Skocz do zawartości

Pierwsze swiatlo i pierwszy problem


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj udalo mi sie po baaardzo dlugim okresie oczekiwania wykonac pierwsze swiatlo z mojego setupu. W ramach testow reduktora pola/ogniskowej (TeleVue 0.8x FF/FR) podlaczylem go pod TMB92 oraz kamere FLI ML8300. Montaz ustawilem tylko zgrubnie na polarna.

Czy ktos moze rozszyfrowac skad bierze sie taki dziwny ksztalt gwiazd? Czy to moze byc wina za duzego dokrecenia calosci w focuserze? Bo to chyba nie wynika z niedokladnego ustawienia ostrosci? A przy okazji krzywizna pola nadal dobrze widoczna w rogach.Musze jeszcze poprobowac z innymi ustawieniami.

Mam nadzieje ze bedzie to dobrze widac na zalaczonym zdjeciu.

Setup: TMB 92,TeleVue 0.8x FF/FR, FLI ML8300.Pojedyncza klatka 300sek.

CCD Image 19-300sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Montaż pojechał

bo był

źle ustawiony na Polarną ??

 

w tej branży trzebA BYć cierpliwym, poczekać aż Polarna wzejdzie ponad horyzont

:notworthy::friends::ha:

???

 

Wracając do tematu: też mam tego TRF'a i nie sądzę, że dokręcenie w focuserze coś psuje. Przecież dokręca się tulejkę a nie ten element gdzie są soczewki. Zdjęcie generalnie wygląda na nieostre. Może coś zaparowało albo pojawiły się nie wiadomo skąd jakieś wewnętrzne odbicia od soczewek, albo kolimacja jest zupełnie zepsuta. BTW, jak zapewne wiesz optymalny dystans tego flattenera do matrycy to ok. 55 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odleglosc oczywiscie zachowalem 55mm. Optyka rowniez nie zaparowala. Wyglada jakby cos znajdowalo sie w osi optycznej ale nic takiego tam nie widze.Dodam moze rowniez ze na kletce 60 sek rowniez te artefakty sie znajduja. Wczorajsza noc byla bardzo mrozna i niestety nic wiecej nie pofotografowalem. Chcialem rowniez dokladnie ustawic montaz na polarna przy pomocy PAM-a ale nawet to zawiodlo. Bede musial przeprowadzic wiecej prob przy roznych ustawieniach kompresora i jak sugeruja Adam ostrosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szronienie matrycy raczej wygląda zupełnie inaczej ;)

Tomasz zrób tak jak Ci radził Jesion, tylko staraj się zrobić jak najkrótsze expozycje, żeby tracking montażu nie wpływał na kształt gwiazdek

a TMB kupiłeś nowe czy używane?

bo obawiam się, że to wygląda na ściśniętą optykę, jakby rurka komuś upadła, albo zbyt mocno skręcony obiektyw w celi, te trójkątne gwiazdki nie wyglądają obiecująco

 

 

a odległość korektora też masz raczej nieprawidłową, bo gwiazdki we wszystkich rogach masz powypłaszczane w kierunku centrum kadru

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop kupilem nowy.Juz wiem ze odleglosc 55mm dla tego setupu nie jest najlepsza bo juz gdzies kiedys czytalem na ten temat.Ten ktos mial identyczny setup jak moj. Juz rozne rzeczy bralem pod uwage jak cos z filtrem L bo przez niego byly wykonywane zdjecia czy wlasnie cos nie tak z korektorem. Jak sie przyjzec dokladnie gwiazdom to te artefakty maja idealny symetryczny ksztalt,cos jak cien od czegos wychodzacy poza gwiazde.Ale nic takiego w osi optycznej teleskopu nie widze. Jak dzis dopisze pogoda to sproboje roznych ustawien, z korektorem, bez i przy roznych ustawieniach ostrosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wygląda to na dwie płaszczyzny ostrości. Ma jakby wtórny obraz, który jest w trochę innymi miejscu niż focus głównego. Są chyba tylko dwie opcje - problem z korektorem, albo kolimacja (nieprawidłowo pozycjonowane soczewki obiektywu względem siebie).

