Skocz do zawartości

Wyciskanie maximum z niemodyfikowanej webkamerki


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że po upgrajdzie montażu do GOTO, pieniędzy na astro do przyszłych świat raczej nie będzie, zacząłem jak to zakombinować by guiding osiągnąć jak najmniejszym kosztem. Dowiedziałem się o programie MetaGuide, który podobno dobrze współpracuje z niemodyfikowanymi webkamerkami. Miałem w szufladzie starą kamerke Logitech 120 i roboczo połączyłem ją z szukaczem Skywatchera:

IMG_7632.JPGIMG_7635.JPG

przedwczoraj był czas na testy. dużo czasu minęło zanim udało mi się ostrość w miarę dobrą złapać, ale po godzinie walki udało mi się coś złapać. W rejonie Plejad najsłabszą zarejestrowaną gwiazdą została B-V 1,23 i B-V 0,16 o jasnosci 7,75 mag. Przez chwilę wydawało mi się, że B-V 1,01 8,80 mag też się złapało, ale może to tylko szum:

1.jpg 2.jpg

 

Wydaje mi się, że taki wynik powinien być zadowalający jak na niemodyfikowaną kamerkę. No i gwiazdy o jasności do 7,75 mag dają już chyba spore możliwości znajdowania gwiazdy do guidowania.

 

Jak myślicie, jest sens w to się bawić?

 

W weeeknd mam nadzieję, że pogoda się poprawi i uda mi się zrobić więcej testów.

 

pzdr

 

adam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro łapiesz gwiazdy już nie widoczne (teoretycznie) gołym okiem, to czemu miało by być nie warto?

Oczywiście ważne jest to, żeby mocowanie kamerki do szukacza było stabilne, sztywne i żeby matryca była prostopadle do osi optycznej najlepiej jak to możliwe, a jedyne pytanie jakie można by zadać, to jaka będzie ogniskowa zestawu głównego?

Nie wiem jaki duży pixel ma ta kamerka (zakładam że drobny), ale myśle że spokojnie 300-400mm ogniskowej pociągnie bez problemu.

Musisz popróbować i potestować, a wyniki będą najlepszą odpowiedzią :)

 

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Obiektyw szukacza ma około 174mm ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Piotrek. zdaję sobie sprawę że sztywne połączenie jest ważne, jednak jak do tej pory nie ma możliwości zakupu złączki webcamerka - szukacz, a tokarza też żadnego nie znam. na razie w ramach testów styropian musi wystarczyć (wielkiej wagi tam nie ma więc powinno być ok)

ogniskowa jak na razie to 1000 mm. bez guidowania udawało mi się po 1 minucie wyciągać. każdy czas więcej będzie dla mnie małym sukcesem. na SGL ludzie niby mówią, że guidują szukaczem ogniskowe 2000mm po 3 do 4 minut, więc chyba to ma jakiś sens.

 

wracając jeszcze do webkamerki to jestem w szoku, że można tyle zarejestrować tak krótkimi czasami naświetlania. jeśli można spytać - jakie gwiazdy łapiecie na modyfikowane kamerki?

 

wczoraj i dziś walczyłem z kabelkologią i sterownikami, ale w końcu udało mi się wszystko podłaczyć i jutro wieczorem będę miał szansę uruchomić pierwszy prawdziwy guiding w życiu :) porównam też czy PHD da taki sam obraz jak Metaguide.,

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bamus. Jeśli zgodzisz się to mogę Tobie pomóc, jestem programistą operatorem cnc i mam dostęp do parku maszyn. Na ten czas mieszkam w Bournemouth więc ten sam teren.

Proszę przyślij mi rysunek z wymiarami ,gwinty, a postaram się to zrobić.

Pozdrawiam

Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bamus. Jeśli zgodzisz się to mogę Tobie pomóc, jestem programistą operatorem cnc i mam dostęp do parku maszyn. Na ten czas mieszkam w Bournemouth więc ten sam teren.

Proszę przyślij mi rysunek z wymiarami ,gwinty, a postaram się to zrobić.

Pozdrawiam

Tomasz.

 

 

kurcze z nieba mi Tomek spadasz. W weekend postaram się poszukać danych technicznych i pomierzyć odległosć fokusowania i dam ci znać.

