Skocz do zawartości

Pierwsza luneta/lornetka


viader

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

 

Potrzebuję porady doświadczonych użytkowników sprzętu do obserwacji, a mianowicie:

 

Zamierzam zainwestować w sprzęt stricte do obserwacji nieba, nie interesują mnie natomiast obserwacje przyrody.

Docelowo : gromady gwiazd, układy podwójne, może również jaśniejsze mgławice jeżeli istnieje taka możliwość.

Budżet - do 500 zł.

Warunki do obserwacji bardzo dobre - wiejskie powietrze, balkony, tarasy itp. :)

 

Zastanawiałem się nad lunetą/lornetką, w teleskop wolałbym zainwestować jak będę dysponował większymi środkami.

W oko wpadła mi Luneta Celestron C70 Mini MAK 25-75x70, ale nie wiem czego można po niej oczekiwać.

Z lornetek sensownie wygląda Celestron SkyMaster 15x70 ale tutaj rozumiem, że z takim powiększeniem na fajerwerki nie ma co liczyć.

Do tej pory użytkowałem jedynie lornetkę 8x40 Nikona która była kupiona ładnych parę lat temu do obserwacji przyrody i w zasadzie nie zauważyłem niczego poza tym, że "te dwie kropki" to jest mgławica w Orionie. ;)

 

Ciężar nie ma większego znaczenia. Potrzebuję w tym przedziale cenowym czegoś, czym zobaczę najwięcej, z tym że obiekty planetarne zdecydowanie mniej mnie interesują od gwiezdnych. Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza

:)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refraktor Sky-Watcher SK909AZ3 to dobry sprzęt na start przy ograniczonym budżecie. Do tego przewodnik po niebie : Ridpath, Tirion "Gwiazdy i planety. Poradnik Collinsa"; oraz atlas nieba: Sinnott "Pocket Sky Atlas" dostępny w Empik.com i Astrokrak.pl.

p.s. trochę dziwi, że nie doceniasz swojej lornetki ale może to skutek braku wiedzy na temat tego co można zobaczyć na niebie ...

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo odradzam zakup tego małego MAKa - będzie ciemny, z małym polem i trudno będzie nim w cokolwiek wcelować.

 

Nie licz na to, że mgławica w Orionie pokaże pazur. Nawet w MAKu 102 wygląda dość skromnie.

 

Pod względem zasięgu lornetki o parametrach 8x40 i 15x70 oddziela przepaść.

 

Moja rada: wybierz się na obserwacje z kimś kto ma duży teleskop. Będziesz wiedział czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro sky Macho 2 (co jest na astro-forach standardem) lekko przekroczył zefiniowane 500 zł to ja dodam od siebie

 

1. Przemysław Rudź "Niebo na weekend" !

 

2. sky-watcher-synta-sk1309eq2

np:

LINK

przy czym pokazuje ten teleskop jako być może najlepszy bo

 

a ) uwzględniam preferencje kolegi! (gromady + zdolność rozdzielcza ważna przy ukłądach podwójnych i potrójnych i poczwórnych :D)

 

b ) oczywiście w tym teleskopie okular mamy wysoko więc dodatkowych nóżek nie musimy (i całe szczęście = zakazuję!) wysuwać => mniejsze drgania istotne przy dużych powerach

 

c ) jakiś Barlow Ma!

 

d ) doradzam mu żeby obserwował gdy nie ma znaczacego wiatru (coś za coś "biedny musi rzadziej" :D}

 

jakbys odpuścił sobie układy wielokrotne (i gromady kuliste) - nie odpuszczając jednak galaktyk i mgławic - to może dobra lornetka 15x tu Janko i Pepin the best of people {zamiast statywu odpowiedni fotelik/leżak itp!}

 

reszta na naszym www.celestia.pl (ale pewnie ją już masz w małym palcu - skoro tak precyzyjnie określiłeś swoje preferencje!)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe sugestie :) Co do teleskopu, zapomniałem napisać, iż mój brat posiada jakąś paroletnią Sakurę z której jest bardzo niezadowolony, ale jedyną poradą jaką usłyszałem na moje pytanie było : "nigdy nie bierz teleskopu Newtona". Nie wiem jaki był to konkretnie model, ale jedyna osoba z najbliższego otoczenia mająca jakikolwiek ciąg na obserwacje stanowczo doradziła coś pokroju lornetki/lunety. Nie osądzam :)

 

A zatem:

 

Pepin - A jak w tym gronie sprzętowym wypadałaby lornetka Skymaster 20x80?

 

ekolog - Jeszcze tydzień temu prawie zakupiłem tego Skywatchera. Zdecydowałem się jednak najpierw zrobić wywiad środowiskowy, a tu proszę, wrócił :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron 20x80 w nowej wersji, sprzedawany w okolicach 500-600 pln nie powala mnie jakością, chyba mając do wyboru to albo 15x70 wybrałbym 15x70 Celestrona, trzymałem dwa sklepowe egzemplarze tego Celestrona 20x80 i jakość wykonania była dość kiepska - gdy regulowałem ostrość między okularem a mostkiem wyłaził jakiś klej.

 

Jeżeli nie interesują cię obiekty planetarne, zakładając budżet +/- 500 PLN masz właściwie do wyboru któryś z refraktorów Sky watchera albo lornetę.

 

Refraktorek będzie bardziej uniwersalny, bo da powiekszenia do 100x - 120x

Lornetka pozwala na wykorzystanie faktu, że natura dała nam parę oczu, ale mocno ogranicza jej stały zestaw okularów i małe powiększenie. przez 15x70 widać bardzo wiele obiektów, zwłaszcza pod ciemnym niebem. Łatwiej je znaleźć bo widać naprawdę spory kawałek nieba w powiększeniu (około 4 stopni) w zestawie z Pocket Sky Atlas będziesz miał zajęcie na dłuuuugi czas.

