Skocz do zawartości

NGC281


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon grzewczy ruszył z kopyta, z kominów rzucił się tu i ówdzie nieprzyjazny fanom astrofotografii miejskiej dym. Takie to właśnie warunki nastały także i w pobliżu mojego skromnego obserwatorium. Do tego wszechobecna delikatna mgiełka odbijająca ochoczo pobliskie sodowe lampy i już mniej więcej macie obraz warunków w jakich fotografowałem :astronom:

 

Niezrażony jednak drobnymi przeciwnościami losu pozwoliłem sobie ustrzelić mgławicę NGC281 .

Oto efekt :

20 x 600 sek , Iso 800, Filtr UHC-S Baader , Canon 350D

 

packman ver2.jpg

 

Obróbka była dla mnie wyzwaniem, na surowych klatkach ledwo co było widać.

Ciekawy jestem waszych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dla mnie wyszło bajer :notworthy:

Jednak warto pakować filtry UHC do Canona przy robieniu mgławic, nie trzeba tłuc później gwiazdek młotkiem :szczerbaty:

Ja bym jednak na Twoim miejscu spróbował pociągnąć dłuższe klatki.

Mój pierwszy strzał z UHC-E robiłem przy 12-sto minutowych klatkach i źle nie było, ale musiałem po raz pierwszy od wieków, zrobić darki :D

 

Canon modyfikowany, czy nie?

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon oczywiście jest zmodyfikowany. Kto wie, może trzeba było palić dłużej... Następnym razem spróbuję.

A co myślicie o jasności tła - czy nie za jasne wyszło? Mój laptop zazwyczaj pokazuje trochę jaśniej niz wiekszośc monitorów i mam zazwyczaj tendencję do zbytniego obcinania tła. Tym razem chciałem tego uniknąć , ciekawy jestem jak wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ładne zdjęcie. Brawo ( poza gwiazdkami ;) ) Rozumiem że filtr UHC-S potrafi trochę obciąć pasmo i skontrastować mgławice wodorowe. Czy kolor jest jakoś obcinany w takim podejściu ? Nie testowałem tego filtra podejścia ( używałem HA 13nm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za komentarze !

Gwiazdki oczywiście ideałem nie są, widać niestety wciąż kiepską kolimację mojego Newtona ( póki co nie potrafię sobie z tym poradzić), bardzo kiepski seeing ( sąsiad akurat odpalił komin :) ) wpłynął także na jakość trackingu.

 

Filtr UHC-S zmienia kolor , ale nie ąz tak bardzo żeby był to jakiś istotny problem.

Zastanawiałem sie także, czy nie sprawić sobie do mojego Canona jakiegoś szerokopasmowego filtru H-alfa - np 35nm. Ty, Marcinie, używałeś 13nm, to dosyć wąsko . Możesz coś więcej napisać o tym, jak działało to z Canonem?

Oczywiście zdaję sobie sprawe z miernych efektów korzystania z wąskich filtrów przy Canonie w porównaniu do astrokamer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zanim zabrałem się dobrze za testy zmieniłem setup :). Do jasnych obiektów Ha 13nm z Canonem dobrze sie nadawał bo byłem w stanie podbić szczegoły obiektów. Przykładem byl Orionowski Konik.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdjęcie bardzo dobre. A co do jasności tła to raczej nie polegałbym na subiektywnej ocenie - zbyt wiele jest tu czynników wpływajacych na ogląd :) ( monitor, ambient itp). Sa narzędzia - chciażby pipeta w PSie - która pozwala ocenić jasność tła w pełni obiektywnie.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.