Skocz do zawartości

Moje własne planetarium


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astromaniaków!

 

Po trzech latach opisywania polskich planetariów w ramach PPP i dwóch latach starań dorobiłem się własnego przenośnego planetarium smile.gif Kilkanaście dni temu przyjechało do mnie z USA przez Wlk. Brytanię. W ubiegłą sobotę po raz pierwszy miałem okazję je wypróbować. Jako że kopuła ma 5 metrów średnicy, potrzebowałem odpowiednio dużej przestrzeni do jej nadmuchania. Pomógł mi mój obecny pracodawca, udostępniając miejsce w budynku dydaktycznym (dziękuję!).

 

Najpierw przygotowałem sobie salę. Ma wymiar ok. 7x7 m i ok. 3,10 m wysokości (oprawy lamp sufitowych mają ok. 5 cm, więc efektywna wysokość zmniejszyła się do ok. 3 m). Kopuła w zenicie ma ok. 3,20 m, więc spodziewałem się, że będzie nieco spłaszczona w szczycie.

 

Ustawiłem stoliki i krzesła pod ścianami. Biurko prowadzącego zajęcia jest przytwierdzone do podłogi na stałe ze względu na komputer i panel sterowania znajdujący się w szafce pod biurkiem. Została mi zatem do dyspozycji podłoga o wymiarach 7x5 m - zupełnie wystarczająca:

 

DSC_7703.jpg

 

Sprzęt cierpliwie czekał pod ścianą, aż skończę pocić się przy przestawianiu po cichu stołów i krzeseł (za ścianą trwały zajęcia dla studentów zaocznych). Od lewej: torba z kopułą, skrzynia z projektorem, wentylator do nadmuchania kopuły.

 

DSC_7704.jpg

 

 

Już po przemeblowaniu:

 

DSC_7705.jpg

 

 

Po przyjeździe kolegów z Kalisza, którzy chcieli uczestniczyć w "pierwszym świetle" rozłożyliśmy kopułę na podłodze i podłączyliśmy wentylator do rękawa kopuły. Logika wskazywała na to, że będzie to zadanie z gatunku niemożliwych: rękaw ma bowiem 52 cm średnicy, a kosz wentylatora 55 cm. Okazało się jednak, że po raz kolejny teoria rozmija się z praktyką na korzyść tej drugiej smile.gif Materiał rękawa jest nieco rozciągliwy i bez większych kłopotów udało się go zamocować.

 

Próbuję połapać się, o co w tym wszystkim chodzi:

 

DSC_7715.jpg

 

 

Sukces! Kopuła zaczyna napełniać się powietrzem:

 

DSC_7717.jpg

 

 

Po godz. 17, gdy w budynku skończyły się wszystkie zajęcia, przenieśliśmy kopułę do holu, by mogła odetchnąć "pełną piersią":

 

DSC_7727.jpg

 

 

DSC_7735.jpg

 

 

Abrakadabra... i gotowe! Od włączenia wentylatora do osiągnięcia przez kopułę właściwego kształtu mijają zaledwie trzy minuty!

 

DSC_7739.jpg

 

 

A oto projektor Digitarium Delta - serce mojego planetarium. Solidna skrzynia na projektor służy jednocześnie jako postument:

 

DSC_7723.jpg

 

 

I kilka "wyprodukowanych" przez niego obrazów (aparat nie dawał sobie rady z łapaniem ostrości w ciemnościach, próbowałem ustawiać ją ręcznie, ale nie zawsze się to udawało, stąd nędzna jakość kolejnych zdjęć. Obrazy na kopule są bez zarzutu!):

 

DSC_7752.jpg

 

 

DSC_7753.jpg

 

 

DSC_7754.jpg

 

 

DSC_7755.jpg

 

 

DSC_7759.jpg

 

 

DSC_7760.jpg

 

 

Około 19, po trzech godzinach prób złożyliśmy sprzęt, doprowadziliśmy salę do jej pierwotnego wyglądu, koledzy pojechali do Kalisza, a ja w śnieżycy wróciłem do domu. Teraz jeszcze kilka testów i... mogę zaczynać podróże do przedszkoli i szkół! smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notworthy:

 

Co dokładnie przewidujesz w "objazdowym show"? Co innego chyba bedzie lepsze dla przedszkolaków a co innego dla gimnazjalistów.

 

Pozdrawiam.

 

Oczywiście. Różne grupy wiekowe to różne wymagania, cierpliwość i możliwości percepcji. Dla szkół seanse będą przygotowane zgodnie z tzw. minimum programowym. Dla przedszkoli już w styczniu powinien pojawić się specjalny rymowany seans.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że wcześniej nie dałeś znać. Chętnie bym uczestniczył w premierze ... i mógłbym też pomóc przy przestawianiu mebli

czy przewidujesz jakiś pokaz dla kolegów w forum?

 

pozdrawiam

 

To nie była premiera, ani nawet praprapremiera - typowe testowanie, nic ciekawego do oglądania :) Publiczne pokazy w celu promocji na pewno będą, najprawdopodobniej w styczniu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje wygląda super! :)

 

a może da się je może przerobić na coś takiego:

zima3m.jpg

 

żebyście mogli się dostać nawet do najdalszej placówki przy największym śniegu :)

 

 

W miejscu, gdzie mieszkam, taki poduszkowiec by mi się przydał :) Po zniesieniu skrzyni z projektorem (ok. 40 kg) i torby z kopułą (ok. 30 kg) i zapakowaniu ich do bagażnika podziękowałem sobie, że ponad rok wcześniej zdecydowałem się na zakup kombi - przyznam, że już wtedy myślałem o planetarium :) Do tego wentylator na tylną kanapę, kilka pomocniczych gadżetów i miejsca za dużo nie zostaje :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.