lub krasnoludek są niepoprawne dla tego typu obiektów).

Karły to prawdziwe wyzwanie i właściwie nie wiedziałem czy mogę się czegokolwiek spodziewać zabierając się do tak słabych obiektów Rubinarem i kamerą ST8300.

Jest to galaktyka która w najmocniejszych teleskopach przedstawia się jako luźnie zbiorowisko bardzo słabych gwiazd.

Wczoraj wycelowałem z UGC 9749 czyli Karła Małej Niedźwiedzicy. Jest to galaktyka obfitująca w stare gwiazdy, mój katalog CDC w tym obszarze pokazuje sporo gwiazd zmiennych skatalogowanych jako GCV, których jasność oscy luje w granicach 20 mag !

Ja przyjmuje, że to gwiazdy tej karłowatej.

 

Moje zdjęcie to złożenie 8 klatek (2 x 600 + 4 x 900 + 2 x 1200 bin2) bez darków i flatów. Gdyby pozwoliła pogoda zebrałbym jakiś materiał RGB - bo właśnie po nim należałoby się spodziewać efektów w postaci ewidentnie widocznych różnic w kolorach gwiazd Karła i gwiazd naszej galaktyki.

 

Poniżej prezentuje trzy zdjęcia:

1. crop 100%

2. crop 200% z zaznaczonymi kilkoma widocznymi gwiazdami Karła (jasność około 20 mag :!:)

3. crop 100% z zaznaczonymi kilkoma słabymi galaktykami

ugc 9749.jpg

CROP 200%.jpg

Galaxy  UGC9749.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ta NGC185 do złudzenia przypomina M110 :)

Musze przyznać że to co focisz jest najciekawsze i daje wiele satysfakcji nie tylko Tobie :) ale i nam.

Ja ostatnio zaczynam sięgać w ramach testów po komety rzędu 18-20mag i muszę przyznać, że jazda jest przednia :compress:

Parę dni temu strzeliłem w kometę 18,6mag a wczoraj szalenie jasną 14 z groszami.

Muszę siąść do tego materiału i wstępnie go obrobić.

Strasznie mi brakuje jakiejś kamery z pixelem 20x20 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.