Skocz do zawartości

Mgławica Rozeta


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Moja pierwsza w karierze i chyba pierwsza z tego sezonu. Trochę się z nią namęczyłem - obróbka mgławic to na razie nie jest mój mocny punkt. Szczerze mówiąc - jestem średnio zadowolony z efektu, ale podejrzewam, że takie obiekty wymagają ciemnego nieba lub porządnej dawki H-alfa.

 

25X600 sek, Iso 800, 350mod, UHC-S, 750mm, HEQ-5

roseta jpg fin.jpg

 

Wrzuce także wersję czarno białą - ostatnio coraz bardziej mi sie podobają

 

roseta bw.jpg

 

Miażdżąca konstruktywna krytyka mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie (patrząc na to, że to Twoje początki) to uważam, że jest super!

Co do uwag, to jak dla mnie za bardzo odszumiłeś i wylazł "kisiel", ale to kwestia wprawy i spokojnego podejścia kolejny raz do tego materiału, ale po kilkudniowej przerwie. ;)

Nie wiem też, czy nie za mocno obrabiałeś, czasem lepiej mniej wyciągać, ale mieć lepszą jakość.

Ciekawy jestem jak wyglądała pojedyńcza klatka? Czy mógłbyś zamieścić jeszcze taką jedną, może być zmniejszona o połowe i skompresowana, żeby forum to przyjęło, chciałem zobaczyć ile tam się pokazało i jakie miałeś tło.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie świetne gratuluję. W moim odczucie wersja kolor nazbyt wysycona b&w super oby tak dalej

 

No tak, kłania się moja kiepska matryca w laptopie. U mnie w lapku saturacja była w sam raz, ale teraz oglądam zdjęcie w innym monitorze i faktycznie wypala oczy. Swoją droga nie pierwszy raz tak się dzieje - muszę obrabiać na innym monitorze.

Wersja ze skorygowaną saturacją:

roseta jpg fin.jpg

 

Ale mam tez nową wersję z nieco inną obróbką - może jutro zapodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Szkoda że podciągłeś na levelsach, bo tak to nie wiem na pewno jakie miałeś jasne tło, ale jak dla mnie to powinieneś robić dłuższe klatki.

 

Problem z surową klatką jest taki, że materiał zbierany jest w programie Nebulosity w formie plików FITS tworzonych bezpośrednio z RAW aparatu. Stopień jasności tła , kontrastu itd. zależy od ustawienia suwaków wizualizacji w programie. Nie wiem więc, jak pokazać surową klatkę, jak miały by być ustawione te parametry. Jeżeli rozsunę cienie i światła maksymalnie na boki, klatka jest całkowicie czarna i wogóle nie widać mgławicy.

Aczkolwiek mogę powiedzieć, materiał był zbierany w dość kiepskich warunkach. Rozeta do godziny powiedzmy 3:00 wisi sobie nie za wysoko nad wschodnim horyzontem, wilgoć w powietrzu jest spora, do tego lampy sodowe w pobliżu - to wszystko powoduje, że nawet mimo filtru UHC-S kontrast zdjęć był bardzo marny, a tło bardzo jasne. Gruba warstwa atmosfery skutecznie obcięła także niebieską komponentę widma - tej składowej w zdjęciu prawie nie ma.

Jestem świadomy , ze to zdjęcie należałoby powtórzyć pod ciemniejszym niebem i to wtedy , gdy obiekt podejdzie nieco wyżej, można by wtedy spokojnie uratować kolory gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem świadomy , ze to zdjęcie należałoby powtórzyć pod ciemniejszym niebem i to wtedy , gdy obiekt podejdzie nieco wyżej, można by wtedy spokojnie uratować kolory gwiazd.

 

A więc życze Ci, żeby pogoda nas tak rozpieszczała tej zimy, żebyś nie musiał sie martwić kiedy tą sesje powtórzyć :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej, ale wciąż jak dla mnie za bardzo wyciągnąłeś mgławice, a i szum jeszcze zbyt wygładzony.

Co do tła, to ciągle jakiś czarny, za czarny choć wartości są już wyższe.

Weź sobie kilka dni urlopu od tej fotki, a potem zpróbuj ją obrobić od początku, sam zobaczysz lepiej co i jak ;)

Mnie już oczy wysiadają od siedzenia i obrabiania zdjęć ślubnych, normalnie już sam nie wiem, czy pisze mądrości czy głupoty :D

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.