Skocz do zawartości

Jaki teleskop kupić?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem początkującą w dziedzinie astronomii i chciałabym zakupić

teleskop do 2000 zł (to max.) ale nie jestem pewna jakiego wyboru mam

dokonać. Chciałabym żeby był to teleskop w miarę dobry i żebym

była zadowolona z zakupu.

Chciałabym żeby ktoś mi doradził w wyborze teleskopu. Na oku mam

kilka modeli ale nie wiem na który się zdecydować:

 

1) Tal 120 Cena brutto: 1449.00 PLN

2) Uniwersał 150/800 Cena: 1490 PLN - montaż paralaktyczny

3) Celestron Firstscope 80EQ Cena brutto: 1349.00 PL

4) a może jeszcze inny np: Synta Sky-Watcher 150?

 

Chciałam dodać, że interesują mnie planety oraz obiekty mgławicowe. Mam za sobą etap "lornetkowania" i rozpoznaję na niebie wiele obiektów. Obserwacji dokonuję w małej miejscowości z dala od świateł

Acha mam plany jeśli chodzi o robiebie zdjęć.

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to witam, a co do teleskopu, to zrezygnuj z Uniwersała 8) .

Dla Ciebie najodopowiednieszym sprzętem byłby duży Newton np. Synta 200/1200 :D , ale Ty chcesz się zając dodatkowo asrtofotografią, więc niezbędny jest stabilny montaż paralaktyczny.

Moja radą jest więc np. Soligor MT-750 na paralaktyku. Montaże Soligora są dobraj jakości, więc umożliwią Ci start w astrofotografii.

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka - cześć, widać, że dysponujesz odpowiednią kwotą na zakup naprawdę dobrego teleskopu 8)

Po pierwsze zrezygnuj z Uniwersałów i tanich modeli Celestrona.

Po drugie Tal 120 jest trochę za mały i nie będzie nadawać się do obserwacji deep-sky.

Po trzecie zapamiętaj zasadę, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Nie ma teleskopu idealnie nadającego się zarówno do mgławic i planet. Najlepszym rozwiązaniem w Twoim wypadku wydaje się być spory Newton, którego odpowiednio duża średnica zapewni dobre obrazy DS i planet. Wybierz:

a) Soligor MT-750

B) Synta 200/1200 na dobsonie (bez astrofoto, ale zobaczysz więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przedsatwionych propozycji chyba najlepiej się prezentuje Tal. Posiada również montaż paralaktyczny. Oczywiście alternatywą może być soligor mt-750. Z pewnością nie należy kupować uniwersała, bo szkoda pieniędzy, a celestron 80mm to za mała średnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przedsatwionych propozycji chyba najlepiej się prezentuje Tal. Posiada również montaż paralaktyczny. Oczywiście alternatywą może być soligor mt-750. Z pewnością nie należy kupować uniwersała, bo szkoda pieniędzy, a celestron 80mm to za mała średnica.

 

Oskarze, podobno montaże w Tałach są kiepskiej jakości i ich świetna optyka się po prostu marnuje na takim montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z P@włem, montaże podobno są kiepskie w Talach.

 

Wiem coś o tym bo sam mam Tała. Montaż soligora jest lepszy, ale co do optyki to rosyjska jest bardzo bardzo dobra. Jeśli faktycznie nowy montaż jest lepszy to trzeba się zastanowić nad tym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem coś o tym bo sam mam Tała. Montaż soligora jest lepszy, ale co do optyki to rosyjska jest bardzo bardzo dobra. Jeśli faktycznie nowy montaż jest lepszy to trzeba się zastanowić nad tym teleskopem.

 

Oskarze, Agnieszka powiedziała, ze chce kupić teleskop w miarę dobry z którego będzie zadowolona. Co do nowych montaży Tała to na forum nie spotkałem się z otwartą opinią, mówiącą że montaż ten jest dobrej jakości, występują tylko przypuszczenia :? .

Moją radą jest więc (aby uniknąć rozczarowania) zakup sprawdzonego teleskopu, czyli np. Soligor MT-750 (jeśli masz na myśli astrofotografię) lub jak największego Newtona na dobsonie do obserwacji wizualnych.

Wybór należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z P@włem, montaże podobno są kiepskie w Talach.

 

jezeli masz czlowieku sprzet to sie o nim wypowiedz

a jak nie to nie powtarzaj bzdur

 

mam nowego tała od miesiaca, montaż jest rewelacyjny, tlumienia drgan są praktycznie natychmiastowe, plynne prowadzenie, komfort obserwacji przy powiekszeniach 200x jest super

troche obserwowalem talem staruszkiem (mial z 10-15 lat) i jest ogromna zmiana na plus jezeli chodzi o montaz

 

a obraz powiem jedno R E W E L A C J A

 

jeszcze jedno,

odradzam Tala 120, wszystkie inne modele NPZ tylko nie tal120:)

zerknij na astro4u/net, tam juz ktos wyjasnil dlaczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna stosunek do rosyjskich montaży był negatywny, widze, że jednak to się zmieniło no i bardzo dobrze. Świetna optyka + stabilny montaż mogą dać nam rewelacyjny sprzęt :D

Swift jakiego dokładni Ty posiadasz Tała :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Swift!!! czekamy w takim razie na solidną i rzeczową recenzję porównawczą np z innym seryjnym montażem aby było jakieś nawiązanie i odniesienie do ogólnie znanego produktu.

