Skocz do zawartości

NGC 891 - galaktyka kantem


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

NGC891 to zanan galaktyka położona w Andromedzie i stowarzyszona miejscem na niebie z grupą Abell 347( http://forum.astropolis.pl/topic/34320-abell-347-w-kolorze/page__p__408752?do=findComment&comment=408752). To jeden z kilku znanych "kanciarzy" smile.gif

Pomału tworzy się grupa obiektów do których mogę powróć zawsze i robić nawet co roku. To chyba juz 3 moje podejście do niej. Główny powód jest prosty: to pierwsze podejście do niej kamerką mono i tak na poważnie to praktycznie wszystko co robiłem do tej pory matrycami kolorowymi chciałbym zrobić na nowo.
Takie podejście sprawia że to hobby na wiele lat wink.gif

Naturalnie dla przypomnienia, trochę merytorycznie o samej galaktyce.
NGC 891 nie jest członkiem gromady Abell 347, gdyż jest położona znacznie bliżej, w odległości zaledwie 30 mln lat świetlnych. Jest galaktyką spiralną bez poprzeczki, zwróconą do nas krawędzią. Odkryta juz w XVIII wieku. Galaktyka jest członkiem gromady galaktyk NGC 1023 w Lokalnej Supergromadzie. Jest bardzo ciekawym obiektem do obserwacji wizualnych, ze względu na wrzecionowaty kształt oraz ciemne pasmo pyłowe, doskonale widoczne ale w większych teleskopach.

Odkrył ją William Herschel w dniu 6 października 1784, i skatalogował jako H V.19. Jednakże, w dodatku do pierwszego katalogu, pomylił ją z inną galaktyką oznaczoną jako V.18 H (M110, NGC 205), przy omawianiu odkryć jego siostry Caroline Herschel. I tak została ona błędnie przypisana Caroline na długi czas.

C8N, 2KXM, LRGB ok 7h

Pełna rodzielczość http://www.astromarcin.pl/images/galaxies/NGC891/ngc891_2010_1600.jpg

ngc891_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad zdjęciem jest opis:

teleskop C8N

kamera monochromatyczna ST-2000XM

7h naświetlania LRGB

O ile dobrze pamiętam Marcin używa montażu Takahashi NJP.

Tak dokładnie taki zestaw :) C8N jest newtonem.

Kamerka St2000 z kołem filtrowym 5x1,25" tez od sbiga.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.