 

ps. co kilka miesięcy odwiedzam twoje okolice - dokładnie Waymouth i jeżdżę nad kanał angielski koło Lulworth Cove gdzie są najlepsze ciemne miejscówki w południowej Anglii. Jakbys chciał to dam znać następnym razem jakbyś miał ochotę potowarzyszyć w sesji wizualno obserwacyjnej.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze z nieba mi Tomek spadasz. W weekend postaram się poszukać danych technicznych i pomierzyć odległosć fokusowania i dam ci znać.

 

ps. co kilka miesięcy odwiedzam twoje okolice - dokładnie Waymouth i jeżdżę nad kanał angielski koło Lulworth Cove gdzie są najlepsze ciemne miejscówki w południowej Anglii. Jakbys chciał to dam znać następnym razem jakbyś miał ochotę potowarzyszyć w sesji wizualno obserwacyjnej.

 

pzdr

 

adam

 

Adam

Jasne, z wielką chęcią dołączę się do takiego wypadu w takie miejsce. Proszę daj znać jak będziesz w okolicy!

To prawda ,że jest tutaj bardzo fajnie z LP , często przebywam w okolicach Swanage - piękne niebo , super powietrze i w miarę swojsko - troszkę mam już dość tych lasów w samotności :).

///

 

.. a co do owej złączki to sądzę po zdjęciu że kamerkę zamierzasz podłączyć do 'syntowego' szukacza - mam ten sam z tym że jest biały, więc ten gwint mamy z głowy. Jeśli możesz to proszę zmierz suwmiarką śr. wewnętrzną , skok gwintu w Twojej kamerce , ową odległość fokusowania i podaj adres gdzie to mogę wysłać :Salut:

pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam

Jasne, z wielką chęcią dołączę się do takiego wypadu w takie miejsce. Proszę daj znać jak będziesz w okolicy!

To prawda ,że jest tutaj bardzo fajnie z LP , często przebywam w okolicach Swanage - piękne niebo , super powietrze i w miarę swojsko - troszkę mam już dość tych lasów w samotności :).

///

 

.. a co do owej złączki to sądzę po zdjęciu że kamerkę zamierzasz podłączyć do 'syntowego' szukacza - mam ten sam z tym że jest biały, więc ten gwint mamy z głowy. Jeśli możesz to proszę zmierz suwmiarką śr. wewnętrzną , skok gwintu w Twojej kamerce , ową odległość fokusowania i podaj adres gdzie to mogę wysłać :Salut:

pozdrawiam

Tomasz

 

 

hej

 

 

no to super ze masz taki sam szukacz, bo już się głowiłem jak to wszystko pomierzyć bez suwmiarki. kamerka fokusuje około 14 mm od końca szukacza (po wykręceniu okularu). ze zmierzeniem gwintu i średnicy wewnętrznej kamerki będzie problem bo jak już wspomniałem nie mam suwmiarki. jutro siedzę w domu cały dzień to popróbuje znaleźć coś w sieci.

 

co do adresu i detali jutro odezwę się na PW.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, bez suwmiarki to kiszka, ale jest wyjście. Nie musisz jej kupować ale można poprosić w sklepie o jej ' wypróbowanie', sam kiedyś tak zrobiłem :yes: .

Skok gwintu łatwiej będzie tobie zmierzyć na wykręconym obiektywie.

...albo jeszcze inne szarlatańskie metody miernicze przez zmierzenie obwodu wykręconego obiektyw , i odciśnięcie na kartce papieru jego zarysu nitki gwintu ...

 

Ekstremalne ale powinno być ok.

ja mam podłączoną SPC900NC. , pewnie się różni od Logitech.

 

pozdrawiam i powodzenia

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzisiaj dostałem przesyłkę od kolegi Toma - dzięki wielkie. adapter idealnie pasuje i dzięki temu linia optyczna będzie prosta, brak będzie ugięć oraz ustawianie ostrosci będzie bardziej płynniejsze. dzisiaj podobno ma być bezchmurnie w nocy, więc czas będzie na testy guidingu.

wrzucam parę fotek tego małego cudeńka :)

IMG_7717.JPGIMG_7718.JPGIMG_7719.JPGIMG_7721.JPGIMG_7722.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dostałem przesyłkę od kolegi Toma - dzięki wielkie. adapter idealnie pasuje i dzięki temu linia optyczna będzie prosta, brak będzie ugięć oraz ustawianie ostrosci będzie bardziej płynniejsze. dzisiaj podobno ma być bezchmurnie w nocy, więc czas będzie na testy guidingu.

