Skocz do zawartości

Jowisz 19.02.2004 z Rubinarka


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam wczorajszy seeing był denny-niedaleko W-wy wynosił ok. 23-ciej 5 a potem było o 2 punkty gorzej.

Próbowaliśmy avikować Saturna tuz po górowaniu, ale szybko daliśmy sobie spokój. Wizualnie Jowisz "pływał" straszliwie przy 250X. To była nocka tylko na D-sy (ciemne niebo i brak mgiełek) przy małych powerach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wczorajszy seeing był kiepski, to aż się boję pomyślec jekiego Jowisza zobaczę przy dobrym seeingu :lol: Co prawda doszedłem tylko do 13.8mm + barlow x2 + barlow x3 (x235) ale zarówno Jowisz jak i Saturn były dużo bardziej niż OK :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ETX-125, którego postawiłem obok refraktorka Jowisz też był bardzo ładny (nie widziałem jeszcze tak ładnego) przy powiększeniu x196 (z okularem 9.7mm i ogniskową 1900mm). Ale w APO oczywiście Jowisz był nie do pokonania wczoraj nawet przez bardzo dobrej jakości Maskutova :lol:

 

Faktem jest jednak, że większe lustro do planet wymaga raczej ponadprzeciętnego seeingu aby nie dostać choroby morskiej :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegóły są na fotce, czyli : Rubinar + przedłużka 3,2cm + rosyjski telekonwerter x2 + kamerka na złączce okularowej prostej.

 

Moge jeszcze dodać, że gniskowa układu wychodzi ok.1650mm.

 

Projekcja w ognisku układu na sztywno ustawionej głowicy i przebiegającym Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio chyba 19 lutego zobaczylem 4 ksiezyce Jowisza a na nim samym kilka pasow przy 65 krotnym powiekszeniu, bo na to pozwalaja mi posiadane okulary (odpowiedni sprzet posiadam od 15 lutego), od tej pory zaczalem wierzyc ze Ziemia jednak nie jest plaska... do zweryfikowania tej tezy i upewnienia sie na 100% pozostalo mi jeszcze jakies 150 lat obserwacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie dziś (piątek) czytam całe bardzo ciekawe forum - piękna sprawa ;) z miesiąc temu kumplowi zabrałem zakurzony teleskopik (przy tym co widzę u was to badziew najgorszy z możliwych - mały Optisan). Całość strasznie niestabilna i ogólnie ciężko tym coś obserwować poza księżycem, ale teraz właśnie całkiem ładnie widziałem cztery księżyce Jowisza :) Sam Jowisz praktycznie "pusty", chociaż może siłą woli dojrzałem dwa charakterystyczne pasy.

 

Na początek myślę, że dobre i tyle ;) Może kiedyś jak czasu będzie więcej i gotówki, to pomyślę o czymś lepszym do obserwacji, bo szczerze mi się to spodobało :)

 

Pozdrawiam

Bartek z Gdyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.