Skocz do zawartości

Poszukiwanie pozasłonecznych planet po polsku!


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

co za perfidne skurczybyki! :banan::notworthy:

That’s why we’ve introduced fake planets into the mix. The fake, or synthetic, planets will help us determine the completeness of Planet Hunters, or how likely we are to detect planets of different sizes and with different orbital periods if they exist.

to mi się coraz bardziej podoba - więc nie tylko zabawa w web2.0 ale też sprytny eksperyment na ludziach ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co za perfidne skurczybyki! :banan::notworthy:

 

to mi się coraz bardziej podoba - więc nie tylko zabawa w web2.0 ale też sprytny eksperyment na ludziach ^_^

 

To już drugi raz wstrętni Zooniversi robią taki okrutny eksperyment. Kiedy wyniki Galaktycznego Zoo 1 wskazywały, że większość galaktyk spiralnych kręci się w tą samą stronę, powiedzmy że w prawo, dodano do bazy zdjęcia galaktyk kręcących się w lewo (część z tych zdjęć to były odbite zdjęcia galaktyk faktycznie kręcących się w prawo), tak że próbka zawierała ewidentnie więcej galaktyk kręcących się w lewo. Ale nie zdaniem internautów, którzy nadal częściej klikali na "w prawo"...

 

Uczeni do dzisiaj dyskutują, dlaczego, może dlatego że guzik "w prawo" był na prawo od guzika "w lewo" i przez to osobom praworęcznym łatwiej było go "znależć" myszką. Analiza danych wykonana przez niedoskonałych bladawców (w odróżnieniu od doskonałych maszyn) może nieść ze sobą różne niespodzianki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy interesujący wpis na blogu Planet Hunters: http://blogs.zooniverse.org/planethunters/2010/12/21/eclipsing-binaries/

 

I jeszcze jeden wpis na blogu - też warto przeczytać:

 

http://blogs.zooniverse.org/planethunters/2010/12/25/quiet-stars-examples/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Mamy prawie gotową polską wersję językową Planet Hunters. Czy ktoś z Was chciałby zostać ekspertem, podłączonym do adresu mailowego, który podałem na PH? Chodzi o odpowiadanie na pytania użytkowników. Doświadczenie pokazuje, że najpierw może być tego powiedzmy kilka dziennie (szacowanie z góry), po pewnym czasie aktywność mailowa spada do zera.

 

Chętnych proszę o kontakt na priva, będę prosił o podanie maila, na który będziemy forwardować pytania użytkowników. W tej chwili jest 4 "ekspertów", włączając w to mnie :).

 

Dziękuję za pomoc!

 

Serdeczne pozdrowienia

 

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie postawiłem kropkę nad "i" w polskiej wersji Planet Hunters. Teraz czekamy na cotygodniowy update portalu i....

 

 

I JUŻ JEST! www.planethunters.org i ikonka "EN" w lewym górnym rogu. Otwiera się menu, a tam English i Polski :).

 

Powodzenia w łowach! Komentarze jak zwykle mile widziane :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mówiłem, że będą odkrycia i są. Dwie kolejne planety pozasłoneczne złapane przez Odkrywców Planet na PlanetHunters.org

 

Osobiście radziłbym ćwiczyć, jeśli wszystko dobrze pójdzie, za mniej więcej rok internauci przestaną analizować dane przeszukane już przez zawodowców. Jeśli NASA się odważy, a ma takie plany, komputery i ludzie staną równocześnie do wyścigu...

 

A, wśród odkrywców są oczywiście Polacy, ciekawe czy ten 'kamil' to ten Kamil, którego znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

PH1, Pierwsza _potwierdzona_ planeta odkryta przez internautów:

 

http://www.rp.pl/artykul/9139,942834-Naukowcy-odkryli-planete-z-czterema-sloncami.html

 