wrzucam parę fotek tego małego cudeńka :)

post-15709-0-90824700-1297511423_thumb.jpgpost-15709-0-00017100-1297511442_thumb.jpgpost-15709-0-73486900-1297511451_thumb.jpgpost-15709-0-02923200-1297511462_thumb.jpgpost-15709-0-40861100-1297511471_thumb.jpg

 

 

..drobiazg Adamie, cieszę się że mogłem Tobie pomóc.

Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś fajne pomysły, to proszę nie krępuj się i daj znać.

 

A tym czasem testuj!!

 

W Dorset niestety zapowiadają kiepską pogodę:(

Do zobaczenia :Beer:

 

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noc testów część pierwsza i połowiczny sukces. Udało mi się skalibrować RA guiding w PHD. z racji krótkiej ogniskowej musiałem przestawić Calibration step z wartości 750 na 3000 i w 19 krokach RA się skalibrowało. niestety w deklinacji calibration failed - nie wiem czemu, po 60 krokach calibrowanie się skończyło gdyż wymagana odległość 20 (pixeli?) nie zostało osiągnięta - może ktoś wie gdzie tkwi problem?

 

więc guidowałem w RA tylko i na deklinacji pojawił się dryf. W każym razie udało mi się osiągnąć 3 minutowe w miarę nieporuszone gwiazdki. myślę, że jak jeszcze zastosuje metodę dryfu i rozgryzę guiding w Dec to może być lepiej. no i jeszcze dodam, że głównym teleskopem był SW200/1000. jak przejdę na teleskop o mniejszej wadze i krótszej ogniskowej, to może być całkiem przyjemnie.

1.jpg

 

no i jeszcze wykres PA z PECperp. nie wiem czy dobrze go zrobiłem, ale takie coś wyszło:

Untitled.jpg

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Parę tygodni temu sprzedałem cały sprzęt by ufundować nowy aparat, ale ciągota do astrofoto długo czasowego jest duża i już kombinuję jaki sprzęt kupić :P. Tym razem chcę mieć zestaw ultra mobilny i najtańszy jak to możliwe.

 

Jak dobrze pójdzie to za dwa, trzy tygodnie kupię modyfikowany EQ1 z portem autoguide. Aparat z obiektywem i teleskop prowadzący już mam, więc jeszcze kamerka do guide pozostała. Zgodnie z zasadą jak najniższego kosztu zestawu nie kupuje dedykowanej kamerki, ale używam niemodyfikowanej webkamerki Logitech C270. Wczoraj zrobiłem parę testów i jest o niebo lepiej od wcześniej testowanej Logitech 120. Szum już nie taki duży a gwiazdy 9 - 9.5 mag bez problemu były widoczne w PHD. Kluczowym tutaj było idealne ustawienie ostrości, odjęcie darka jak i odpowiedniego ustawienia wartości Exposure, Gain, Brightness i Contrast w menu kamerki. Wczoraj nie robiłem zrzutów ekranu, ale następnym razem je wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało ci się uzyskać jakieś wyniki?

 

Na razie nie mam montażu, więc ćwiczyłem na kamerce podłaczonej do ST80 na statywie. Z powodu mniejszej czułosci niż dedykowana kamerka do guide i małego pola widzenia będe próbował jeszcze z jasnym obiektywem o ogniskowej 105mm, co powinno dac mi znacznie więcej gwiazd do wyboru.

Ten modyfikowany EQ1 podłączany jest przez usb do laptopa. Kamerka tez tylko przez usb. Jak otrzymam montaż to wrzucę zdjęcia i podam więcej danych technicznych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Już dawno się podałem. Niby dało się jakieś tam wyniki osiągnąć, ale wymagało to dużo zaparcia i cierpliwości. Często jednak sprzęt ze mną wygrywał wiec frustracja szybko rosła.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Male pole widzenia to raz, dwa to idealnie ustawianie ostrości przed każdą sesją, trzy to jednak za słaba czułość. To wszystko razem połączone podnosiło często ciśnienie i moja cierpliwość po pewnym czasie się skończyła.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.