Skocz do zawartości

Wybór nowego sprzętu - SW 150/750 EQ3-2 czy 8" Dobson ?


zerard87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Forumowiczów, swoim pierwszym i jakże ważnym dla mnie postem chciałbym prosić o małą poradę dotycząca wyboru teleskopu.

Astronomią interesuję się od dawna, obserwacje nieba prowadziłem różnego typu lornetkami oraz do chwili obecnej używałem nie najnowszej lunety ZRT-457M. Od dłuższego czasu mam zamiar zaopatrzyć się w bardziej poważny sprzęt i tak moje zainteresowanie zwróciły dwa teleskopy:

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX

 

Oba mieszczą się w kwocie jaką chcę wydać na sam teleskop czyli do 1500zł, na warunki obserwacyjne nie narzekam gdyż mieszkam w domu na peryferiach miasta ( Bełchatów, 60km od Łodzi) z dala od świateł. W każdej chwili mogę wyjść przed dom czy nawet na balkon, choć ma on ograniczone pole widzenia. Wyjazdy poza miasto również wchodzą w grę i patrząc na rozmiary oba teleskopy powinny sie zmieścić w moim aucie. Co do prowadzonych obserwacji, zdaję sobie sprawę, że nie ma teleskopu do wszystkiego. Jednak chciałbym używać go do obserwacji każdego typu obiektów, z głównym naciskiem na planety, mgławice i gromady gwiazd.

 

Odnośnie wyżej wymienionych teleskopów - dość sceptycznie jestem nastawiony do Dobsona właśnie ze względu na montaż. Fakt, nigdy nie miałem styczności z tego typu montażem i zastanawia mnie wygoda i funkcjonalność podczas samej obserwacji. Czy na przykład przeszukiwanie nieba na takim montażu nie jest uciążliwe? Ogólnie jestem przyzwyczajony do typowych montaży azymutalnych i paralaktycznych, często prowadzimy obserwacje z kolegą na jego SW 130mm i szczerze mówiąc trudno mi sobie wyobrazić używanie Dobsona, stąd pytanie do użytkowników Dobsonów jak rzeczywiście wygląda obsługa tego teleskopu?

 

Dodatkowo mam ochotę nieco "liznąć" astrofotografii, może nie w typowym znaczeniu tego słowa. Po prostu od czasu do czasu chciałbym pstryknąć fotkę Księżyca czy planetom, ot tak by udokumentować w ten sposób obserwacje. Z tego co czytałem to z obu można robić takie stacjonarne fotografie, aczkolwiek proszę również o opinie na ten temat.

 

Mimo tego, że interesuję się astronomią już jakiś czas, dopiero teraz wszedłem w świat optyki astronomicznej i dlatego liczę na drobną pomoc w doborze sprzętu lub ewentualne inne propozycje teleskopów.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez zerard87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Ja stoję przed takim samym dylematem jak kolega wyżej. Miałem styczność z reflektorem na EQ3-2, wiem już jak to działa, natomiast nie mam zielonego pojęcia czy używanie dobsona jest wygodne.

 

EQ3-2 ma mikroruchy, a dobson? Jak wygląda śledzenie obiektów? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja stoję przed takim samym dylematem jak kolega wyżej. Miałem styczność z reflektorem na EQ3-2, wiem już jak to działa, natomiast nie mam zielonego pojęcia czy używanie dobsona jest wygodne.

 

EQ3-2 ma mikroruchy, a dobson? Jak wygląda śledzenie obiektów? Pozdrawiam

 

Od Dobsona wygodniej obsługiwać tylko lornetkę.

Mikroruchów brak, tubę prowadzisz ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużych powerach teleskopu na dobsonie nie prowadzi się płynnie cały czas, tylko ustawia się obiekt tak, żeby przez maksymalnie długi czas przechodził przez pole widzenia. Gdy obiekt znika z pola widzenia lub jest widoczny w tej części okularu, gdzie dawane przezeń widoki nas nie satysfakcjonują (czyli tam, gdzie wady szkiełka są za bardzo widoczne), to wtedy robi się korektę ustawienia. Czyli można to ująć tak - prowadzi się skokowo.

Dlatego do dobsonów wiele osób poleca okulary krótkoogniskowe z jak najszerszym polem własnym, do tego jak najlepiej skorygowane - wtedy te korekty ustawienia teleskopu robi się w większych odstępach czasu, przez co można spokojniej i w bardziej skupiony sposób obserwować interesujące nas obiekty.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.