Piszesz: mam nowego tała od miesiaca, montaż jest rewelacyjny, tlumienia drgan są praktycznie natychmiastowe, plynne prowadzenie, komfort obserwacji przy powiekszeniach 200x jest super

troche obserwowalem talem staruszkiem (mial z 10-15 lat) i jest ogromna zmiana na plus jezeli chodzi o montaz

To niniejszym ogłaszasz zmierzch epoki montaży Gemini, Losmandy, Takahashi i wielu innych wspaniałych i solidnych konstrukcji, rozumiem że ich producenci już powinni zacząć skupować marchewkę i zająć się jej obwoźną sprzedażą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CISZA!!!

 

Jak pod koniec tygodnia będę mieć Tała RSMkę i wszystko rozstrzygę to przestaniecie się kłócić?? :lol::lol:

Poza tym RSMa ma już Lotar i mówił że nowy montaż jest bardzo dobry (no oczywiście w porównaniu do starego......)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaz rownie dobrze mozna by bylo pominać cale Januszowe puste gadanie o niczym napisze pare slow wyjasnien

mam tylko oryginalny montaz GEM1 NPZ wiec recenzji porownawczej nie przewiduje robic, a opis dokladny calego zestawu pewnie tu umieszcze jak beda zainteresowani

wyrazilem jedynie swoje subiektywne zdanie na temat zachowania sprzetu się sprzetu z którego jestem hiper zadowolony

 

To niniejszym ogłaszasz zmierzch epoki montaży Gemini, Losmandy, Takahashi i wielu innych wspaniałych i solidnych konstrukcji, rozumiem że ich producenci już powinni zacząć skupować marchewkę i zająć się jej sporzedażą :wink:

jak wyciągasz takie wnioski czlowieku to sie trzeba leczyc u psychiatry a conajmniej u okulisty

wyluzuj, jak nie sprzedaz w miesiącu jednego soligora wiecej, a ktos kupi dobry sprzet innej firmy to swiat sie nie zawali

poprostu tak dziala gospodarka rynkowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No to Twoje subiektywne zdanie już znamy :roll:

Jednak poczekamy na rzeczową recenzję porównawczą bo nie wiele jest warte zdanie osoby która nie używała innych montaży i brak jej jakiejkolwiek skali porównawczej.

Konkrety facio, konkrety to jest to czgo w twoim poście brakuje, potrzebyjemy o tym montażu solidnej informacji a nie opisu twoich uniesień i zachwytów.

Poczekamy na pierwsze Star-party z jego udziałem i wtedy porozmawiamy rzeczowo o szczegółach, poprawkach czy nie dociągnięciach bo bez recenzji niestety nie ma o czym dalej rozmawiać :roll: :?

Jeśli nie masz szacunku do mojej osoby to twoja sprawa ale chociaż uszanuj wątek Agnieszki pytajacej tu po raz pierwszy o poradę, czy Ją też wyślesz do psychiatry lub okulisty, młody człowieku chyba sam potrzebujesz pilnie ich porady :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swift nie wprowadzaj wrogiej atmosfery na forum, a w szczególności uszanuj pozostałych członków, którzy mają odmienne zdanie niż Ty :x

 

jak wyciągasz takie wnioski czlowieku to sie trzeba leczyc u psychiatry a conajmniej u okulisty

wyluzuj, jak nie sprzedaz w miesiącu jednego soligora wiecej, a ktos kupi dobry sprzet innej firmy to swiat sie nie zawali

poprostu tak dziala gospodarka rynkowa

 

A tak apropo okulisty, to zwróć uwagę, że Soligora zaproponowałem ja i Krzysiek, a nie Janusz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kupiłem Optisana to statyw wydawał mi się sztywny, po jakimś czasie już mniej, a jak pomacałem Heńka Soligora już mi się nic nie wydaje. Za tą cene Soligor to niezła marka.

 

Z tym Tałem to poczekaj i zbierz doswiadczenia troche, poznaj jego kaprysy. Ja recenzję Optisana napisałem po 3 latach.

 

Zreszta Pan CDev wszystko rozstrzygnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To rozwiązanie jest lepsze i droższe ale po za limitem kasowym do 2000 zł :roll:

Przekraczając limity możemy ciągle proponować coraz lepsze teleskopy i akcesoria ale chyba nie o to Agnieszce chodzi :?: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.