Tymczasem, na www.odkrywcyplanet.pl (www.planethunters.org) nadeszły właśnie nowe dane z Keplera :).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj jest pierwszy dzień "Extended Kepler Mission". Czym różnie się Primary Mission od Extended Mission? An tym, że teraz dane po wysłaniu z orbity na Ziemię będą redukowane do krzywych blasku i natychmiast udostępniane wszystkim. Do tej pory obserwacje były najperw analizowane przez Kepler Science Team a dopiero potem udostępniane publicznie. Teraz każdy, na przykład za pośrednictwem OdkrywcyPlanet.pl, może odkryć planetę pozasłoneczną w nowych, świeżych danych. www.odkrywcyplanet.pl Pokażcie zawodowym uczonym, gdzie raki zimują.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jest Polakiem. Odkrył planete pozasłoneczną, ale chyba jeszcze nic o tym nie wie. Pomóżcie znaleźć Rafcia!

http://www.wykop.pl/link/1446847/polak-odkryl-nowa-planete/

 

http://blog.planethunters.org/2013/03/14/more-about-the-discovery-of-ph2-b/

 

From: Arfon Smith <...@zooniverse.org>

Date: Tue, 26 Mar 2013 16:49:59 -0500

Subject: Re: rafcioo28

To: Lech Mankiewicz <lech@cft.edu.pl>

Chris Lintott <...@astro.ox.ac.uk>, Robert Simpson <...@zooniverse.org>

 

They've definitely been classifying in Polish so yes I think this is a

reasonable assumption!

 

On 26 March 2013 16:19, Lech Mankiewicz <lech@cft.edu.pl> wrote:

> Chris, Rob, Arfon,

>

> can you confirm that rafcioo28 is from Poland? We can try to find him.

> I mean http://blog.planethunters.org/2013/03/14/more-about-the-discovery-of-ph2-b/

>

> and comments below.

>

> Thank you very much!

>

> Cheers

>

> L

>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy pewnie czytali :). Pan Rafał ze Zgierza odkrył planetę pozasłoneczną PH2-b. Web znalażł go w ciągu kilku minut, najpierw ktoś podesłał link do jego profilu na YT, a zaraz potem na FB :). Internet to jest jednak potężna siła!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, bardzo ciekawe. Tak mi się spodobało, że już w ciągu połowy dnia (zaczęte od dzisiaj!) przeanalizowałem 295 wykresów, z czego przynajmniej kilka jest dosyć ciekawych. Zobaczymy co to będzie, bynajmniej jestem w stanie sprawdzić tysiące. Dobrze, że już mam jakąś wiedzę nt. gwiazd zmiennych, przez co "to" nie jest dla mnie nowością.

 

EDIT: Już 429, ale na razie sobie odpocznę.

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, bardzo ciekawe. Tak mi się spodobało, że już w ciągu połowy dnia (zaczęte od dzisiaj!) przeanalizowałem 295 wykresów, z czego przynajmniej kilka jest dosyć ciekawych. Zobaczymy co to będzie, bynajmniej jestem w stanie sprawdzić tysiące. Dobrze, że już mam jakąś wiedzę nt. gwiazd zmiennych, przez co "to" nie jest dla mnie nowością.

 

EDIT: Już 429, ale na razie sobie odpocznę.

Cierpliwości. Kepler wciąż lata, przez kolejne kilka lat będą pojawiać się nowe dane. Chodzi o to, żeby się nie "wyprztykać" od razu. Nauka wymaga cierpliwości, pokory i oczywiście szczęścia. Żeby zwiększyć swoje szanse na odkrycie, trzeba analizować te krzywe przez wiele miesięcy, po trochu... :)

 

Serdeczne pozdrowienia

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewygodną mają tą stronę. Sporo lepiej można było ją zrobić. Męczące jest ciągłe przerzucanie 'kandydatek', nie ma podglądu innych wykresów z innych okresów w oknie klasyfikacji, nie ma podziałki czasowej do określania czasu obiegu ciekawych zjawisk, tylko trzeba na oko się męczyć z tym głupim przesuwnym paskiem, nie ma możliwości usuwania sklasyfikowanych gwiazd z swojego działu tranzytów i trzeba się przemieszczać po 11 stronach wyników itp itd

Ma się chęci i czas, ale takie niedoróbki strasznie denerwują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest powód, dlaczego ciągle siedzę. Ponad 400 przeanalizowanych wykresów i ciągnie mnie dalej - a to dlatego, że odnalazłem ponad 10 wykresów z potencjalną planetą. Ale to nie tylko. W ponad połowie przypadków jeszcze nikt nie skomentował. Spadki jasności widać wyraźnie, mam nadzieję że się uda.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.