Z refraktorem będzie podobnie, tyle że w większych przybliżeniach troszkę ciemniej, da ci on jednak szansę na obserwowanie układów podwójnych, gromad kulistych.

 

tutaj masz szkice wiele mówiące o obrazach przez lornetkę

 

http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki typu 15x70 lub 20x80 jakkolwiek to bardzo fajne urządzenia wymagają jednak statywu/żurawia aby prowadzić obserwacje.

 

 

 

Porada w stylu „nigdy nie kupuj Newtonów” to jakieś kompletne nieporozumienie.

 

 

 

Jeśli chodzi o teleskop polecany przez Ekologa – 130mm Newton pokaże nam najwięcej, ale z drugiej strony montaż EQ2 jest tak beznadziejny, że na samą myśl o nim zaciskają mi się zęby ze złości. Mój malutki i leciutki Maczek 102mm telepał się na tym montażu niemiłosiernie. Wole sobie nie wyobrażać jak będzie się zachowywał dużo cięższy i większy Newton 130mm.

 

 

 

Refraktor 90mm będzie ciutkę gorszy na DSach niż ten Newton(no ale to refraktor – ładne gwiazdki, lepszy od Newtonów do rozdzielanie gwiazd IMO), ale przynajmniej jest pozbawiony beznadziejnego EQ2.

 

 

 

Pepin – to że Mak102 nie działa cudów na M42 czy innych obiektach to inna bajka – ten Mak ma „wydajność” DS-ową na poziomie refraktora 70mm.

 

 

 

Jeśli autor potrzebuje w tym przedziale czegoś co pokaże najwięcej – Newton 130mm. Jednak to najwięcej będzie okupione ogromnym dyskomfortem obserwacji

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co chodzi z tym IMO - domyślam się {i objaśniam ludziskom} że to oznaczało: "Moim Skromnym Zdaniem"

 

teoretycznie zdolność rozdzielcza Newtona 130 jest większa niz tego refraktorka 90mm

- czyżby praktyka aż tak odbiegała od teorii krażka Airy'ego?

 

Podobno wydajne rozdzielanie gwiazd wymaga jednak powerów około 1.5-2 x D

a ten 90 na az3 nie ma Barlowa => tylko 1xD => czy to nie za mało z deczko?

 

{pomińmy chwilowo dragania montażu - może sobie przycisnąć statyw kołem zapasowym do auta dajmy na to ;) lub poczekać :D )

 

p.s.

Pepin – to że Mak102 nie działa cudów na M42 czy innych obiektach to inna bajka – ten Mak ma „wydajność” DS-ową na poziomie refraktora 70mm.

zmartwiłeś mnie albo przeoczyłeś (nie wspomniałeś o wyjątku)?

 

DS-y to między innymi bardzo atrakcyjny ich rodzaj gromady kuliste (takie gęsto naćpane gwiazdkami)

 

wydawało mi się że akurat gromady kuliste to Maksutowy rozbijają dosyć dobrze

(prawie jak refraktor z tą samą średnicą) czy nie mam racji?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepin – to że Mak102 nie działa cudów na M42 czy innych obiektach to inna bajka – ten Mak ma „wydajność” DS-ową na poziomie refraktora 70mm.

 

No właśnie. A co dopiero powiedzieć o zaproponowanym przez autora wątku MAKu 70 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale autor wątka akurat "mgławic" nie preferuje więc może jednak

ktoś odpowie jak to jest z tymi kulkami w makach ?

 

EDIT:

nie żebym bronił tu tego super-maleństwa 70mm - UFF!

ale skoro już zabrnęliśmy w dygresje o Maku 102 to o niego (i Maka 127) pytam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ufff ....:)

 

Po paru tygodniach przekopywania się przez forum i czytania recenzji sprzętu na cloudynights wreszcie podjąłem decyzję :helo: . W mroźny poniedziałek założyłem na siebie zimowy osprzęt i w podskokach podbiegłem do krakowskiego sklepu po Celestrona 15x70. Przycelowałem na próbę w rozkład jazdy tramwajów oraz ceny w chińczyku na przeciwko ... i zakupiłem.

 

Następnego dnia pogoda była jak to ostatnio jest - katastrofalna, jednak (!) miała jakieś swoje 5 minut, gdy na chwilę chmury się rozeszły po 23. W stanie mocno wskazującym po meczu MU-Arsenal wybiegłem trochę postrzelać, bilans : jeden futerał w plecy :szczerbaty: Dobrze, że takie kiepski, bo byłoby go szkoda.

 

Niemniej jednak już wczoraj udało się zobaczyć księżyce Jowisza korzystając z fantastycznego statywu własnej roboty (łokcie + kosz na śmieci w parku dla podpórki :szczerbaty: ). Jutro wracam w rodzinne strony (Sanok)na Święta, będzie ultimate test dla zakupionej lornetki. Na razie sprawuje się dokładnie tak jak opisana w recenzjach forumowych, więc nie będę się niepotrzebnie rozwodził.

 

Dzięki wszystkim za opinie i porady. Lornetka przeglądowa zakupiona = mission complete. Za niedługo (mam nadzieję) podejmę się kupna teleskopu więc jeszcze tu zawitam z prośbą o małe wsparcie intelektualne.

 

Tymczasem życzcie dobrej pogody na rodzinnym wygwizdowie, oby lornetka miała okazję pokazać na co ją stać. Pozdrawiam! :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.