 

To triplet, więc może coś w celi się poprzestawiało? Kiedyś podobny efekt miałem w TOA, jak "bawiłem" się kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udalo mi sie sprawdzic calosci bez korektora.Braklo zakresu na wyciagu a bylo juz tak zimno ze nie chcialo mi sie wszystkiego rozkrecac.

Natomiast udalo mi sie lepiej zamocowac korektor i teraz krzywizna pola w rogach kadru jest juz praktycznie nie widoczna.Zalaczam dwie klatki po 5sek i 60sek. Na obydwu widoczne artefakty wiec blad prowadzenia mozna pominac. Sklaniam sie tutaj ku tezie Adama z dwiema płaszczyznami ostrości.Moze by CCDInspector pomogl czy to wynik problemu z kolimacja?

Klatka 5sek:

5sek.jpg

Klatka 60sek:

60sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucilem wykonane zdjecia do CCDInspectora. Niestety ciagle nie mam zadnych zdjec wykonanych teleskopem bez reduktora, a te byly by najbardziej miarodajne. We wszystkich kolimacja wychodzi w granicach 8'', przy czym dla klatek 5sek wynik ten jest mniejszy i wynosi 5'' (zapewne wynika to z mniejszej ilosci zarejestrowanych gwiazd).Z tego co wiem to najbardziej miarodajne wyniki sa z klatek 30-60sek.

Dzisiaj rozkrecilem caly setup i zauwazylem ze przy moim korektorze TeleVue 0.8x soczewki sa jak by nie dokrecone. Jak nim wstrzasnac to slychac jak lekko sie poruszaja. Czy to normalne zjawisko dla tego modelu?

Ponizej zalaczam zrzuty z CCDInspectora dla klatki 60sek.Widac nierownomierne oswietlenie matrycy (ugiecia?)

60sek.jpg

60sek-curvature.jpg

60sek-flatframe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udalo mi sie tego sprawdzic gdyz braklo mi zakresu na wyciagu a bylo tak zimno ze juz nie chcialo mi sie wszystkiego rozkrecac i dokladac kolejnej tulejki zeby zlapac ostrosc. Czy orientujecie sie moze gdzie moge wykonac na zamowienie adapter z M75 na M48? Widze ze bede musial wszystko polaczyc poprzez gwint aby zapewnic maksymalna sztywnosc ukladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba problem zostal rozwiazany.Przyczyna okazalo sie byc zbyt mocne dokrecenie srub kolimacyjnych.Nie wiem jaki dodatkowy wplyw na tak scisniete sruby lub cele wywarla niska temperatura (-15C). Nistety popuszczajac sruby troche rozkolimowalem rowniez teleskop. To teraz bede mial troche zabawy z ponownym jej ustawieniem.

Ponizej crop 125%, pojedyncza klatka 600sek. TMB92+TeleVue0.8x.

600s_crop125%.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jestem po wstepnej kolimacji mojego refraktora. Korzystalem z zalaczonej do niego instrukcji oraz tego linku: http://www.spacealberta.com/equipment/refractor/collimate.htm Ale cos nie do konca to zrobilem tak jak nalezy gdyz teraz CCDInspector pokazuje mi ze moj refraktor jest jeszcze bardziej rozkolimowany niz wczesniej. A ten wlasnie program jest polecany do precyzyjnej kolimacji. Pokazuje dokladnie w ktora strone i ktora srubka nalezy krecic aby dokladnie skolimowac teleskop. Oczywiscie do tego potrzebna jest kamera (lub DSLR) podlaczona do teleskopu. Co prawda program jest platny, ale dostepna jest tez 30-dniowa wersja trial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.